Miniprůzkum – otázka, co Němci říkají výsledku

Email Tisk PDF

německý politik SPD Avenarius vlevo foto M FaltusPtal jsem se v jednom hotelu v Drážďanech.

 

 

 

 

Statná mladá Němka, číšnice u snídaně – uvidíme, jak to půjde dál (spíše optimistický tón), starší německý taxikář, který na někoho před hotelem čekal, bydlí v Teplicích, německý pendler, sem jezdí jen pracovat – se diví ... že se ta AfD dostala tak daleko ..., no jo, jsou to podle něj protestní voliči. Německá dvojice středního věku ve výtahu – pokrčení ramen – no comment.

Pár rozhovorů jsem vedl, nejdelší, s mladou asistentkou (31) zemské ministryně pro výzkum, hovorná, idealistka. Říká: Mladá generace to vezme časem do ruky, pak to bude všechno lepší. Spíš z jejích úst plynula obecná debata o výměně generací, jak ty mladý nakonec zestárnou atd.


Já za sebe říkám: Schulz to v povolební debatě šéfů stran Merkelový „pořádně nandal", za úspěch AfD. Odpovědná je prý ona. Jeden z účastníku zdejší Wahlparty to na odchodu komentoval – takhle na ni měl jít před volbami, ale to bylo samý „ťuťu ňuňu", jó, pozdě bycha honiti.
Možná již napíši více.


P.S.
Na fotce nahoře kandidát za SPD Avenarius (vlevo), státní návladní, v zemském sněmu už delší dobu, zvolen pokud vím nebyl.


Člověk hned vnímá to zdejší multikulti. U snídaně hodně pracovnic/pracovníků s asijským backgroundem (Němci používají neutrální termín „mit Migrationshintergrund" – „s migračním pozadím"), ale vyšší, štíhlý. Jedna taková – ovšem hostka – mně doporučila Earl Grey, ten prý má nejradši.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 25 Září 2017 10:48 )  

Milan Faltus

MIlan-Faltus Zdf

 

 

 

 

 

 

Blogger  je překladatelem. Mimo jiné se zabývá humorem v německy mluvících zemích, a to nejen sledováním v televizi, ale také přímo návštěvou kabaretů u našich sousedů...Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB