Miniprůzkum – otázka, co Němci říkají výsledku

německý politik SPD Avenarius vlevo foto M FaltusPtal jsem se v jednom hotelu v Drážďanech.

 

 

 

 

Statná mladá Němka, číšnice u snídaně – uvidíme, jak to půjde dál (spíše optimistický tón), starší německý taxikář, který na někoho před hotelem čekal, bydlí v Teplicích, německý pendler, sem jezdí jen pracovat – se diví ... že se ta AfD dostala tak daleko ..., no jo, jsou to podle něj protestní voliči. Německá dvojice středního věku ve výtahu – pokrčení ramen – no comment.

Pár rozhovorů jsem vedl, nejdelší, s mladou asistentkou (31) zemské ministryně pro výzkum, hovorná, idealistka. Říká: Mladá generace to vezme časem do ruky, pak to bude všechno lepší. Spíš z jejích úst plynula obecná debata o výměně generací, jak ty mladý nakonec zestárnou atd.


Já za sebe říkám: Schulz to v povolební debatě šéfů stran Merkelový „pořádně nandal", za úspěch AfD. Odpovědná je prý ona. Jeden z účastníku zdejší Wahlparty to na odchodu komentoval – takhle na ni měl jít před volbami, ale to bylo samý „ťuťu ňuňu", jó, pozdě bycha honiti.
Možná již napíši více.


P.S.
Na fotce nahoře kandidát za SPD Avenarius (vlevo), státní návladní, v zemském sněmu už delší dobu, zvolen pokud vím nebyl.


Člověk hned vnímá to zdejší multikulti. U snídaně hodně pracovnic/pracovníků s asijským backgroundem (Němci používají neutrální termín „mit Migrationshintergrund" – „s migračním pozadím"), ale vyšší, štíhlý. Jedna taková – ovšem hostka – mně doporučila Earl Grey, ten prý má nejradši.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 25 Září 2017 10:48 )  

Milan Faltus

MIlan-Faltus Zdf

 

 

 

 

 

 

Blogger  je překladatelem. Mimo jiné se zabývá humorem v německy mluvících zemích, a to nejen sledováním v televizi, ale také přímo návštěvou kabaretů u našich sousedů...

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB