Dvojčata přelstila berlínskou zeď - v devadesáti všechno vyklopila

 

Berlínská zeď foto archivIngeborg Kosmowská a Ursula Rebienová jsou jednovaječná dvojčata. Nedávno jim bylo devadesát. Berlínskému „Kurieru“ na oslavě narozenin prozradila, jak si kvůli berlínské zdi dělala dobrý den z úřadů západního i východního Německa.

 

 

Na oslavu si dámy oblékly stejné šaty. „S tím začala naše matka a my to máme rády dodnes“. Narodily se v roce 1926 v berlínské čtvrti Neukölln. Vyrostly v jednom bytě s deseti sourozenci. Po válce je osud odloučil. Vdaly se. Ursula, kdysi tanečnice, zůstala na Západě, v Neuköllnu, sestra Ingeborg  se stala učitelkou v mateřské škole a žila na Východě, v Oranienburgu.Berlínská zeď její stavba foto archiv

Díky zdi napříč Berlínem, jejíž stavba „slavila“ minulý měsíc padesáté páté výročí, Ingeborg svoji sestru – dvojče na Západě nemohla navštěvovat.

 

Hop nebo trop

Jednoho dne si ale sestry řekly, že využijí své podoby a provedou troufalý kousek, kterým překonají zdánlivě nepřekonatelnou hranici. KdyžUrsula přijela navštívit svoji sestru do NDR, vyměnily si průkazy. Ursula půjčila Ingeborg svůj pas, se kterým sestra vycestovala do západního Berlína. Tam si prohlížela místa, které od svého mládí neviděla.

Ursula zatím zalévala kytky v sestřině bytě. Nevycházela, to by bylo příliš nebezpečné. Zemřelý muž sestry Ingeborg koneckonců v NDR sloužil u Lidové policie (Volkspolizei). Na nákupy vycházet nemusela, sestra ledničku naplnila tak, aby zásoby vystačily.

Ničeho si nevšimli ani příbuzní. Říkají: „Takhle si vyměňovaly své role často, aniž bychom něco zpozorovali“.

 

Fotografie dvojčat ze serveru Berliner Kurier

Komorowski Reiben foto S Stickforth

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 09 Září 2016 10:19 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB