Jaký zápas (ne)vedeme


(foto Facebook)„Vedeme zápas o svobodu,“ zahřímal současný šéf ODS Petr Fiala. Až se mi chtělo po vzoru dobrého vojáka Švejka nevinně se zeptat, jaký boj o svobodu že to má na mysli. Já znal takové boje dva.


Ba ne, takových bojů znám z historie celou řadu. Ani nevím proč, ale zrovna vidím před očima hlavní postavy Neffovy ságy Sňatky z rozumu, konkrétně jeho Zlou krev. Vidím Nedobylovu snahu zašlapat odbory a odboráře pokud možno do země. Co si to ten Pilát jeden vůbec dovoluje, organizovat proti němu ty, kteří mají držet ústa a krok?
Stejně tak v živých barvách pozoruji Borna, který vede svůj vlastenecký boj, jenž ovšem nějakou sociální otázku v žádném případě neřeší. A aby zlá krev jen vřela, nemůže před mýma očima chybět postava Pecolda, člověka, který bojuje právě za ta práva sociální – a který v tomto boji přichází o život.
Tento zápas o svobodu ovšem pan Fiala jistě na mysli neměl.
Aby nikoho nenechal na pochybách, že oprašuje bustu exprezidenta Klause, Fiala dodal: „V důsledku (EU) vytváří prostor, ve kterém se svobodnému aktivnímu člověku žije velmi těžko.“
Přiznám se, že mi chybí znalost obratů některých politiků a na některé by se mi hodil výkladový slovník. Například by mě zajímalo, co si pan Fiala představuje pod pojmem „svobodný aktivní člověk“? Že by svého předchůdce v ODS, P. Nečase? Nebo jeho věrnou choť, J. Nagyovou? Nebo snad I. Rittiga, T. Pitra a celou řadu dalších podobně aktivních lidí, jejichž práva a svobody je nutno hájit jaksi z principu a přednostně, „lůze navzdory“?
Je docela úsměvné pozorovat, jak ODS, která „je zpátky a bude opět dominantní silou pravice a jednou z nejsilnějších politických stran“, tepe do neoliberálního fiskálního paktu jako do levicové metly lidstva. Naopak sociální demokracie tomuto projektu, který může ve svých důsledcích vyhrotit sociální konflikt po celé Evropě (stačí nahlédnout do Řecka, Španělska, ale i mnohem blíž k našim hranicím), nadšeně a radostně tleská. Možná, stejně jako španělský premiér, spoléhá na čínské investice, které rozpadu Unie zabrání. Tyto investice ovšem pomohou nadnárodním firmám, nikoli zástupům nezaměstnaných a sociálně vyloučených, které tyto firmy jednoduše nepotřebují.

Když Fiala zmínil, že ODS nebude fandit tomu, „jak se vše integruje a sjednocuje, a naopak chce v Evropské unii podporovat svobodný prostor“, napadlo mě, jestli „svobodným prostorem“ nemyslí různé separatistické tendence. Sever Itálie nechce „doplácet“ na chudý jih, ve Španělsku by se mohly chtít osamostatnit Baskicko či Katalánsko, podobně by tomu mohlo být v Belgii - a příkladů by se našlo mnohem více.
Obávám se, že Fiala ve svém horlivém zápalu obnovit „pravicovou ODS“ zapomněl, že – slovy klasika – pravice je jinde. Zapomněl, že globalizační proces dospěl do jisté fáze, kdy touha úzkých skupin po maximalizaci zisku vyžaduje právě onen Fialou zatracovaný aspekt, kdy se vše „integruje a sjednocuje“. A že ODS může tisíckrát volat, že je jedinou pravicovou silou na české politické scéně, ovšem zatímco hájila „svobodný prostor“ expremiéra Nečase, ujel jí prostě vlak. A možná to bylo hned několik souprav.
S odporem proti euru zjevně nevystačí, neboť nepřichází s jakoukoli smysluplnou alternativou vůči Unii. Že by nás snad chtěla přimknout pevněji k Rusku? Nebo snad věří pohádce, jak si Česká republika na nikom závislá spokojeně a blahobytně žila mimo zájem všech velmocí, a pokud nezemřela, žije tak dodnes?
Bohužel, chybí nám zde politický subjekt, který by nám nabídl více než fiskální pakt na straně jedné (jako jedinou možnou cestu pro ty, kdo chtějí jednotnou Evropu), a odpor vůči integračnímu projektu na straně druhé. Obávám se – opět slovy klasika – že takto tu Unii nevybudujeme. Chybí nám totiž zásadní diskuse nad podobou základů, na nichž je projekt EU udržitelný a na nichž může fungovat. Podotýkám, že pakt, který nahrává neoliberální politice a ideologii maximalizace zisku na úkor středních a nižších vrstev společnosti, tímto základem není – a z podstaty věci jím být nemůže.
Bude zajímavé sledovat, s čím ČSSD a ODS potáhnou do Evropy. Zároveň to ale mnohé z nás může stát nervy i ztrátu chutě se k volbám vůbec dostavit. Což by byl smutný výsledek faktu, že na smysluplné politické debaty nějak nejsme zvyklí, a ani již nečekáme, že by s nimi někdo přišel.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 11 Září 2014 22:41 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB