Vše splněno, nestěžujte si


Zatímco se Bohuslav Sobotka usmívá na všechny strany s tím, že „všechno plní“, levicová hnutí a iniciativy mají na činnost jeho strany ve vládě poněkud střízlivější náhled.


Dne 1. května upozornilo hnutí Ne základnám spolu s iniciativami Stop církevním restitucím a s Nezávislými médii na některé odchylky ČSSD od svého programu. Je tu nedořešený problém takzvaných církevních restitucí (ČSSD slibovala revizi tohoto zákona, jehož obsah prolamuje hranici 25. 2. 1948 a jehož způsob schvalování byl více než nešťastný), jsou tu přetrvávající problémy lidí handicapovaných, dlouhodobě nezaměstnaných, sociálně slabých. Má-li se účinně bojovat proti korupci, chtělo by to o majetkových přiznáních přestat pouze mluvit, ale pracovat na tom, jak je zavést do praxe.
V neposlední řadě by měla mít sociální demokracie svou koncepci zahraniční politiky, zvláště když do této funkce mohutně prosazovala svého kandidáta. Od sociálně demokratického ministra by levicově orientovaný člověk mohl očekávat, že se tvrdě vymezí vůči nástupu fašistické vlády k moci – a ještě bez řádných voleb. Že bude v rámci Unie prosazovat, aby na Ukrajině proběhly demokratické volby co nejdříve a aby EU vyvíjela na vládu tendující k fašismu tlak. Zároveň pak měl být vyvíjen tlak i na Rusko s tím, že by jak Rusko, tak EU dohlédly na stabilizaci země, která je pro oba tyto celky klíčová.
Nestalo se.
Ministrovi Zaorálkovi byl předán následující dopis.

Vážený pane ministře,

pokud v ČR platí Listina základních práv a svobod, svobodný přístup k informacím i možnost sdělovat státním orgánům, nebo zahraničním ambasádám občanská stanoviska popřípadě stanoviska iniciativ, neměl by být v zásadě problém taková stanoviska předat.
Do dnešního dne na naší žádost velvyslanectví USA nereagovalo, což lze považovat minimálně za nevychovanost zejména, když bezpečnostní opatření požadující sjednání schůzky, bylo ze strany iniciativy Ne základnám splněno. Zástupci iniciativy Ne základnám dne 17.4.2014 přišli k budově velvyslanectví. Jednání pracovníků bezpečnostní agentury s vlajkou USA na rukávech neslo znaky jednání komanda a zástupcům iniciativy Ne základnám bylo znemožněno předání výzvy. Šokujícím bylo zabránění vyfotografování přítomnosti zástupců iniciativy před budovou velvyslanectví USA. V předchozích letech iniciativa Ne základnám kromě uspořádaných shromáždění před velvyslanectvím USA kontaktovala představitele velvyslanectví bez jakéhokoliv konfliktu, arogance, která by se projevila v odmítnutí převzetí dopisů, či stanovisek naší iniciativy.
Jednání ze dne 17.4.2014 je schizofrenní. Toto tvrzení opíráme o zveřejněný profil velvyslance Normana L. Eisena, ze kterého si dovolujeme citovat.


Velvyslanec Eisen je spoluzakladatelem organizace Občané pro zodpovědnost a etiku ve Washingtonu (Citizens for Responsibility and Ethics in Washington, CREW), jejíž hlavní činností je kontrola vlády.

Na jednání velvyslance USA si budeme následně na MZV ČR stěžovat. Jelikož je nemožné výzvu iniciativy Ne základnám velvyslanectví předat, obracíme se na Vás, pane ministře, se žádostí o využití diplomatické pošty a předání výzvy iniciativy Ne základnám velvyslanectví USA. Nutno podotknout, že předání výzev iniciativy Ne základnám velvyslanectvím Ukrajiny, Ruska a Evropské radě, proběhlo bez incidentů.

S pozdravem

za iniciativu Ne základnám

Eva Novotná, mluvčí

Demonstrující dali sociální demokracii určitou zpětnou vazbu, že pár stovek korun důchodcům za řešení palčivých sociálních problémů v zemi nepovažují a že onen Sobotkův optimismus ohledně plnění slibů nejlépe na dvě stě procent nesdílejí.
Kolemjdoucí si tak mohli přečíst například: „Výstraha trafikantům z ČSSD: Váš koaliční tabák může způsobit rakovinu!!! Bývalí voliči“ či „Když budete jenom slibovat, nic si od toho neslibujte“ nebo „Chcete naše hlasy. Plňte svoje sliby!“ Veliký transparent potom hlásal: „Dříve stranou práce a míru, dnes stranou kapitálu a války?
Možná by se sociální demokracie měla podívat na jedno své dubnové výročí. Na to, s jakými ideály byla dne 7. 4. 1878 v hostinci U Kaštanu založena. Že tehdy rozhodně nebyla stranou hájící různé fiskální pakty, zájmy nadnárodních korporací na úkor pracujících a destrukci sociálního státu. Nakonec, ani Evropská unie nevznikala na základech vyostřeného sociálního konfliktu. Naopak, tomu měla svou sociální politikou zabránit.
Pokud budou představiteli „levicové“ politiky lidé jako Zaorálek či Hollande, pouze poroste frustrace lidí a budou sílit ty hlasy, jež budou křičet, že pravolevé dělení je překonané. Jenže ono není – pouze ti, kteří by měli levicové ideje chránit a prosazovat, na tyto cíle rezignovali. Uvědomí-li si toto Bohuslav Sobotka, možná se aspoň přestane culit na všechny kolem. Protože rozzuřený býk – a tím společnost po vládě expremiéra Nečase, jehož otisky prstů jsou již v celorepublikové policejní databázi, dozajista je – reaguje na rudý šátek agresivně. A ani se mu není co divit.


AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB