Miniprůzkum k 21. srpnu 68 

dívka ilustraceKdyž jsem tak četl, co mladí o 21. srpnu 1968 vědí a nevědí, řekl jsem si, že se taky zeptám, co děvčata a chlapci na to – šlo o náhodné spolucestující, spolukupující nebo naopak prodávající:

 

 

 

1. Děvče (asi 20) u trdelníků na trhu – v roce 68 přišli Rusové a začal tu komunismus, ptám se, co bylo předtím – odpověď: nacismus. – Uteklo jí dvacet let.

 

 

2. Děvče (asi 18) u slunečních brýlí, omlouvá se, že o tom nic neví, ve škole ji dějepis nebavil, rádio, televizi neposlouchá, s rodiči se o politice nebaví, s kamarádkami taky ne, bydlí sama.

Tak prý si myslí, že v tom osmašedesátým nás Rusové osvobodili.

 

 

3. Děvče, už vyzrálejší, zkušenější (asi 30), spolucestující v autobuse, v rodině byl dědeček po osmašedesátém zavřený za protistátní výroky, v srpnové situaci dobře orientována.

 

 

4. Zavalitý Rus, dělá dojem podnikatele (přes 30), kupuje v květinářství růže, slušná čeština, odpovídá, že invaze byla špatná věc, a že žádná země nemá druhé diktovat, jakou cestou má jít.

Taky vykládá, jak se tam báli něco říct a že tady jsme to měli lepší, protože tu nemáme Sibiř. U nich, že se člověk mohl za nějaký „kecy“ snadno dostat na Sibiř, kde bylo minus 50 stupňů, to prý nebyla legrace.

 

Já jsem mu citoval rčení „Drzý jazyk, brzy Ruzyň“ a vysvětlil, že Ruzyň éto ťurma v Prage.

 

 

5. Čech (přes 30), manažerský typ – odpověď obdobná jako od Rusa.

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 30 Srpen 2018 13:15 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB