Teroristické organizace v Africe

Bojovníci AQIMČím dál tím častěji se v souvislosti s Afrikou mluví také o terorismu. Jaký mají africké teroristické organizace charakter? Mají něco společného? Podíváme se na tři nejznámější teroristické organizace v subsaharské Africe – AQIM, Boko Haram a Al – Shabab.

 

 

 

AQIM – Al Kajda v islámském Maghrebu

Tato teroristická organizace vznikla na jihovýchodní hranici Mali a Alžírska v roce 2005 a je tak nejstarší teroristickou skupinou v subsaharské Africe. V roce 2011 se od ní odpojila skupina MUJAO (Hnutí džihádu v západní Africe), která se podílí na protivládních hnutích v Mali a účastnila se i tamního převratu v roce 2012.

Boko Haram

Vznikla v roce 2002 ve státě Borno ve federativní Nigérii. V roce 2009 její činnost nabyla násilnějšího charakteru a za posledních pár let má na svědomí tisíce obětí. Hlavními cíli jejich útoků se staly především školy, protože Boko Haram bojuje hlavně proti vládní politice a společnosti – jsou proti volbám, zavedení západního vzdělání, bojuje za návrat tradičních koránských škol a islámského práva.

Al Shabab

Somálská teroristická organizace, která vznikla v roce 2006. Má 7000 až 9000 členů a přesto, že byli vojáky Africké unie v roce 2011 vyhnáni z hlavního města Mogadiša, stále se jim daří metropoli terorizovat, přičemž útoky soustředí hlavně na vládní budovy. Příkladem může být sebevražedný atentát z června 2014, kde zahynulo 14 vládních úředníků.

Co mají tyto teroristické organizace společného?

Na první pohled islám, ale podle mého názoru to není vše. Podívejme se, co mají dále společného z hlediska historického, geografického a politicko-ekonomického.

Z hlediska historického, ještě dávno před vznikem teroristických organizací, v těchto oblastech prosperovaly africké říše. V Somálsku se ve středověku nejvíce rozvíjel městský stát Adal, který v roce 800 n.l. přijal islám a začal obchodovat s Arabským poloostrovem. Prosperita Adalu dosáhla takových rozměrů, že měl ambice okupovat Etiopii, o což se také pokusil.

Dnešní stát Mali převzal jméno od historické říše Mali, která vznikla v polovině 13. století. Založil ji Sundata Keitha, zakladatel dynastie Keitha, přičemž současný prezident Mali Ibrahim Boubacar Keitha, zvolený v roce 2013, pochází právě z této dynastie. Její říše prosperovala především díky transsaharskému obchodu a díky kontaktům se severskými státy a státy Blízkého východu se tam zabydlel islám.

A nakonec, v oblasti působení dnešní Boko Haram se kdysi nacházel mocný stát Kánem-Bornu. Počátkem 19.století tuto oblast zachvátila svatá válka, džihád. Obyvatelé Kánem-Bornu islám přijali, protože v něm viděli osvobození od feudalismu. Tyto společnosti vznikaly na savanách, které umožňují lov i zemědělství, především však chov dobytka, který se stal výrazem společenského statutu a tím i klíčovou komoditou.

Všeobecně africké státy vznikaly spíše ve vnitrozemí, až s příchodem Evropanů se obchodní a politická centra přesouvají k pobřeží a říše ve vnitrozemí začaly upadat.

Oblasti, kde působí teroristické organizace, jsou dnes nejchudšími a nejzaostalejšími oblastmi daných států, regiony, v nichž převládá vysoká nezaměstnanost a bída, zatímco průmysl, byznys a politická moc jsou soustředěny jinde. Teroristické organizace nabízejí mladým lidem práci, uplatnění, zázemí, ale třeba také kariérní růst. Islám, dle mého názoru, se zde stává pouze jednotícím prvkem a ideologií, než příčinou samotného terorismu. Jednou z příčin vzniku teroristických organizací je například korupce, v jejímž rámci státní peníze končí v kapsách vládních úředníků a elit, místo aby byly investovány do rozvoje společnosti. Teroristé útočí především na současné vlády a jejich představitele, protože jsou nespokojení se současnou politickou situací. Lídři teroristických organizací k mobilizaci mas používají islámskou rétoriku a islámem sjednocují své členy. Kdyby se přece jen podařilo ustanovit islámské státy, tam kde teroristické organizace působí, přineslo by to ale kýženou prosperitu? Samotným zavedení islámského práva a škol do těchto oblastí průmysl nepřijde, a bez něj nevzniknou ani kýžená pracovní místa nebo ekonomický růst.AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 14 Červenec 2014 13:16 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB