Delfíni vyhrálidelfin foto Sevastopol-DolphinariumDobrá zpráva na závěr roku: Delfíni do Prahy nepřiletí! Ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský definitivně nepovolil převoz delfínů z Ukrajiny na plánovanou pražskou show. Takže jsou to dvě dobré zprávy v jedné. Ta druhá: I tato vláda je schopna udělat rozumnou věc.

Ale zpátky k delfínům. Sentimentální PR akce zdůrazňovalo léčebné účinky „delfinoterapie" a nenahraditelnou hodnotu zážitku ze společné plavby s delfíny. Zaplavat si s delfíny může být jistě příjemné, ale ministerští odborníci zcela správně dospěli k závěru, že by se to nemělo odehrávat ve stísněném bazénu. Spíš než na léčbu to v něm vypadá na šíření nemoci: Smutní a zbídačelí delfíni obšťastňují lidi, kteří si nejsou ochotni připustit, že delfíni jsou smutní a zbídačelí. Zázračná „delfinoterapie" tak především podporuje přístup, v jehož rámci se člověk může k ostatním živým tvorům po libosti vztahovat jako k nástrojům. Používat je bez ohledu na jejich potřeby.
Delfíni jsou dobrý vstup do problému. Jsou roztomilí, inteligentní, často vystupují ve filmu. Děti by se určitě rády na ně šly podívat a neodmítly by možnost zaplavat si s nimi. Ale hodně lidí se shodne na tom, že je lepší dětem vysvětlit, že takhle to není správné, nebo je na takovou akci prostě nebrat a nepodporovat ji.
Ale dál od delfínů už věci tak jasné nejsou. Vlastně jen pár kroků od delfínů: Ti samí rodiče možná vezmou své nadšené a na Vánoce natěšené děti na nákup vánočního kapra. Ulice se u nás už opět pozvolna proměňují v místo zvláštního masového masakru, který máme hluboce spojený se sváteční atmosférou. A tady už se nejenom neshodneme, ale budeme možná i nepřátelští. Většina tu patrně bude na straně „normality", proti „fanatikům" – tedy změti různých teroristů vypouštějících na svobodu norky z kožešinových farem, breathsariánům, veganům a těm, kteří chtějí ohrozit lidské zdraví tím, že zakážou pokusy na zvířatech.
Zákony na ochranu a proti týrání zvířat se ve vyspělých zemích snaží mezi těmi dvěma póly hledat kompromis. Je zatím nepředstavitelné, že by zakazovaly například chov zvířat kvůli masu, ale už v současnosti v té či oné míře zakazují cirkusy se zvířaty, včetně delfíních show, kožešinové farmy nebo pokusy na zvířatech, které lze nahradit jinými metodami.
Z pohledu ochránců práv zvířat nežijeme ani zdaleka v dokonalé zemi. Alespoň ale nežijeme v zemi vysloveně barbarské – týrané delfíny tu nechceme. A pravděpodobně je ani nebudeme podávat smažené s bramborovým salátem. První krok.
A to je ta dobrá zpráva na závěr roku.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Sobota, 21 Prosinec 2013 07:20 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB