Xenofobie v Jihoafrické republice

Xenofobní násilí v Jižní Africe začalo v pobřežním městě Durban, později se přesunulo i do dalších měst jako je Johannesburg. Útoky přišly pár hodin poté, co se více než tisíc lidí zúčastnilo demonstrace proti xenofobii v Durbanu. Cizinci žijící v Jihoafrické republice byli systematicky napadáni a jejich obchody byly pleněny. Policie hlásí, že xenofobní násilí doposud za sebou zanechalo 8 mrtvých a více než 1000 lidí bez domova. Mnoho nezaměstnaných Jihoafričanů viní cizince - lidi cizí národnosti, že jim berou pracovní místa v zemi, kde míra nezaměstnanosti je 24%.

Ze čtvrtka na pátek minulý týden se odehrály krvavé střety ve východní části Johannesburgu v oblasti Gauteng, které nakonec musela policie rozehnat pomocí slzného plynu a gumových projektilů a asi 200 cizinců našlo útočiště na policejních stanicích. Dav začal drancovat obchody vlastněné cizinci ve čtvrtek v noci. V pátek policie rozehnala skupinu cizinců, kteří se vyzbrojili mačetami na ochranu. President Jihoafrické republiky Jacob Zuma prohlásil, že „žádné množství frustrace a hněvu nemůže ospravedlnit útok na cizí státní příslušníky a rabování jejich obchodů". Podobné útoky se odehrály v roce 2008, kdy asi 62 lidí přišlo o život. Na událostech z letošního roku je zajímavá reakce okolních států a jiných afrických národností.

Například v Zambii rádia vyhlásila bojkot Jihoafrické muziky na protest proti xenofobním útokům a lidé jsou povzbuzováni, aby nekupovali a nepoužívali Jihoafrické produkty. Na hranicích Mosambiku a Jihoafrické republiky jsou zastavovány dopravní prostředky s Jihoafrickou poznávací značkou a je jim zamezeno překročit hranice do Mosambiku. Pracovníci těžebních a plynárenských společností v Mosambiku také protestují proti xenofobnímu násilí a apelují na odchod jihoafrických pracovníků a jejich pracovní místa by měla být předána uprchlíkům prchajícím před násilím v Jihoafrické republice. V Malawi vláda plánuje zahájit repatriační programy pro své občany v Jihoafrické republice. I v Malawi obyčejní lidé volají po nepoužívání afrického zboží s častými hesly „pokud nás nechcete ve své zemi, my nechceme vaše zboží u nás". Také ve vzdálenější Nigérii se objevily debaty o možném vývoji nátlaku na Jihoafrický byznys v Nigérii. Dokonce deník Modernghana publikoval, že v krátkém videu na youtube teroristická skupina Boko Haram vyzývá k ukončení xenofobních útoků a hrozí rozšířením teroru do Jihoafrické republiky, jestli se tak nestane. Tato zpráva se zatím ještě nepotvrdila. Ve videu se měla objevit varování, že Jihoafričané v Nigérii, Čadu nebo Nigeru mohou čelit perzekuci ze strany Boko Haram a hrozba útoky na Jihoafrické velvyslanectví, pokud Jihoafrická vláda neukončení xenofobní násilí.

I když hrozby Boko Haram nejsou potvrzeny, přesto jsem je zahrnula do tohoto článku, protože demonstrují, jak se nám svět mění před očima. Dnešní informační technologie vytváří virtuální komunity na internetu, které jdou napříč státními hranicemi. Na facebooku se mnohokrát objevily komentáře Afričanů k zastavení xenofobního násilí a útoků na Afričany jako celek. Na příkladu z Jižní Afriky nemůže v současné době říci, že chceme žít „v klidu“ v Evropě, a záležitosti jiného kontinentu se nás netýkají, ať si je tam řeší sami, je to „jejich problém“. Nelze chtít žít v izolaci, když svět se globalizuje!

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Neděle, 26 Duben 2015 08:11 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB