Jak jdou Němci na tropy


 

Nová letní výzbroj americké policie foto youtubeJak na vysoké teploty jdou u sousedů, ukazují tři příklady. Každý z nich je specifický a o problému pojednává z jiného úhlu. (vlevo: Němci by si měli vzít příklad z nové výzbroje americké policie pro letní měsíce)

 

 

 

Nejprve co k problému hlásí osvědčený satirický server Der Postillon.

 

Protesty v Offenbachu: "Skoncujme s vedry!"

Jsou to více než dva týdny, kdy Postillon přinesl zprávu o demonstracích před centrálou Německé hydrometeorologické služby (DWD) v Offenbachu. Požadavky zahrnovaly okamžité snížení teploty o minimálně deset stupňů, dva dny nepřetržitého deště a svěží vítr. (Aktuální vývoj počasí jakoby na požadavky davu reagoval).

 

Protestní shromáždění čítalo podle Postillonu na 750 účastníků a byly vidět transparenty s nápisy jako "Sirky a počasí nepatří do rukou dětí", "Takovýhle hicy jsou na makovici!" nebo "Jak dlouho se máme ještě péct?"

 

Hitze Protest foto Postillon

 

 

Demonstranti žádají, aby se na mapách Německé hydrologické služby konečně objevovaly dešťové mraky a teploty pod 30 stupňů.

 

 

„Kdyby povětrnostní experti vykonávali řádně svoji službu, nikdy bychom se do téhle šlamastyky nedostali“, pohoršuje se Kerstin Jägerová z Wuppertalu. Do Offenbachu vyjela už brzy ráno, aby vyjádřila svůj protest. „Nechápu, proč šroubují teploty stále výše a výše. Je to jen neschopnost nebo nám chtějí cíleně škodit?“, ptá se sedmatřicátnice.

 

Podobně to vidí Horst Buchholz z Hamburku. „Sedí si ve svých klimatizovaných kancelářích a my občané se máme smažit ve vedrech.“ Domnívá se, že se meteorologové touto akcí mstí za minulá léta: „Minulý rok bylo léto mizerné a všichni si stěžovali. Tak prostě déšť zrušili a vyjeli s teplotami na 36 stupňů. Dělají si s námi, co chtějí“, stěžuje si 68letý muž. „A všimli jste si toho? Jen dneska, co jsme začali s demonstrací, vyšplhaly se teploty o dalších dvanáct, třináct stupňů. Jako by se nám vysmívali! Pryč s povětrnostními nácky (Wetternazis)!“

 

Kolem 16 hodin nastoupila policie, aby neohlášenou demonstraci rozpustila pomocí vodního děla. Většina protestujících však na zásahy proudem vody reagovala spokojeným „Jak příjemné …“.

 

 

Chlazení v supermarketu Edeka

Dvě minuty v chladírně přijdou na tři Eura, kdo se chce chladit pět minut, zaplati pět Euro. V chladicí buňce je pět až osm stupňů.

Na nápad přišel Lars Koch, majitel supermarketu Edeka ve Friedbergu v Hessensku, akce běží přes dva týdny. Hodně lidí na sociálních sítích to považuje jen za marketingový tah. Pan Koch však hovoří o vážné nabídce, i když přiznává: “Je to vážně míněná legrace“.

Kolem poledne se přicházejí ochladit hlavně lidé z okolních obchodů a firem.

Na otázku magazínu DER SPIEGEL, zda to panu Kochovi připadá hygienické, když se ocitnou propocení lidé vedle čerstvých potravin, pan Koch odpovídá:

„Snažíme se kolem poledne vyprázdnit na půlhodinku jednu chladicí buňku. Jsou v ní normálně mléčné výrobky,- ovoce a zelenina.“

Reportér Colin Mahnke z Hit Radia FFH se s panem Kochem do chladicí místnosti vypravil a chlazení vyzkoušel. Původně tu byly jen kartony s vejci a palety s jogurty, kvůli publiku jsou teď v chladírně i židličky a slunečník. Reportér konstatuje, že dvě minuty v šesti stupních bohatě stačí – viz video.

 

pan Koch a chladící zařízení foto FFH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tahle vedra tu už byla

Berlínský Tagesspiegel se podíval do historie v článku pod titulkem:

Léto století – 1904 – Horko v Berlíně není poprvé.

 

Odvolává se na starou pravdu, že sdílené utrpení je utrpení poloviční a líčí horko a sucho roku 1904. Tropických teplot a extrémního sucha si tedy užili i předci dnešních Berlíňanů. Od května do srpna roku 1904 svírala celé Německo i Berlín včetně císaře mimořádně stabilní tlaková výše. 16. června bylo v Berlíně naměřeno 35,5 stupňů Celsia. Labe se na mnoha místech dalo přejít suchou nohou, byla zastavena lodní doprava a špatná úroda měla za následek masové stěhování do USA.

 

Berliner Illustrirte Zeitung líčí 14. srpna 1904 situaci takto:

 

„Starci bědují, muži sténají, ženy naříkají, děti fňukají: HORKO. Člověk má jen jedno přání – chládek, chládek, chládek! Šťastnější jedinci tráví své dny za pevně zavřenými žaluziemi, vleže na pohovkách v letargickém stavu morfinisty.

 

Větší, nešťastnější polovina lidstva je však nucena se vydávat do rozžhaveného pekla, kde jim hrozí, že se pod neměnně modrým nebem a nemilosrdně pálícím sluncem nakonec zhroutí.

 

Lidé se plouží po ulicích jako špatně namazané stroje. Hovoří – pokud vůbec otevřou ústa – jen o horku a jestli někdy přestane. S omluvou se obracejí na ona krásná léta, kdy lilo jako z konve a sebemrskačsky uznávají, že za to, že si na ně stěžovali, nějaký trest prostě přijít musel.

 

Jedny vídeňské noviny měly v červenci 1904 titulek: “UPEČEME SE“.

 

Redaktor Tagesspiegelu přitakává: “ASI TO TAK DOPADNE.“

 

upečeme se Berliner Illustrirte Zeitung 1904

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Milan Faltus

MIlan-Faltus Zdf

 

 

 

 

 

 

Blogger  je překladatelem. Mimo jiné se zabývá humorem v německy mluvících zemích, a to nejen sledováním v televizi, ale také přímo návštěvou kabaretů u našich sousedů...

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB