Naše zájmy na pranýři


Když si Jan Keller dovolil poznamenat, že se obává nepříznivých dopadů TTIP (transatlantické smlouvy) na náš život např. v podobě zániku farmářských trhů, setkal se s vlnou nenávistných útoků. A těch nálepek co schytal: populista, lhář, vyvrhel, div ne terorista.


Přitom nikdo z jeho oponentů nedokázal přesvědčivě dokázat, že zmíněná smlouva pro pořádání těchto trhů likvidační nebude. Jistě, podíváme-li se na oficiální stránky TTIP, budeme uklidněni, že je vše v tom nejlepším pořádku – a že především střední a menší podnikatele čeká ráj na zemi.
Je tomu ale opravdu tak?
V České republice schází celá řada diskusí o závažných tématech, které budou mít vliv na život každého z nás. O co méně debatujeme, o to více je naše pozornost odvracena k různým zástupným problémům. Nejlepší potom je, pokud se mainstreamovým médiím podaří společnost rozdělit na žluté a červené mravence, kteří se do sebe pustí s tím, že kdo je jiné víry, je proti nám. Podobnou praxi bychom mohli demonstrovat na příkladu prezidentských voleb.
Při pohledu na naše statečné bojovníky, kteří chřestí zbrojí, jak potáhnou na Brusel, je do očí bijící, kolik z nich si (ne)všímá nějaké transatlantické smlouvy a jejího obsahu. Kolik kandidátů do Evropského parlamentu se pokusilo toto téma občanům přiblížit? Není poněkud žalostnou vizitkou naší politické scény, že snad dříve najdeme jehlu v kupce sena než kandidáta do Evropského parlamentu, kterého by zajímaly smlouvy, které nás mohou efektivněji svázat neoliberální ideologií, jež se tak náramně hodí do kapes nadnárodním korporacím?
ODS se snaží vytřískat kapitál ze své petice proti euru, která tuto stranu vskutku mnoho nestojí - a ovoce může přinést požehnaně. Je zajímavé, že všichni ti, kdo nás chtějí chránit před zvůlí Bruselu, který nám „zakazuje žárovky a pálení slivovice“, všichni ti, kteří brojí proti EU jako monstru, jež kolem našich národních zájmů utahuje oprátku, jaksi mlčí, pokud jde o TTIP. Žádné petice, žádná hysterie, prostě nic. Není to minimálně zvláštní? Neměli bychom se ptát, proč tomu tak je?
Od Kellera bych očekával více než vysunutí jednoho dílku ze skládačky. Jsou snad u nás TTIP ohroženy pouze farmářské trhy?
Postrádám hlubší analýzu dané smlouvy s tím, komu v důsledcích prospěje – a co všechno může její přijetí ohrozit. Texty na dané téma přitom existují (ze zahraničních autorů stojí za zmínku např. G. Monbiot, z domácích pak N. Johanisová).
Nadnárodní společnosti mohou pomocí nových smluv TPP (transpacifická dohoda) a TTIP (transatlantická smlouva) bez obtíží obcházet legislativu jednotlivých zemí, a případné mezinárodní arbitráže bez problému vyhrají.
S velkou pravděpodobností se tak jedná o další z nástrojů, díky nimž bude v budoucnosti ještě o něco více jedno, jestli ve volbách bude zvolen ten nebo onen. Jisté je, že těmi, koho praští koštětem (jako Pešek ve známé říkance), budeme my, občané.
Jenom těžko si lze představit, že by se jakýkoli politik mohl postavit proti zájmům nadnárodních korporací – např. podporou rozvoje průmyslových družstev, jež nefungují na principu maximalizace zisku. Nebo že by svůj prostor dostaly rozpočty na základě participativní ekonomiky. Místo toho si budou muset političtí reprezentanti vystačit s nějakými jinými cíli pro rozzuřený dav. S cíli, na něž se svedou narušení sociálního smíru a další trampoty stávající fáze kapitalismu. Aspoň nám všem bude jasné, kdo nám zničil naše národní zájmy. A ani nám nedojde, že z oněch národních zájmů se ty naše, sociální – tiše a bez většího pobouření, dávno vytratily.  

 

Odkazy na články k tématu:

Naďa Johanisová: http://johanisova.blog.ihned.cz/c1-61512560-transatlanticka-dohoda-chysta-se-privatizace-evropske-legislativy

George Monbiot, http://www.theguardian.com/commentisfree/2013/nov/04/us-trade-deal-full-frontal-assault-on-democracy

http://democracyctr.org/wp/wp-content/uploads/2013/05/Under_The_Radar_English_Final.pdf

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 11 Září 2014 22:39 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB