S Vojnou a mírem to nevyšlo


Wörnitz ve studiu foto PostillonJistěže v německých médiích najdeme spousty napínavějších příběhů. Jednou z největších tragédií na politické scéně jsou například mizerné volební výsledky sociální demokracie, která si v poslední době vede podobně jako její jmenovkyně u nás. Flintu nicméně do žita nehází.

 

 

 

To ale neznamená, že se paralelně s tím neodehrává spousta lidských minitragédií. Jednu z nich vylíčil německý satirický server Postillon.

 

Berlín – Celá práce na draka! Herec a dabér Ferdinand Wörnitz (31- nahoře na snímku), který namluvil jako audioknihu celé veledílo „Vojna a mír“, musí začít znovu od začátku. Na poslední stránce románu se totiž přeřekl. Herec „na volné noze“, který je placen „od knihy“, je od té doby duševně na dně …

 

"Ze začátku to běželo jako po másle", stýská si muž zpravodaji Postillonu. "Jako před každou jinou knihou jsem nejprve celé hodiny cvičil jazykolamy a výslovnost cizích slov, aby mně v textu nic nepřekvapilo." Jeden známý dokonce Wörnitze naučil trochu rusky, aby s ruskými slovy neměl tolik problémů. Naučil ho zpívat i ruský národní hit „Razcvjetali jabloni a grúši“ (Kaťuša).

 

Příprava se zprvu vyplácela. Bezchybně a správným tempem četl Wörnitz celé hodiny z knihy klasika světové literatury Lva Tolstého. 

 

Ale na poslední straně došlo k neštěstí: "Hrozně mně rozčílilo, když jsem viděl, že mně do konce knihy zbývá už jen několik odstavců", říká Wörnitz. "Mimoto se mně od kapitoly 221 chtělo hrozně na záchod. A tak jsem krátce před koncem ve větě 'A najednou Nikolaj ucítil, jak se mu do očí derou slzy' místo 'derou' přečetl 'berou slzy'. Jsem z toho na prášky!" 

 

Pro Wörnitze začíná celá práce znovu. "Nevím, jestli to ještě jednou celé ustojím", prohlašuje. "Celý příběh už bohužel znám. Veškeré napětí je pryč.


Mimoto si musím koupit knihu znovu, jelikož jsem ji po svém škobrtnutí vzteky roztrhal“.

 

Napříště chce 31letý umělec přijímat zakázky jen na povídky a lyriku.

 

 

https://www.der-postillon.com/2017/10/krieg-und-frieden.html

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB