Gadžo - mladý bílý intelektuál mezi Romy

GadžoTomáš Kratochvíl strávil půl roku života v romském ghettu a natočil o tom dokument. Z reakcí jde strach.

 

 

Kam mediální vítr, tam mediální plášť
Po včerejším odvysílání druhého dílu seriálu autorských dokumentů České televize Český žurnál se na webové stránce csfd.cz objevilo smutné množství výkřiků, jak je autor neobjektivní, jak by se divil, kdyby o těch „cigánech" netočil film, že to by ho totiž určitě okradli, ale takhle že si dali pozor, aby pak v televizi dobře vypadali, a on jim na to – trouba – skočil. Mladý zjemnělý, od reality odtržený intelektuál, idealista, naiva Kratochvíl...


Film Gadžo spolu s novou předvolební kampaní Tomia Okamury útočicí na Romy a imigranty (jejichž vinou prý mají Češi nedostatek pracovních míst) odkrývá množství nespokojenosti a vzteku lidí, kteří ze zoufalství hledají viníka a nacházejí jej v etnických menšinách. Často zbaběle maskované (anonymní) xenofobní smýšlení se opět odhaluje ve své plné „kráse". Uživatelé internetu dokonce vidí v Romech „největší nebezpečí pro Českou republiku" a děsivé je, uvědomíme-li si, že média v zájmu čtenosti jdou rasové nenávisti hrdě vstříc.


Gadžo zlehka navazuje na první díl Českého žurnálu s názvem Dělníci bulváru, ve kterém hlavní představitel Pavel Novotný přiznává, jakým způsobem vznikají články pro jeho server: „Když je v titulku slovo Rom, má mnohem větší čtenost. A když z toho Roma uděláme zloděje, je to přesně to, co chtějí Čecháčci číst."


Manipulace s informacemi v médiích není žádnou novinkou. Od dob ukrajinské války si o pravdivosti a objektivnosti médií už nedělají iluze ani lidé, kteří se touto problematikou do té doby příliš nezabývali a byli tak nějak vnitřně nastaveni brát informace z médií jako fakt. Názory na ukrajinskou situaci se v jednotlivých médiích tak rozcházely, že média nemohla lépe upozornit na svou subjektivitu. Teď už každý průměrný občan tuší, že v médiích pracují lidé, kteří často potřebují především vykazovat odvedenou práci, aby si vydělali na živobytí.

 

Když se chce...
Film Gadžo není zdaleka dokonalý, ale k jeho velkému kladu patří, že se nám jím autor nesnaží říct, že Romové jsou dobří a ti, co to nechápou, jsou špatní. Film mluví naopak o tom, že žádné soužití není lehké. Děj začíná Tomášovým rozvodem a pokračuje navázáním nového vztahu, v němž snad bude lépe. Podobně se lze podívat i na vztah Čechů a Romů. Za dlouhá léta soužití si tento vztah prošel mnoha křivdami na obou stranách, problém se vleče, někdy vygraduje do neúnosných rozměrů, ale pak zase utichá, protože stejně nikdo moc dobře neví, jak ho vyřešit. Romové jsou prostě jiní, někteří se liší víc, někteří míň. Jejich geny a odlišné zázemí jim dává do vínku spontánnost a divokost, čehož se většině bílých Čechů nedostává a někdy je to také děsí.


Podle statistik se dnes asi polovina manželství rozvádí. Odlišnosti partnerů plynoucí z rozdílné výchovy, neschopnost naslouchat jeden druhému, sledování pouze vlastních zájmů a cílů a hodnotové rozkoly často způsobují rozpad dnešních partnerských vztahů. Tomáš Kratochvíl v tomto svým filmem staví paralelu mezi osobní linku svého vztahu a vztah Čechů a Romů.


Aby však mohl film působit celistvě a přesvědčivě i na diváky, kteří nejsou Kratochvílovu sdělení tolik naklonění, musel by se asi podobný časosběr natáčet déle. Museli bychom jako diváci pocítit příchod konfliktu, kdy by došlo na lámání chleba, a nic takového se bohužel nestane. Centrem filmu je oslava Tomášových narozenin, při které pozval do cikánského ghetta své rodiče a přátele. Vše dopadne dobře, rodiny se vzájemně sblíží. Film takto působí jako zpráva od člověka, který se rozhodl, že se zkusí s Romy přátelit a dokázat tak všem, že to jde. A tato zpráva má, jak se ukazuje, stále svou velkou cenu.

Takže i přes všechny výhrady - díky za odvahu k naivitě, Tomáši Kratochvíle!

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 24 Duben 2014 11:07 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB