Bude-li Bibi, nebude Palestina

Pokud ještě někdo pochyboval o plánech a záměrech nynějšího (a možná i budoucího) premiéra Izraele Benjamina Netanjahua, nyní již má jasno. Bibi s budoucím palestinským státem nepočítá. 

 

Výstavba osad na okupovaných územích je nelegální. Tak praví mezinárodní právo a stále více významných světových politiků se k tomuto výkladu skutečnosti přiklání. K několika prvním vlaštovkám, které začaly považovat činy izraelských fundamentalistických osadníků za nepřijatelné, se připojilo za poslední léta i mnoho významných osobností, nyní mezi ně patří i někteří představitelé Spojených států amerických, tedy největšího přítele a spojence židovského státu.

Na letošním setkání největší a nejsilnější pro-izraelské americké lobby AIPAC nemluvil ani prezident Barack Obama, ani ministr zahraničí John Kerry. Jediná a osamocená hlava státu, která zde vystoupila (bez toho, že se v USA setkala s jediným významným americkým představitelem), byl český prezident Miloš Zeman. Společně s ním se tam objevil i Benjamin Netanjahu, sice tak nějak pozván, ale rozhodně nevítán tak vroucně, jak je zvyklý. Před kongresmany zopakoval pouze to, co již říká léta, tedy nic nového, jen strašil bubákem jménem Írán.

Však pro izraelsko-palestinský konflikt zřejmě důležitější projev, vlastně to bylo jenom pár slov, pronesl v jedné z největších izraelských osad mezi Jeruzalémem a Betlémem jen jeden den před izraelskými volbami. „Myslím, že každý, kdo nyní chce vytvořit palestinský stát a odsunout z něj izraelské obyvatele, dává prostor radikálnímu islámu k útokům proti Izraeli,“ řekl Netanjahu v osadě Har Homa. Je těžké si přestavit, co tímto chtěl vlastně říci, jelikož IDF (Izraelské obranné síly) již řadu měsíců podporuje syrské islamisty v boji proti Bašáru Asadovi a titíž ozbrojenci se léčí v izraelských nemocnicích:Je tedy vidět, že i pro Netanjahua není islamista jako islamista (pro Miloše Zemana však není ani rozdíl mezi islamistou a muslimem) a záleží jen na tom, co se mu hodí. Reálný Islámský stát v Sýrii a Iráku je mu tak zřejmě bližší než imaginární Hamastán na Západním břehu Jordánu.

Právě kvůli této rozporuplnosti byl otázán, jestli jeho projev opravdu znamená to, že pokud bude opět premiérem, nebude v jeho dalším vládním období založen stát Palestina. Odpověděl slovem: „Správně.“ Pokud se podíváme na poslední roky vlády premiéra Bibiho, jistě nebudeme překvapeni jeho plány. Co je však zarážející, je otevřenost, se kterou se k tématu vyjadřuje. Poslední léta, přestože schvaloval stále další a další bytové jednotky na okupovaných územích a jeho vláda vyhlašovala jeden tendr na výstavbu za druhým, oficiálně vždy zastával stanovisko dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Nikdo mu příliš nevěřil, ale každý - a to včetně Bibiho a jeho spolupracovníků - se tak tvářil, což působilo důvěryhodně na řadu jeho podporovatelů v USA. Tohle je zřejmě pryč a opatrnosti není již potřeba. Že by Netanjahu na své poslední cestě za velkou louži dospěl k názoru, že podporu svých amerických i dalších zahraničních donátorů už nepotřebuje? Nebo ví, že díky svému chování, o ni přijde tak nebo tak? Volby jsou již dnes. Kdo vyhraje, není prozatím jasné. Pokud to bude Netanjahu, tak Palestince, a s nimi i Izraelce, čekají těžké časy.

Izraelská osada Har Homa je opravdovým symbolem v tomto osadnickém (potažmo i izraelském) boji se spravedlností a mezinárodním právem. Ještě v roce 1997 to byl prakticky prázdný kopec, nyní zde již stojí čtyři tisícovky židovských bytů a další dva tisíce se staví. Osada roste den co den, a odděluje tak východní Jeruzalém a Betlém. Okupace pokračuje stále dál a palestinské půdy ubývá. Myslím, že jen málokdo pochyboval o Bibiho plánech s arabskými pozemky, nyní mají snad již všichni jistotu v tom, kam Benjamin Netanjahu a jeho pravicová parta (společně s Avigdorem Liebermanem a Naftali Bennetem) míří. 

Pokud se ani nyní necítíte v bezpečí, to co potřebujete, je pořádně silný předvolební Bibi-sitter:AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 17 Březen 2015 11:05 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB