O rasismu (pokračování): Na benzínce


 

Na benzince ilustraceDva dny jsem mohl spát na vavřínech. Sympatický černoch z Černošic mně sdělil, že výrok „hele, zase nějakej negr“ slyšel za svých sedmnáct let života v ČR jen jednou a to na Moravě – viz Vánoční „positive news" z Černošic. Češi tedy jsou, co se týče rasismu, v jeho případě „z obliga“.

 

 

 

O prvním vánočním svátku hovořím nedaleko benzinové stanice s poetickým názvem PAPoil s náhodnou „účastnicí silničního provozu“.

 

Sympatická černovláska s brýlemi s černými obroučkami mně radí, jak se dostat na správnou cestu, ze které jsem sjel. Ptá se, jak jsem se mohl dostat mimo. Po pravdě jí vykládám, že stále přemýšlím o českém rasismu/nerasismu a v tom zadumání …

 

Dostáváme se k tématu a ona mně sděluje zážitky svoje. Situace podle ní není zdaleka idylická, jí se stalo, že byla v metru obstoupena partou nepřívětivých mladíků, kteří zkoumali její etnický původ.

 

Když pracovala za barem někde v jižních Čechách, volala na ni zase rozverná romská děvčata, zda není nějaká „míchaná“ resp. “jaký ty seš vlastně rasy?“

 

Z toho je vidět, že otázka příslušnosti k tomu či onomu etniku se stále živě diskutuje.

 

Když vtom – jak se píše v pohádkách – kde se vzal, tu se vzal, do dveří benzínky vchází černoch č.2.

 

Platí za palivo a nenuceně konverzuje s paní prodavačkou, z familiárního tónu se dá usuzovat, že integrován je dobře*.

 

Říkám si, Osud mně asi vybízí, abych situaci černochů u nás dále zkoumal. Nadhazuji ke své poradkyni: „Co kdybych se zeptal i jeho“, ona souhlasí, vybízí mne, jen do toho.

 

Neptám se jako v Černošicích, zda na něj lidé někdy volají „hele, zase negr“, ale přímo, zda jsou podle jeho názoru Češi rasisté. Odpověď:

 „Velcí rasisté. Ale ještě spíš xenofobové. Nezáleží na barvě. Nemají rádi ani bilý, když to nejsou Češi. Žiju tady už přes třicet let.

 

Když namítám, že jsem od jiného černocha slyšel názor, který spíš svědčí o opaku, říká: „No jo, jestli je to někdo, kdo dělá v kanceláři, z kanceláře sejde do garáže, pak jede autem domů, nakupovat jezdí manželka, tak to pak prosím“.

 

Zase jako v případě Černošic – jak jsem koupil, tak prodávám.

 

Polehčující okolnosti:

Později si říkám, když tedy Češi nemají rádi ani bílé, kteří nejsou Češi, pak vlastně rasisté nejsou. Černoch v Černošicích sice autem přijel, ale nakupovat šel sám.

 

*

Nelehká byla asi integrace černošského studenta filozofie Ediho z Konga Brazaville. Ten nejprve studoval v Bratislavě, naučil se slovensky a pak se integroval do Čech jako slovensky hovořící černoch.  Slovenštinou ale mluvil dále a na otázku, kam že zrovna chce jet z koleje Větrník, odpovídal: “Idem vybavovať věci“.

 

Po studiu na FF UK odešel studovat na Svobodnou univerzitu v Západním Berlíně.

 

 

Konec kapra z Černošic

 

Jak skončil kapr z Černošic, který diskusi o rasismu vyvolal? Jak se dalo čekat – na mém talíři. Ne však celý.

 

I vzhledem k právě vylíčené kritice údajné české xenofobie (volně podle dr. Grünsteina ze Švejka: Das ganze tschechische Volk ist eine Xenophobenbande) se snažím být vůči cizincům vstřícný. Příležitost se ještě před rozhovorem na benzínce naskytla.

 

 

Kapr jako „humanitární akt“

V květinářství mně v sobotu večer před Štědrým dnem jedna Ukrajinka vzorově svázala kytici. Mezi řečí si povzdychla, že to „dneska byl teda záběr – samá fronta“.

 

Odpověděl jsem jí, že já jsem si taky vystál skoro hodinovou frontu na kapra.

 

Na to ona: „Vidíte a já mám ryby tak ráda a neměla jsem čas si je vůbec jít koupit“.

 

Nabídl jsem jí, že jí pár kousků mohu přenechat plus jednu hlavu mohu taky oželet (měl jsem dvě).

 

Nijak se dobrému skutku nebránila a tak jsem jí několik v Černošicích naporcovaných kousků na Štědrý den přinesl.

 

Včera mně poděkovala, český kapr na štědrovečerní tabuli nechyběl.

 

 

Kapr s bramborovým salátem a knedlíkem

 

Zbytek kapra přišel na můj stůl usmažen v nezvyklé kombinaci s bramborovým salátem a knedlíkem. Tento recept pochází od prarodičů z matčiny strany.

 

Už jsem byl svědkem toho, že kdo jednou okusí kombinaci smažený kapr + knedlík + bramborový salát, už ji neopustí.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Milan Faltus

MIlan-Faltus Zdf

 

 

 

 

 

 

Blogger  je překladatelem. Mimo jiné se zabývá humorem v německy mluvících zemích, a to nejen sledováním v televizi, ale také přímo návštěvou kabaretů u našich sousedů...

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB