Vtipné budou, ale...

Znak CR vlajka copyBudou to vtipné volby. To je už jasné. Tak například TOP 09 zařadila mezi priority, že se postará, aby nedocházelo k neopodstatněnému odvolávání ředitelů divadel. Těžko říci, zda považuje voliče za úplné tupce a ignoranty, nebo zda jsou její lídři senilní, či je jim všechno jedno. Pravděpodobně půjde o nějakou kombinaci těchto prvků.

Každopádně by si „topka“ na konto odvolávání a vybírání ředitelů divadel a jiných kulturních institucí, která tak elegantně prováděli v posledních letech její ministr a ministryně, mohla do programu vypůjčit vyzkoušené heslo „dokázali jsme, že to dokážeme“.
ODS slibuje podporu školství a konec „experimentování s našimi dětmi“. Čerstvá akvizice ODS Petr Fiala je na české politické poměry neobvykle důvěryhodný, nicméně i tady je těžké zapomenout na ještě příliš čerstvou zkušenost s minulou koaliční vládou. V ní partner ODS Josef Dobeš prováděl dlouhý a nebezpečně a důsledně neprofesionální experiment na našem školství.
ČSSD se už snad ani nesnaží někoho přesvědčovat o tom, že není vnitřně rozpolcená a do jednoho volebního kraje nasazuje hlavní rivaly. Ti si to na férovku rozdají o preferenční hlasy, čímž atmosféru ve straně ještě víc zahustí a posunou ji zase o kousek dál k možnosti promarnit suverénní volební vítězství. A zatímco na jižní Moravě kandiduje hned několik lídrů, jinde zřejmě není lidí nazbyt: libereckou kandidátku vede Pavel Ploc, který proslul mimo jiné jednou z nejzábavnějších scén minulého sněmovního období, kdy se pustil do analýzy „ratingu“, aniž by tušil, jak se toto obtížné cizí slovo vyslovuje.
Poslední předvolební průzkum ukazuje, že do sněmovny by se mohly dostat tři „nové“ strany – Babišovo ANO, SPOZ a KDU-ČSL. Slibuje to možnost zcela bizarních a nepevných koalicí s nejistou většinou a vyostření boje o vliv KSČM, která v procentech nyní možná oslabuje, ale jejíž síla roste.
O bizarnost a vtipné výjevy nouze nebude. Méně frekventované však zřejmě budou otázky a odpovědi na téma, proč se ty volby vlastně konají, oč v nich jde? Jistě, je dobře, že skončilo trapné období Nečasovy vlády. Ale půjde jen o relativně drobnou obměnu lidí, nebo se objeví i skutečně důležitá témata?
K možnosti, že by tyto volby mohly významně přispět k obrodě české politiky a posunout naši společnost k větší míře spravedlivosti, práva a otevřenosti, jsem skeptický. To ovšem neznamená, že se v Literárních novinách nebudeme snažit konfrontovat témata volební kampaně právě s těmi základními politickými tématy, která považujeme za podstatná.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 20 Září 2013 10:42 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB