Liberijské taxikářky

Libérie je jedním z nejstarších afrických států a přitom jedním z nejchudších států na světě. 

 

 

Libérie byla založena osvobozenými americkými a karibskými otroky, kteří dnes tvoří asi 5% populace. Menšina amerických Liberijců ale většinovému africkému obyvatelstvu vládla až do roku 1980, kdy Samuel Doe svrhl americko-liberijský režim. Od té doby si země prošla dvěma občanskými válkami mezi léty 1989-1996 a 1999-2003, načež oslabený liberijský stát navíc nedávno prošel epidemií eboly, která měla na svědomí přes 4600 mrtvých.

Libérie tak v současné době čelí několika výzvám, jako je zajištění bezpečnosti pro své obyvatele nebo sociální a ekonomická rekonstrukce. V poválečné Libérii je zcela zničená infrastruktura, zemědělství a nezaměstnanost se stále zvyšuje. Nejvíce zasaženou skupinou jsou ženy a děti. Liberijské ženy se ale rozhodly, že nebudou stát stranou a chtějí se podílet na obnově společnosti.

Skupina mladých liberijských žen, které si říkají Pink Panthers (Růžoví panteři), založila komerční síť dopravy. Tyto ženy v růžových helmách a bundách jezdí jako taxi na motorkách v hlavním městě Monrovia. Pink Panthers byly založeny v lednu 2015 a mají dnes 11 členek. Jejich nejčastějšími zákazníky jsou lidé, kteří potřebují dojíždět za prací a školáci. Svojí „růžovou image“ přitahují pozornost spousty Liberijců, ale také zahraničních médií. Svým jednáním nejenom obnovují zničenou infrastrukturu, ale jsou také schopny zajistit nějaký ekonomický příjem pro své rodiny, a tak posilují celkový ekonomický rozvoj Libérie. Také jsou příkladem pro další ženy, jak se zapojit do obnovy společnosti a ekonomiky Libérie.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 08 Květen 2015 12:16 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB