Až zbude jediná strana…aneb, jak Okamura může poškodit Zemana... 

levice na ústupu ilustraceZatímco hru na levici (Viz) už skoro nikdo nevěří ani ĆSSD ani KSČM (Viz), pravicová scéna volá po potřebě svého sjednocení. Měla k němu už nakročeno mnohokrát – ale vždy zatím ztroskotala na ambicích jednotlivých aktérů a na jejich strachu.

 

 


Před časem jsem na Literárních novinách psal:


Touha sjednotit pravicovou scénu je patrná hned z několika směrů. Naposledy podobnou vizi vyhlásil pan Bělobrádek, který chce po STAN přibrat také TOP09 (bez pana Kalouska) a možná pošilhává i po ODS.
Svou vizi sjednocené pravice měl ale též například V. Klaus. Jeho snahy však vyšly naprázdno – a hlava, která se měla nést vysoko vzhůru, zůstala k zemi skloněna
“ (Viz).


Naprázdno nakonec vyšlo i úsilí pana Bělobrádka, neboť jeho silná slova, že už nechce být šestiprocentním ratlíkem, vzala brzy za své – a volby už KDU-ČSL absolvovala opět jako onen ratlík, o němž pan Bělobrádek tak pohrdlivě mluvil.


Tím ale snahy pravice sjednotit se v jeden celek nekončí:
Uvědomme si jedno. Pravice se sice může přít v pohledu na migraci či EU, ale na čem se shodne, je asociální politika a podpora stávajícímu systému. Tady si pánové Kalousek, Fiala, Gazdík, Babiš, Pilný, Mach, Robejšek, ale i A. B. Bartoš mohou podat ruce. Liší se pouze v tom, že jedni se tváří jako humanisté, kterým leží na srdci blaho druhých, ovšem jenom některých – a druzí nepokrytě dávají najevo, že asociálně je třeba se stavět ke všem. Systém, který zde máme, není sociální, ale jeho podstatou je nejasociálnější fáze kapitalismu“ (Viz).

 

 

Chystá pan Kalousek návrat do „Jediné možné“ strany?

Po volbách se o pravicové sjednocení snaží jak M. Kalousek, který kvůli tomu dokonce opouští post předsedy TOP09, tak P. Fiala, který zatím křeslo neopouští, byť mu na záda mocně dýchá V. Klaus mladší (jenž by nepochybně pravici sjednocoval též – jen zase trochu jinak).


M. Kalousek navazuje na své nedávné volání:
Myšlenka spojené pravice, která zvítězí ve volbách, je natolik silná, že to za pokus stojí. Možná bychom během jednání dospěli k výsledku, že to prostě není možné, ale když to nezkusíme, tak to nezjistíme“ (Viz).


P. Fiala proti jednotné pravici nic nemá, ale není mu po chuti, že by v jejím čele měl stát zrovna pan Kalousek:
Nemyslím si, že teď je ta pravá chvíle, aby Miroslav Kalousek k tomu vyzýval. Já mám svoji představu o nové éře pravice v České republice. Budu tu představu realizovat a budu nepochybně vyjednávat a bavit se s dalšími, ale teď není na místě, abychom se o této věci bavili" (Viz).


A tak pan Fiala přichází s vlastní aktivitou:
Já už jsem dávno před volbami mluvil o tom, že je tady potřeba založit novou éru pravice, že jsem na to připraven. Že to má být pravice, která je velmi silná. Já si uvědomuji tento úkol i to, jak voliči rozdali karty“ (Viz).


K jednáním jsou kromě TOP09, STAN a KDU-ČSL zváni i Piráti. Ti Piráti, kteří do médií vzkazovali, že dělení na pravici a levici je údajně překonané. Stanou se nakonec součástí sjednocené pravicové fronty?


Napomoci tomu může i fakt, že Piráti kromě STAN mají blízko i k TOP09, jen jim údajně vadila osoba M. Kalouska. Ten se tedy naoko stáhne – a bude čekat na svou další příležitost. To, až vznikne jediný pravicový subjekt, který bude potřebovat náležitého leadera. Otázky, jež se nabízejí, znějí následovně: Jak bude vypadat tvář TOP09, která poslouží jako svorník pravice? Pokusí se o sjednocení pravice také I. Bartoš? A co si počne levicový volič?


Něco autenticky levicového není široko daleko v dohledu, natož, aby se to spojilo v nějaký celek.


Oproti tomu pravicová scéna spěje do modelu, kdy budeme mít jedinou stranu - a tu si budeme moc „svobodně“ volit.


Nenechme se mýlit, že tu jsou ještě ANO a SPD. Ani jeden z těchto subjektů není levicový – a oba vadí z jediného důvodu – berou hlasy těm ostatním a zatím s nimi nepečou. Přitom to byl A. Babiš, kdo oslovil jak Starosty a nezávislé, tak Občanskou demokratickou stranu. A Okamura se pro změnu nechal slyšet, že vidí „pravicové průsečíky“. Ty za chvíli uvidí i občané – a zcela u všech. Že by se tam protínalo i něco levicového, na to mohou zapomenout. Ale hlavní je, že si demokraticky mohou vybrat. Jistě. Toho, kdo nakonec pravicovou scénu skutečně sjednotí.

 

 

Okamura versus Zeman, aneb SPD hájí establishment…

Zcela očividné jsou už snahy T. Okamury oslabit v prezidentských volbách M. Zemana (viz), na což jsem voliče M. Zemana, kteří volili SPD, upozorňoval (Viz). 

 
Aby bylo jasné, které síly se v protizemanovském tažení přidávají k drahošům a horáčkům, hodlá A. B. Bartoš Zemanovu pozici oslabit nasazením P. Hanniga: ZDE
.


Pokud T. Okamura myslí své programové body vážně (postoj k migraci, k přímé demokracii), měl by vyjádřit M. Zemanovi podporu. Zajímavé je, že v důležitých bodech nezmínil postoj k dění na Ukrajině a k protiruským sankcím. I tady by totiž musil podpořit stávající hlavu státu.


T. Okamura vedle M. Zemana působí jako čiré simulakrum. Nyní horuje proti islámu, ale ještě nedávno svou tehdejší přítelkyni halil do šátků a na sociálních sítích psal, jak všem tento zážitek doporučuje. Útočí na neziskové organizace, ale v minulosti je s nimi spjat. Snaží se své voliče uhranout jako bojovník proti multikulturalismu, ale není to tak dávno, co se na multikulturních akcích podílel (Viz). Může se tak zařadit vedle knížete s čírem a nápisem „Punk is not dead“.


Voliči T. Okamury si musí uvědomit, že jeho volbou by nahráli někomu z dvojice Horáček-Drahoš. Okamura by se potom stal miláčkem takzvané „pražské kavárny“. Ostatně, kdysi k ní patřil. 
Proč by měl někdo volit smutnou – a velmi nedokonalou - parodii na někoho, kdo sám kandiduje jako originál? Navíc, když ani neprošel sběrem padesáti tisíc podpisů – nejspíše se je před volbami bál shánět. Takového kandidáta, který potřebuje být nominován politiky (a nikoli občany) by občané neměli brát ani vážně. 

 

 

Nemusí to trvat nijak dlouho…

 Levicový volič aby zaplakal. Do Sněmovny nemá, koho volit – a proti jediné osobě, jež jeho zájmy může aspoň částečně hájit na Hradě, se formují šiky hned ze dvou stran. Na té jedné proti němu vyrukují pánové Drahoš a Horáček, na druhé (možná) Okamura s Hannigem (který prý chce pokračovat v politice M. Zemana, ale „slušně“, přitom ho podporuje židobijec a pravicový extremista, A. B. Bartoš. Kdyby to myslel pan Hannig s navazováním na Zemana upřímně, musel by vystupovat jako on, protože by mu šla média po krku, tak jako Zemanovi. Takže je evidentní, že nás pan Hannig tahá za fusekli).

 
Pravice se může radovat. Ovšem jenom do té chvíle, než eskalace sociálních problémů překročí meze snesitelnosti. Což nemusí zase tak dlouho trvat.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 31 Říjen 2017 10:33 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB