Kamila Hejlíková

Liberijské taxikářky

Liberijské taxikářky

Pátek, 08 Květen 2015 12:13 Kamila Hejlíková

Libérie je jedním z nejstarších afrických států a přitom jedním z nejchudších států na světě.

Přistěhovalectví 70 let po 2.světové válce

Přistěhovalectví 70 let po 2.světové válce

Středa, 06 Květen 2015 09:06 Kamila Hejlíková

Letošní rok je sedmdesátým výročím od uplynutí druhé světové války. Od té doby jsme vyvinuli mnoho kodexů a mezinárodních listin na ochranu lidských práv a skupin. Přesunuli jsme se od genocidy k politice multikulturalismu. Avšak, i přes tento pokrok, se v dnešním světě stále setkáváme s diskriminací menšinových skupin. Během druhé světové války se málem podařilo vyhladit světovou židovskou menšinu, což poté vedlo k založení státu Izrael.

Nesmrtelní prezidenti

Nesmrtelní prezidenti

Středa, 29 Duben 2015 10:11 Kamila Hejlíková

V nedávné době jsme se mohli dočíst v masmediích o znovuzvolení súdánského prezidenta Umara Bašíra. Podle oficiálních výsledků obdržel neuvěřitelných 94 procent hlasů, volby ale byly kritizovány jako nesvobodné a nespravedlivé.

Xenofobie v Jihoafrické republice

Xenofobie v Jihoafrické republice

Neděle, 26 Duben 2015 08:08 Kamila Hejlíková

Xenofobní násilí v Jižní Africe začalo v pobřežním městě Durban, později se přesunulo i do dalších měst jako je Johannesburg. Útoky přišly pár hodin poté, co se více než tisíc lidí zúčastnilo demonstrace proti xenofobii v Durbanu. Cizinci žijící v Jihoafrické republice byli systematicky napadáni a jejich obchody byly pleněny. Policie hlásí, že xenofobní násilí doposud za sebou zanechalo 8 mrtvých a více než 1000 lidí bez domova. Mnoho nezaměstnaných Jihoafričanů viní cizince - lidi cizí národnosti, že jim berou pracovní místa v zemi, kde míra nezaměstnanosti je 24%.

Migrace přes Středozemní moře

Čtvrtek, 23 Duben 2015 08:17 Kamila Hejlíková

V současné době se v Evropě rozvinula živá diskuse o migraci lidí z Libye přes Středozemní moře na italské pobřeží, a to zejména v důsledku toho, že od ledna 2015 daleko více lidí používá tuto trasu k dosažení tvz. „Babylonu”, země snů většiny migrantů.

Poslední diktátoři Afriky

Čtvrtek, 17 Červenec 2014 09:22 Kamila Hejlíková

V období studené války se v Africe setkáváme s fenoménem diktátorským režimů. Afrika se stala laboratoří studené války a jak bývalý SSSR, tak USA podporovaly místní diktátory výměnou za podporu dané západní nebo východní ideologie.

Teroristické organizace v Africe

Pondělí, 14 Červenec 2014 13:13 Kamila Hejlíková

Hnutí za nezávislost Biafry

Středa, 09 Červenec 2014 13:06 Kamila Hejlíková

Boko Haram: odnož Al Kajdy nebo spíš dědictví kolonialismu?

Pondělí, 07 Červenec 2014 18:40 Kamila Hejlíková

Z masmédií víme, že Boko Haram narušuje vedení ropy a plynu v Nigérii, útočí na křesťanské kostely a v nedávné době unesli přes 200 chibokských středoškolských dívek. Od roku 2009 má na svědomí tisíce životů. Co je tedy Boko Haram?

strana 1 z 2

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz