Fotbalové MS očima německých médií 

FIFA World CUP RUSSIA 2018Je po všem. V Německu se před, během a po mistrovství světa probíraly /probírají sportovní a politické aspekty fotbalového dění vážně i nevážně.

 

 

 

Hlavní politickou starostí před mistrovstvím byla otázka, zda si mají Angela Merkelová, velká fanynka německého národního mužstva a další vrcholní představitelé německé politické scény sednout vedle Vladimíra Putina na tribunu nebo zůstat doma a vše sledovat jen v televizi nebo někde na náměstích.

 

 

Rychlý konec

„Rychlým koncem" ve skupině německé národní mužstvo své politiky této starosti zbavilo.

Německo rychlý konec

 

 

 

 

 

 

Debata před mistrovstvím

Čtrnáct dní před mistrovstvím tuto blamáž posledního mistra světa nikdo nepředpokládal a tak se v talkshow Anne Will na televizní stanici ARD odehrávala živá diskuse na téma, zda do Ruska jet nebo ne. Zúčastnilo se jí pět diskutérů a hovořilo se o „Putinově mistrovství" v tom smyslu, že úspěšné mistrovství a přítomnost kancléřky Merkelové nebo prezidenta Steinmeiera na tribuně „nažene" Putinovi politické body. Diskutéry byli Rebecca Harmsová (Zelená), Gregor Gysi za levicovou Die Linke, Norbert Röttgen za CDU, Edmund Stoiber za CSU a fotbalista Arne Friedrich (reprezentoval Německo 82x). Všichni – s výjimkou Zelené – paní Harmsové byli pro to, aby Merkelová a další nejvyšší němečtí hodnostáři do Ruska na mistrovství jeli.

 

Podle průzkumu novin Bild am Sonntag bylo 62 procent Němců pro to, aby vrcholní němečtí politici do Ruska na šampionát jeli, 30 procent bylo proti. Přitom podle jiného průzkumu si 77 procent obyvatelstva myslelo, že Putin bude z mistrovství politicky těžit.

 

Zvlášť horlivě se při debatě pro účast vyslovovali dva účastníci z opačných politických táborů, Gregor Gysi z levicové Die Linke a Edmund Stoiber z CSU. Poslední se „dopustil" nejvtipnějšího výroku večera, jak to zhodnotil deník Bild.

Gysi Stoiber

 

 

 

 

 

 

Unisono proti bojkotu - Gysi (Die Linke) a Stoiber (CSU)

 

 

 

Vy děláte, jako kdyby měl za Rusko nastoupit Putin

„Vy děláte, jako kdyby měl za Rusko nastoupit Putin jako střední útočník (Mittelstürmer)" rozčiloval se Edmund Stoiber v závěru talkshow.

 

Bývalý bavorský ministerský předseda, který je zván do talkshow i kvůli živosti a vehemenci, se kterou své názory obhajuje, tak reagoval na sousloví „Putinovo mistrovství světa" (Putins WM), které bylo mediálně často v oběhu.

Deník Bild „pasoval" tuto větu na „vtip večera", nejvtipnější výrok celé talkshow.

 

 

Mistry světa jen s Putinem

O přítomnosti šéfa Kremlu na trávníku v rozhovoru s Die Welt promluvil i rusko-německý humorista Wladimir Kaminer žijící v Berlíně, který prohlásil: "Rusko může vyhrát mistrovství jen tehdy, pokud nastoupí Putin." Po mistrovství může Kaminer říkat, že to skončilo, jak předpokládal, Rusko se bez Putina mistrem světa prostě nestalo.

 

 

Na tribuně s Putinem Chorvatka a Francouz

Jak víme, ve finále se na rozdíl od německých nadějí objevili Francouzi a Chorvati a na tribuně se místo Merkelové objevila chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová a francouzský prezident Macron. Ti se nerozpakovali a na šampionát přijeli.

 

Pokud paní Merkelová viděla, jak byla Chorvatka postižena lijákem při předávání medailí, říkala si možná, ještě že jsem tam nemusela. Podle bývalého hradního ceremoniáře Špačka byla ovšem „bezdeštníková prezidentka" chybou její ochranky, která má mít deštník po ruce kdekoliv a kdykoliv.

Putin Grabar Kitarović

 

 

 

 

 

 

 

Dárek chorvatské prezidentky „šéfovi" před finálovým zápasem

 

 

 

Nechali se fotografovat s Erdoganem a darovali mu dres

Už měsíc před mistrovstvím se politika se sportem nepatřičně zamíchala. Dva reprezentanti německého národního mužstva s tureckými kořeny Özil a Gündogan, se při setkání s Erdoganem v Londýně (oba hrají v Premier League) nechali vyfotografovat s tureckým prezidentem a darovali mu svůj dres. Kritici setkání zastávali názor, že hráči Erdoganovi poskytli předvolební podporu.

 

V různých talkshow se kolem toho vedly nekonečné diskuse a oba hráči pak navštívili německého prezidenta Steinmeiera, aby nepříjemný dojem ze setkání s autokratem „vyžehlili" a potvrdili svoji loajalitu k Německu. Na otázku, jestli se nějak razantně od Erdogana distancovali, odpověděl německý prezident vyhýbavě, že je to otázka interpretace.

 

Při přípravných zápasech reprezentace byl hlavně Gündogan fanoušky opakovaně vypískán. Reagoval na to takto: „Při vší oprávněné kritice jsme se z respektu před úřadem tureckého prezidenta a na základě našich tureckých kořenů – i jako němečtí občané – rozhodli pro zdvořilostní gesto."

 

Gündogan si situaci pohoršil i tím, že na tričko vlastnoručně napsal „Z respektu k mému prezidentovi". Özil zvolil diplomatické mlčení.

 

Po vyřazení mužstva se často objevovaly názory, že diskuse kolem setkání obou fotbalistů s prezidentem a následné rozebírání situace v médiích atmosféru v národním mužstvu dost ovlivnily a na vyřazení se podepsaly.

 

 

Co na to Ústřední rada muslimů v Německu?

Do debaty kolem neúspěchu Němců se zapojil i vrcholný muslimský orgán. Jeho předseda Aiman Mazyek žádá, aby odstoupili Oliver Bierhoff, manažer mužstva a šéf DFB (Německý fotbalový svaz) Reinhard Grindel. Bierhoff totiž naznačil, že útočník Özil neměl být do sestavy vůbec nominován, což považuje Mazyek za obhroublý přístup. „Surová hra se na hřišti taky trestá červenou kartou, pánové by měli odstoupit". Bierhoff se brání, že jeho výroky byly špatně pochopeny.

Löw německý trenér

 

 

 

 

 

Na jinak úsměvného trenéra Löwa přicházely v Rusku chmury

 

 

 

Jak dál, aby Němci byli zase „u toho"?

Samozřejmě se v médiích i hospodách diskutuje, co všechno udělat, aby Německo bylo na příštím šampionátu zase úspěšné.

 

Diskutuje se, zda má po 12 letech „v úřadě" zůstat trenér Löw, jeho osud je srovnáván s kancléřčiným. Zatím to vypadá, že zůstane.

 

Čtenář berlínského Tagesspiegelu pod značkou Westpreussen to vidí optimisticky:

„Jen se pánové uklidněte. Německo v roce 2020 na Mistrovství Evropy sehraje zase velkou roli. Tak to bylo v německé fotbalové historii po velkých propadech vždycky. Viz 1967 => 1970, 1978 => 1980, 1984 => 1986, 2000 => 2002, 2004 => 2006."

 

 

Jak to vidí Postillon

Satirický server Postillon se na mistrovství podíval po svém a ohlásil mimo jiné tyto události.

Erdogan Özil Gündogan

 

 

 

 

 

 

 

 

Erdogan vrací darovaná trička

Podle Postillonu se turecký prezident Erdogan rozhodl trička po vyřazení Němců oběma hráčům kvůli jejich slabému výkonu vrátit.

 

Tiskový mluvčí turecké vlády k tomu prý měl prohlásit: „Pan Özil a pan Gündogan nepodali v Rusku výkon, který od nich Recep Erdogan očekával. Nechce už s nimi mít nic společného."

 

Nadále si prý nepřeje, aby ho oslovovali „můj prezident" (oslovení, které Gündogan rukou připsal na věnované tričko a které mu u Němců přitížilo).

 

 

Kdo za to může?

Postillon fotbal

 

 

 

 

 

 

Postillon píše, že ti, kdo si stěžovali, jak málo je německé mužstvo německé a že to byl jeden z důvodů pro vyřazení, v případě Francouzů vykládají, jak Francii pomohlo, že za ní hrálo „půl Afriky".

 

O tom svědčí texty v obrázcích ... na levém obrázku ... SOWAS KOMMT ... VON SOWAS = TOHLE JE NÁSLEDEK ... TOHOTO.

 

V pravém obrázku je nadpis: Francouzské národní mužstvo v roce 1986 a 2018.

 

Tyto screenshoty zveřejnil čtenář Timo H., jehož profil pod názvem „Německo nade všecko" (Deutschland über alles) byl mezitím zablokován.

 

Přejme tedy sousedům, aby se (si) polepšili.

      DEUTSCHLAND VOR – NOCH EIN TOR

       (německé MY CHCEME GÓL)

Postillon trpaslík

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 17 Červenec 2018 15:37 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB