Nesmrtelní prezidenti

Umar BašírV nedávné době jsme se mohli dočíst v masmediích o znovuzvolení súdánského prezidenta Umara Bašíra. Podle oficiálních výsledků obdržel neuvěřitelných 94 procent hlasů, volby ale byly kritizovány jako nesvobodné a nespravedlivé. 

 

Umar Bašír je u moci od roku 1989 a před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v nizozemském Haagu čelí obvinění z genocidy v dárfúrském konfliktu. Konflikt v Dárfúru, který začal v roce 2003, si vyžádal 300 000 obětí a dva miliony lidí přišlo v důsledku konfliktu o své domovy.

O víkendu také proběhly protesty proti změně ústavy v Burundi, kdy by povolovala současnému prezidentovi Pierru Nkurunziovi kandidovat do čela země potřetí za sebou. Proti změně ústavy se v hlavním městě Bujumbura strhly masivní protesty, jichž se proti možnému znovuzvolení současného prezidenta účastnily tisíce lidí. Při nedělních protestech zemřeli zatím tři lidé. Policie a armáda zasahovala proti protestujícímu davu slzným plynem a vodními děly. Prezident Nkurunzia je u moci od roku 2005, kdy skončila 12 let trvající občanská válka mezi menšinou Tutsiů a majoritou Hutuů, ve které zahynulo více než 300 000 lidí.

Dalším příkladem dlouhotrvajícího setrvávání u moci je prezident Kamerunu Paul Biya, který před sedmi lety také změnil ústavu, aby mohl v roce 2011 kandidovat pro další (třetí) volební období. Nakonec byl samozřejmě zvolen neuvěřitelnými 77,99 procenty hlasů. Při protestech proti změně ústavy zahynulo v roce 2008 v Kamerunu přes 100 lidí. Tyto případy však nejsou ojedinělé pouze v Africe, ale můžeme se s nimi setkat i jinde ve světě. Příkladem může být nedávno znovuzvolený prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev, který je u moci již od roku 1991.

Všechny tyto případy spojuje vyšší až dost vysoký věk prezidentů (Bašír 71 let, Nkurunzia 52 let, Biya 82 let, Nazarbajev 74 let). Jedná se tedy o starší generaci (věkový průměr – 70 let), která společně se svými loajálními podporovateli vytvořila politický systém, kde mladá generace je vyloučena z procesu rozhodování a jim je zajištěn stálý přístup k moci a tudíž i k bohatství. Mladé generaci je upírán přístup do politiky, k ekonomickému a sociálnímu rozvoji. Navíc, pokud jsou obyvatelé příslušníky minorit, čelí také silné diskriminační politice, někdy i systematickému vylučování ze společnosti, v nejtěžším případě i genocidě.

V době globalizace, rozmachu informační revoluce a růstu transnacionálních aktérů v mezinárodních vztazích, mladá generace, která je vyloučena z domácí politiky, může inklinovat k zapojení se do transnacionálních skupin, které mladým lidem nabízejí identitu, možnost rozhodování, možnost osobního uplatnění, sociální a ekonomické zázemí. Myslíte si, že nás se toto v Evropě, kde demokracie, a tak výměna moci, je zakořeněna po mnoho let, netýká? Právě ale k nám do Evropy se dostává, v rámci migrace, tato mladá generace, které jsou odepřeny politické, sociální a ekonomické možnosti doma. Například přes Středozemní moře se do Evropy dostávají především obyvatelé Eritreje, kde od roku 1993 vládne despotický prezident Isaias Afwerki (69 let). A pokud migranti nejsou úspěšně integrováni do nové společnosti, kam přišli, mohou znovu hledat své místo na zemi v rámci transnacionálních skupin. A my se pak divíme, když odcházejí bojovat na stranu ISIL do Iráku a Sýrie?

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 29 Duben 2015 10:13 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB