O zlu coby metodě 

Roman Ráž foto archivPojďme si vyprávět. (vlevo na snímku spisovatel Roman Ráž, o němž bude řeč)

 

 

 

 

 

Vdovci Šimonovi žijícímu osaměle v domku v Jestřebí kdosi upírá právo na spokojené žití: rozbíjí mu okna kamenem. Šimon pachatele identifikuje: je jím nepovedený školák Marek Zbořil patřící do Černé eskadry, party to nadšených cyklistů, ozbrojených řetězy a noži. Šimon sice navštíví zlomyslníkovy rodiče, avšak Zbořil senior nedá na syna dopustit. A ještě je sprostý: na Šimona a na Šimonovi svědčící sousedku.

 

Za opovážlivost je Šimon ztrestán: růžovou fasádu domku má poházenu blátem. Přibude i vyvrácený plot, zcela rozbitý skleník a k dovršení všeho otrávený pes.

 

Brání se, osamělec, samozřejmě dělá i chyby, včera solidární občané se k němu dnes otáčejí zády. Aktivity se ujme úskočný, podlý podnikatel Zbořil, mající v Jestřebí vlivné konexe. Není v Jestřebí člověka, který by se Zbořila nebál či mu nepodlézal nebo veřejně nelhal v jeho prospěch.

 

Tento muž tedy získává vrch. Je to on, kdo je skryt za vším zlem na Šimonovi páchaném. To on, obchodník s nemovitostmi, má eminentní zájem přinutit Šimona, aby svůj dům prodal a odstěhoval se; a aby po něm totéž učinili sousedé. Zbořil totiž má kupce, který si s lokalitou mnoho naplánoval.

 

Nuže, Šimon se psychickému tlaku podvolí: Odstěhuji se. Pak se mu sousedka svěří, že jedině pro něho v místě a svém domě stále setrvává. Je to láska...

 

To je ovšem velmi vážné!...

 

Jde Šimon ke Zbořilovi - neprodám, neodstěhuji se!

 

Jde Šimon od Zbořila. Černá eskadra jej srazí. Pod koly si vybere své smrt.

 

Nemůžeme předpokládat, že každý z návštěvníků webu Literárních novin četl novelu Kámen v okně, kterou spisovateli, scenáristovi a dramaturgovi Romanu Rážovi (*1935 v Praze) vydal v roce 2007 Jiří Tomáš – nakladatelství AKROPOLIS. Ovšem – kdo nám to vyvrátí: Touha po bohatství tak snadno deformuje lidství. Tak snadno kalí vztahy! Diktuje si zvrhlé mravy. Zkrátka víc než snadno zpustoší někdejší krásy života.

 

Roman Ráž vstoupil do literatury v šedesátých letech svazky Jediná noc (1962), Učitel ptačího zpěvu (1966), Jednou se ohlédneš (1968) a Kdo umlčel Matyáše (1968).

 

V krásném písemnictví nového století dal o sobě vědět nejprve v roce 2003 titulem Faust umírá dvakrát. Fausta následoval Bonviván (2004) a Kámen v okně (2007), ke kterým autor přidal prózu Nevěř mi ani slovo (2009). Za dosavadní vrchol Rážovy literární tvorby je právem považována takzvaná „lázeňská trilogie“: Lázeňské dobrodružství (2014), Lázeňské naděje (2015), Lázeňské ozvěny (2017).

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 13 Listopad 2017 13:14 )  

Miroslav Vejlupek

foto osobní5Narodil se v chodské metropoli Domažlicích (*1952). Byl ze zakladatelů uměleckého uskupení Občanské sdružení V-ART a v letech 2000 – 2004 editoval jeho filozoficko-umělecký projekt Litterate /28,086. Kolem projektu vznikla virtuální komunita tvůrců a recipientů připojujících se ze šedesáti zemí všech obydlených kontinentů. Knižně debutoval novelou „Chlapi se nebojí“ (1979) a románem „Hlava plná mozolů“ (1981). Poté tvorba samizdatová. Do literatury se vrátil novelistickým triptychem  „Vyvřeliny“ (1998) a sbírkou povídek „Nemocný život“ (1999). Následovaly čtyřdílný literárně-historický soubor  „Dějiny literárně-výtvarného útvaru Litterate“ (2002-06),  románová tetralogie „Země podvedená“ (2009), výběr z literárních a publicistických textů „Cílová rovina“  (2010), cyklus drobných próz „Stoly“ (2011) a próza „Sezona strachu“ (2014).

Od roku 2010 se zaměřuje programově na popularizaci kybernetiky a informatiky ve spisovatelské veřejnosti a na tematiku literárně-historickou. Formou elektronických knih vyšly eseje a studie „Z Parnasu do Českého lesa. Josef Abraham a Jack Flor, nezapomenutí umělci Domažlicka“, “Pomník Jana Sladkého Koziny, fenomén a svědectví“ (obě 2010),Cesty a tvorba Jozefa Kelemena. Rozměr života“, „Literatura v proměnách světa počátku tisíciletí. Nad elektronickými projekty uměleckých sdružení V-ART“ (2011), „Slovo k životu a dílu Jana Vrby básníka“ (2012), „Druhý život spisovatele Jindřicha Šimona Baara“, „Okrajem k románové tvorbě Karla Matěje Čapka-Choda“, „Spisovatel, komentátor a literární dokumentarista Jack Flor“ (2013), „Mnémosyné, nová dobrodružství“ a „Příznačné v umělecké reflexi přírody literaturou Podčerchoví“ (2014).

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB