Půlka to projede


 

Drahoš Zeman duel ČT copyRaději se nevěšet

 

 

 

 

František Nepil, humorista od Berouna, který už od nás odešel, říkával: “Snažím se psát tak, abych lidi potěšil, aby se neoběsili“.

 

Dnes jde o to potěšit onu přibližnou polovinu elektorátu, jejíž kandidát se na Hrad nedostane a odradit ji od shora uvedeného razantního odchodu ze života, ke kterému by mohla v náhlém hnutí mysli sáhnout. Každého, zvláště mladého života je škoda.

 

Nejlepší útěchou jsou v tomto případě lidová rčení, že „chleba stejně levnější nebude“ a že „hlavně zdraví“ je to, co je potřeba.

 

 

Horečka omladnic

         

Zdraví obou kandidátů bylo ve hře a zvláště u stávajícího pana prezidenta bylo propíráno horem dolem.

 

Fantazii se meze nekladly. V jedné z televizních debat se pan prezident Zeman několikrát poškrábal, jednou dokonce v krajině břišní.

 

Aby vnesl do kauzy trochu veselí, usoudil jeden bystrý novinář, že se bude patrně jednat o „horečku omladnic“ nebo „ouročky“ a že se pan prezident nedožije švestek.

 

V prvním případě, latinsky febris puerperali, se jedná o nemoc, která se týká šestinedělek. U ouročků (crusta lacrea) jde o kožní onemocnění kojenců, mohou u něho vznikat krusty na hlavě.

 

Z toho je vidět, že šlo o fake news, i když zvesela podané.

 

O fake news nešlo u novinky, kterou pan kandidát Drahoš sdělil publiku na předvolebním shromáždění v Brně. Sdělil svým příznivcům, že přišel zcela sám, žádné cizí ručičky ani hůlčičky k tomu nepotřeboval. Zda bylo nutné toto oznamovat – pódium bylo dobře osvětleno – je otázkou.

 

 

Remíza nemožná

 

Že to půlka projede, byť třeba o jeden jediný hlas, je zcela jisté.

 

Hlavní věcí bude, jestli ta půlka, která to projede, bude po utkání schopna pogratulovat půlce vítězné. To dělávají například fotbalisté i v nižších vesnických soutěžích.

 

A jestli ta vítězná půlka bude schopna tu poraženou poplácat po zádech a chlácholivě pronést: “Ale vždyť za čtyři/pět let budou volby zas, vždyť to uteče jak voda“.

 

Pak tu budeme mít společenskou harmonii, jak má být, příkopy se nebudou muset zahazovat.

 

Tady by měla jít „pražská kavárna“ příkladem, vzpomenout si na revoluční týdny v roce 1989 a vyjíždět do terénu na čerstvý vesnický vzduch, kde se bude se sousedy poplácávat, ať už jako utěšitelka nebo jako utěšovaná.

 

 

Zazvonil zvonec a pohádky je konec …

Jak se to ještě před deseti lety hrálo za oceánem:

Senátor McCain blahopřeje Obamovi ke zvolení (2008) a konstatuje, že americký národ jasně rozhodl.

Kathleen Jayneová, která podporovala McCaina říká:

„… jak nás senátor vyzývá, budeme muset přijmout pana Obamu jako našeho nového prezidenta …“

 

 

Když to umí fotbalisti …

fotbalisté

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Sobota, 27 Leden 2018 10:38 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB