Kdo stojí za panem Hannigem?


Hannig Petr foto web HannigBlíží se termín, kdy se dozvíme, kdo všechno vyrazí do klání o Hrad. Dosud se nejvíce píše o trojici M. Zeman, J. Drahoš, M. Horáček. Zatímco M. Horáček a J. Drahoš budou soupeřit o přibližně stejné voličské hlasy, čeká se, kdo všechno bude chtít brát hlasy M. Zemanovi. Svou kandidaturu zvažuje T. Okamura, který by tak pozici M. Zemana mohl vážně ohrozit (Viz).

 

 


Jisté již však je, že proti současné hlavě státu vytáhne do boje kůň A. B. Bartoše, P. Hannig: 
Hannig v červenci na tiskové konferenci řekl, že chce navazovat na politiku současného prezidenta Miloše Zemana, voličům ale chce nabídnout jinou formu chování. Hannigovu kandidaturu podpořila také krajně pravicová strana Národní demokracie Adama B. Bartoše“ (Viz).

 

 

Hannig slušnější Zemana?

Zde se nabízí otázka, proč pan Hannig (jehož Rozumní v parlamentních volbách zcela propadli) vlastně kandiduje. Na politiku M. Zemana chce navazovat, jen prý chce být „slušnější“. Není to náhodou oxymóron? Pokud by pan Hannig vůči médiím, vůči ukrajinské nedemokratické vládě, vůči USA či vůči představitelům Evropské unie vystupoval podobně nesmlouvavě jako současný prezident, vysloužil by si podobnou vlnu odporu – a byl by označen za podobného vyvrhele. Tam by jednoduše nemohl zůstat „slušným“.


Druhou možností je, že pan Hannig do sporů chodit nehodlá. Potom takzvaně slušným bude, ale v žádném případě nenaváže na politiku M. Zemana.


Do třetice, je zde jeden zásadní argument, který popírá Hannigova slova. Těžko může nabídnout lepší formu chování někdo, kdo je podporován člověkem, tvrdícím, že „židovská otázka nebyla dosud vyřešena“, a hlásícím se ke Kotlebovi.


Zdá se tedy, že hlavním účelem Hannigovy kandidatury je odčerpat nějaké to procento právě M. Zemanovi – a v prezidentské volbě ho poškodit.

 

 

Hannig: Jsme spolu s SPD, my ilumináty máme rádi…

P. Hannig veřejnosti vzkazuje: „Nejsme tu proti SPD, jsme spolu s SPD, uvědomte si to, členové SPD a neútočte, prosím, na nás. Jde nám společně o tutéž věc. Vy se soustřeďujete na přímou demokracii a my na svobodu slova, zaručenou nám Ústavou“ (Viz).


Asi už zapomněl na útoky A. B. Bartoše na pana Okamuru. A. B. Bartoš před časem napsal:
Je to pořád dokola: Lucifer. Světlonoš. Osvícený. Osvícenství. Ilumináti. Veškeré dosavadní pokusy o přímou demokracii v ČR pocházely z havlistických či kryptohavlistických pozic. Na Okamurově současném projektu proto není nic nového, nic unikátního – je to jen už několikátý pokus v řadě o nahrazení parlamentní zastupitelské demokracie… I následné tvrzení, že Hnutí Úsvit se neřadí napravo ani nalevo – prosazuje pouze principiální změny politického systému“, jako bychom už tak nějak důvěrně znali.


A najdeme i řadu dalších nejasností, které Okamuru halí do podivné mlhy – na jednu stranu mediálně vystupuje proti Transparency International (čímž by mohl být řadě lidí včetně mne sympatický), ale zmiňovaný Pavel Kohout přitom sedí ve správní radě české pobočky Transparency International. Opět se můžeme ptát, zda tedy nejde jen o loutkové divadlo pro voliče.
Tento text by měli mít před očima všichni ti, kdo sní o propojování subjektů jako Národní demokracie a SPD. Tyto strany dokážou sice spolu demonstrovat proti muslimům a imigraci, ale je evidentní, že si současně jdou po krku podobně jako ANO a TOP 09. Těžko již může T. Okamura spolupracovat s někým, kdo ho označil za Ilumináta (Viz). A stejně tak bude působit jako pěst na oko podpora Okamury od A. B. Bartoše.


Na jednu stranu se proti Zemanovi vymezují lidé jako Putna, Štětina či Kocáb, na stranu druhou lidé jako Kohout či Bartoš. Názorově by tito lidé měli stát na zcela opačných pozicích. A hle, pokud jde o osobu M. Zemana, dočkáme se u nich „vzácné“ shody. Oba tábory si píší své seznamy „nepřátel“, oba tábory nálepkují své oponenty, oba tábory útočí na prezidenta republiky. Mají sice různé publikum, ale hru dávají až podezřele podobnou. V obou případech se jedná o nebetyčnou frašku.
Kandidaturu P. Hanniga podpořilo 20 poslanců – bývalých i současných.  

 

 

Občané mají právo vědět, kdo podporuje pana Hanniga…

Jací zástupci politických stran ho podpořili, nechce však P. Hannig sdělit (Viz).


Nemáme my, občané, kteří si hlavu státu vybíráme, právo vědět, kteří politici za tím či oním kandidátem stojí, zvláště když nebyl vybrán padesáti tisíci občany?


Zdá se jako sci-fi, že by kandidaturu P. Hanniga schválil někdo z TOP 09, KDU-ČSL či Starostů a nezávislých. Pokud by se k tomuto kroku propůjčil nějaký komunistický poslanec, silně by tím diskreditoval stranu, která se má proti krajní pravici vymezovat.


Jestliže by dal svůj hlas panu Hannigovi někdo z Pirátů, rovněž by zdiskreditoval celou stranu.


Kdože nám tedy zbývá? ODS, ČSSD, ANO, bývalý Úsvit a SPD.


Podporou P. Hanniga by se před svými voliči diskreditovala rovněž ODS, která se pod vedením P. Fialy snaží profilovat jako „proevropská“. To samé platí pro ČSSD.


Zůstávají tedy bývalý Úsvit, ANO a SPD.


Poslanci z bývalého Úsvitu kandidaturu P. Hanniga podpořit mohli, ale zdaleka by to nestačilo. Pak už tu máme jenom ANO a SPD. Jestliže na Hrad vyslali P. Hanniga poslanci těchto dvou politických subjektů, opět je silně diskreditují.


ANO se totiž nyní profiluje také jako jasně „proevropsky“ zaměřené. Kdyby některý poslanec za toto hnutí podporoval člověka, za nímž stojí A. B. Bartoš se svými šibenicemi a prokotlebovskou orientací, byl by to pro pana Babiše vážný problém.


A co SPD? Bude na Hrad propagovat člověka, jenž jejího předsedu označil za ilumináta? Pikantní by potom bylo, kdyby na Hrad kandidoval i T. Okamura – a někteří jeho vlastní poslanci podpořili P. Hanniga. To by absurdní drama bylo dopsáno. Navíc by Okamura ukázal, že chce za každou cenu funkci, ale nemá za sebou ani podpisy občanů, ale ani vlastní poslance – a to jich je i s ním pouze dvaadvacet.


Snad tuto frašku voliči M. Zemana vidí – a aktéry této frašky po zásluze ocení.

 

     

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB