Sova knihovnicí. Ve Kdyni


autobus a sovaAby urazil cestu z Klatov do Kdyně, potřebuje řidič autobusu třicet pět minut. Ty vystoupíš na konečné, jen málo kroků pod náměstím a než se rozhodneš, kam teď, plány ti zhatí úkaz věru pozoruhodný a věru že originální. Na venkovní zdi čekárny tě zaujme vývěsní skříňka ve tvaru průčelí (proč ne šumavské) chalupy a pod její stříškou sova intelektuálka, vždyť s kravatou.

 

 

"Půjč si a vrať nebo nahraď jinou," pobídne tě vcelku přátelský imperativ a že přátelský, to je dílem knih řazených za zaskleným průčelím (šumavské) chaloupky.

K mání jsou tu Strom na konci cesty (Josef Frais), Pasažérka (Zofia Posmyszová), také Ptali jste se na Boha (André Frossaurd) ... Setkání s Polyxenou (Karel Štorkán), Velká trhlina (Roger Frison - Roche) ... Vrchy, moje vrchy (Walter Bonatti),  Na strmých cestách (Helma Schimkeová), O lékaři Pingovi (Bohumil Říha), Láska a smetí (Ivan Klíma) ... Opustíš-li mne (Zdeněk Pluhař), Pahorek z písku (Ray Rigby) ... Prostě žádné kýče a žádný bulvár.
Půjčil sis Vrchy, moje vrchy a až je přijedeš vrátit, přidáš Myslivcův rok Jana Vrby.
Knihy, knihy - kolik toho dokážete s duší člověka!

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 12 Leden 2017 14:57 )  

Miroslav Vejlupek

foto osobní5Narodil se v chodské metropoli Domažlicích (*1952). Byl ze zakladatelů uměleckého uskupení Občanské sdružení V-ART a v letech 2000 – 2004 editoval jeho filozoficko-umělecký projekt Litterate /28,086. Kolem projektu vznikla virtuální komunita tvůrců a recipientů připojujících se ze šedesáti zemí všech obydlených kontinentů. Knižně debutoval novelou „Chlapi se nebojí“ (1979) a románem „Hlava plná mozolů“ (1981). Poté tvorba samizdatová. Do literatury se vrátil novelistickým triptychem  „Vyvřeliny“ (1998) a sbírkou povídek „Nemocný život“ (1999). Následovaly čtyřdílný literárně-historický soubor  „Dějiny literárně-výtvarného útvaru Litterate“ (2002-06),  románová tetralogie „Země podvedená“ (2009), výběr z literárních a publicistických textů „Cílová rovina“  (2010), cyklus drobných próz „Stoly“ (2011) a próza „Sezona strachu“ (2014).

Od roku 2010 se zaměřuje programově na popularizaci kybernetiky a informatiky ve spisovatelské veřejnosti a na tematiku literárně-historickou. Formou elektronických knih vyšly eseje a studie „Z Parnasu do Českého lesa. Josef Abraham a Jack Flor, nezapomenutí umělci Domažlicka“, “Pomník Jana Sladkého Koziny, fenomén a svědectví“ (obě 2010),Cesty a tvorba Jozefa Kelemena. Rozměr života“, „Literatura v proměnách světa počátku tisíciletí. Nad elektronickými projekty uměleckých sdružení V-ART“ (2011), „Slovo k životu a dílu Jana Vrby básníka“ (2012), „Druhý život spisovatele Jindřicha Šimona Baara“, „Okrajem k románové tvorbě Karla Matěje Čapka-Choda“, „Spisovatel, komentátor a literární dokumentarista Jack Flor“ (2013), „Mnémosyné, nová dobrodružství“ a „Příznačné v umělecké reflexi přírody literaturou Podčerchoví“ (2014).

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB