Pomník naší dobyAč existuje celý zástup závažných problémů, které se dotýkají více méně každého z nás, česká kotlina jimi nežije. 

 

 

Koho tu zajímají nějaké transatlantické smlouvy? Koho rmoutí, že Evropa hnědne a s rostoucími sociálními problémy se radikalizuje? Komu nedá spát, že má opět zelenou zbrojení a kolotoč válečného běsnění se roztáčí na plné obrátky? Ústředními tématy našeho mediálního mainstreamu nejsou poválečné situace v Libyii či Egyptě, nepatří sem konflikt v Kongu či situace lidí na Ukrajině. Nezabýváme se projevy systémové krize, nezkoumáme chování nadnárodních společností a neklademe si otázku, jaká je alternativa. Ne v hlavním mediálním proudu.
Místo výše zmíněného budeme vzrušeně debatovat, zda naším dalším prezidentem bude Tomáš Halík, kterému by místo Fischerova Chrenka mohl pro změnu sekundovat Sekyra. Naše umělecká scéna opět zahraje na strunu „morálky a pravdy“ s tím, že máme šanci mít prezidenta bohem. Tedy skoro (Gott pravděpodobně kandidovat nebude). Všude uslyšíme, jaký je to filozof a moudrý muž, jenž sjednocuje. Nesmíme ovšem číst jeho texty, v nichž poměrně jasně dělí lidi na „my“ a „oni“, v nichž hájí konzervativní ideologii „hodného Západu“ a „zlého zbytku světa“. V nichž dokazuje, že používá klišé a schémata, ve kterých jedni jsou andělé a druzí démoni. Nejsem si jist, jestli toto jsou adekvátní parametry pro hlavu státu.
Považuji ho (Rusko) za nesmírné nebezpečí. Rusko stojí před hrozbou velké ekonomické krize. A tváří v tvář této hrozbě se Putin snaží vybudit a vybičovat starý ruský nacionalismus a krmit národ vidinou obnoveného Sovětského svazu. Je to starý ruský imperialismus, který straší v jeho hlavě a zejména v hlavách ruských oligarchů, kteří stojí za ním. A kdyby přestal vyhovovat jejich nárokům, tak si tam mohou dosadit ještě horšího diktátora. A na mezinárodní scéně Putin vytváří koalici těch nejhorších sil. Od fašizujících nepřátel Evropské unie včetně paní Le Pen přes posilování spolupráce s Kubou až po styky s některými kryptokomunistickými vládami v Jižní Americe. Před očima nám tady vzniká jakási globální protidemokratická koalice... Jako bývalý důstojník KGB se snaží oživit staré špionážní sítě a vytvářet páté kolony v demokratických státech. A že loví v nejkalnějších vodách české společnosti, o tom svědčí různí ti `přátelé Ruska` a další vynořivší se spolky putinovců. Někteří tu šíří putinovskou propagandu vysloveně goebbelsovského rázu.
Takovýto pamflet si může dovolit ideolog a někdo, kdo chce přilévat olej do válečného soukolí. Není ovšem dobrou vizitkou pro někoho, kdo je nazýván filozofem a kdo má lidi spojovat. Nebo snad pro T. Halíka ekonomické a sociální problémy Evropy a USA neexistují? T. Halík nevidí vraždění dětí v Gaze? Neodsuzuje spirály násilí v severní Africe, v Afghánistánu, v Iráku? Nezabývá se příčinami zbídačení jihoamerických států v době Monroeovy doktríny?
Navíc tento dobrý muž patří k jednoznačným zastáncům tzv. církevních restitucí, a jakékoli výhrady k nim nevidí neslyší. A pokud vidí a slyší, je k nim slepý a hluchý.
Abychom se mohli tetelit i nad jinými vyhlídkami, než že budeme mít možnost konečně si zvolit „důstojného představitele“ na Hrad, jsme zaměstnáni výběrem velikána, kterého v patřičně grandiózních rozměrech vytesají na letenském pomníku. Budeme mít po Frontě na maso se Stalinem v čele třeba hokejovou pětku s velikým Jágrem, nebo snad božského Káju se všemi jeho slavíky, nebo že by usměvavé duo Halík-Duka?
Země, která potřebuje budovat obří sochy – a nesnaží se tak odradit mimozemšťany od přistání – je země churavá. Země zamindrákovaná, která má potřebu se klanět idolům a vynášet je na piedestal, aby je z něho po čase za značného povyku opět svrhla.
Možná by nejvýstižnějším symbolem na Letné byla socha znázorňující blbost, která je věčná a jejíž rozměry jsou skutečně unikátní.
Anebo bychom tam mohli mít v nadživotní velikosti trio Pitr, Rittig, Janoušek, třeba i s Mrázkem, aby nám byla při každém pohledu na ně jasná naše malost a bezmocnost. Každý den bychom si tak připomínali počátky skvostné Rittigovy kariéry, jež započala gigantickým mankem v prodejně, kde se činil, seč mohl, aby byl v roce 1990 rehabilitován a mohl se nerušeně věnovat tomu, v čem byl opravdu dobrý.
Každý den bychom si při pohledu na kamenné tváře našich slavných a úspěšných mohli vštěpovat, že korupce ani daňové podvody nejsou ničím, za co bychom měli někoho stíhat, nebo mu závidět jeho nabyté jmění. Jsou to holt kapitáni našeho českého kapitalismu s normalizační tváří, který připomíná plavidlo Costa Concordia. Kapitáni se zachrání, občané se potápějí i s lodí.
Rittig, Pitr, Janoušek – mocní a nedotknutelní. První jmenovaný navíc veřejně vyhrožuje, jak se vrátí a s ním přijde pomsta. Jak si ho vůbec mohl dovolit někdo vyšetřovat? Taková drzost.
Je to pokus o kriminalizaci politického jednání“, opírá se předseda ODS, Petr Fiala, do státního zástupce Ivo Ištvana. Petr Fiala chce sice novou ODS, ale se starými hesly. Jako kolovrátek můžeme slyšet obehranou písničku o trestání „úspěšných“.
Neznám konkrétní podobu toho návrhu (jak vytipovat lidi žijící si nad poměry), ale obecně další kontroly a špiclování lidí, posuzování toho, jestli si někdo žije nebo nežije nad poměry, nepovažuji za správné, a ani nevím, jak bychom to technicky realizovali. Máme přece dost nástrojů na zjištění, jestli někdo dělá něco nesprávného a protizákonného. Netřeba vymýšlet další cesty, jak lidem závidět majetek.“ Tento citát by mohl být umístěn hned u sousoší Rittiga, Janouška a Pitra.
Nevím, jaké nástroje měl Petr Fiala na mysli. Možná nástrojů je skutečně dost – a chybí pouze vůle je použít. Jinak by totiž nebylo nemožné, aby se nám ti, kteří se vzmohli díky neobyčejně velkým mankům a kteří jsou prorostlí s érou budování našeho divokého kapitalismu, vysmívali a aby vyhrožovali těm, kteří si dovolí je vyšetřovat. Nakonec nám oznámí, že to my si žijeme nad poměry a musíme platit ještě o něco více.
A nám, zaslepeným závistí, nezbude čas, abychom vnímali mnohem závažnější hrozby, než jakými jsou „naši úspěšní“ a abychom odhalovali systémové příčiny krize, v níž výše zmínění představují pouze nicotnou kapku v moři.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 06 Srpen 2014 12:12 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB