Soucítěně o závod

 

Františkovskolázeňská 24 logoFrantiškolázeňská 24hodinovka  - jinak řečeno "kilometry pro Hospic sv. Jiří" načasované na 12. a 13. listopadu právě uplynulého letopočtu. Načasované již poosmé za poslední léta.

 

 

Nemylme se, v oné čtyřiadvacetihodinovce pohrdli krátkým spánkem či jinou formou odpočinku opravdu jen ti svrchovaně nejzdatnější. Ovšem ať ten, ať onen, každý toužil uběhnout maximum kilometrů. Vždyť odměna byla taková ... taková, že ji nebylo lze odmítnout: velemorální! Za každý uběhnutý kilometr uhradíš poplatek ve prospěch františkolázeňského mobilního Hopice sv. Jiří. (Čili nedostaneš, naopak dáš.)

A ještě jednou - "nemylme se!". Mezi atlety vše ze sebe vydávají též účastníci odkázaní na invalidní vozík. Ne na celý den a na celou noc. Zato z vyššího principu mravního.

Vloni vyběhli borci na zcela novou trať poblíž středu města. Měla povrch převážně písčitý, jen malým dílem asfaltový. Z těch, kteří si po ní doběhli pro čest vejít v zaslouženou známost, bylo sedmdesát osm mužů, šedesát jedna žena, čtyři týmy (štafety). V špalírech přihlížejících trpělivě postávali anonymní dárci občerstvení pro hladovějící a propocené nabízející. Prostě to, co Františkovy Lázně v onom listopadovém víkendu 2016 prožily, to byla olympiáda nejvznešenějšího lidství.

Málo nebylo partnerů a sponzorů. V republice známá Běžecká škola Miloše Škorpila, Komunitní osvětové společenství z.s., Vyšší odborná škola (obor sociální práce) Cheb, Hospic sv. Jiří, o.p.s., Římskokatolická farnost Cheb, Travel FREE, regionální internetová televize MVTV, Radio Agrensis, Univerzitní sportovní klub Akademik a ještě další.

Takzvaná Pravidla akce se nám zdála být zbytečně složitá, nicméně dojem spolehlivě napravila masová solidarita s výjimečně silnými individualitami, nezištně se zavazujícími k ušlechtilému skutku pro potřebné, žel, žel umírající.

Slyšeli jste někdy to jméno? Miloš Škorpil....

Největší propagátor běhu v Čechách i na Moravě, nazývá mladofrontovní vydavatelství dnes dvaašedesátiletého ultraběžce-"kantora". Škorpil se vskutku vypracoval na osobnost vypořádávající se s maratonem a ultraběhem. Škorpil se vypracoval ještě dál - na osobnost intelektuálního činění mající své místo v národní bibliografii.

Ultraběžec Škorpil uspořádal své zápisky do knižního partu "Šťastný života běh", shodou okolností vydaného právě vloni a říkáme-li shodou okolností, je na čtenáři, aby uvěřil, že dle našeho je to právě Miloš Škorpil, kdo je lídrem pořadatelů Františkolázeňské 24hodinovky.

"Běhání od joggingu po maraton" (Grada 2006) ... "Běháme po Praze a okolí" (Grada 2007) ... "Běžecká čítanka Miloše Škorpila" (Malvern 2012) ... "Škorpilova škola běhu" (Mladá fronta 2014) ... týdenní kalendář "Běháme s Milošem Škorpilem 2015" (Presco Group 2014); a ještě další schraňují nadšenci pro běhání a vypočítává národní bibliografie.

Notabene, i to všechno vhled do zákulisí Františkolázeňské 24hodinovky.

Letos přijeďte také.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 09 Leden 2017 14:56 )  

Miroslav Vejlupek

foto osobní5Narodil se v chodské metropoli Domažlicích (*1952). Byl ze zakladatelů uměleckého uskupení Občanské sdružení V-ART a v letech 2000 – 2004 editoval jeho filozoficko-umělecký projekt Litterate /28,086. Kolem projektu vznikla virtuální komunita tvůrců a recipientů připojujících se ze šedesáti zemí všech obydlených kontinentů. Knižně debutoval novelou „Chlapi se nebojí“ (1979) a románem „Hlava plná mozolů“ (1981). Poté tvorba samizdatová. Do literatury se vrátil novelistickým triptychem  „Vyvřeliny“ (1998) a sbírkou povídek „Nemocný život“ (1999). Následovaly čtyřdílný literárně-historický soubor  „Dějiny literárně-výtvarného útvaru Litterate“ (2002-06),  románová tetralogie „Země podvedená“ (2009), výběr z literárních a publicistických textů „Cílová rovina“  (2010), cyklus drobných próz „Stoly“ (2011) a próza „Sezona strachu“ (2014).

Od roku 2010 se zaměřuje programově na popularizaci kybernetiky a informatiky ve spisovatelské veřejnosti a na tematiku literárně-historickou. Formou elektronických knih vyšly eseje a studie „Z Parnasu do Českého lesa. Josef Abraham a Jack Flor, nezapomenutí umělci Domažlicka“, “Pomník Jana Sladkého Koziny, fenomén a svědectví“ (obě 2010),Cesty a tvorba Jozefa Kelemena. Rozměr života“, „Literatura v proměnách světa počátku tisíciletí. Nad elektronickými projekty uměleckých sdružení V-ART“ (2011), „Slovo k životu a dílu Jana Vrby básníka“ (2012), „Druhý život spisovatele Jindřicha Šimona Baara“, „Okrajem k románové tvorbě Karla Matěje Čapka-Choda“, „Spisovatel, komentátor a literární dokumentarista Jack Flor“ (2013), „Mnémosyné, nová dobrodružství“ a „Příznačné v umělecké reflexi přírody literaturou Podčerchoví“ (2014).

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB