Umělcova zodpovědnost

Email Tisk PDF

altSvatá země 4. týdne roku 2014: Americká herečka Scarlett Johanssonová se stala novou ambasadorkou izraelské firmy SodaStream, která se podílí na okupaci palestinských území.

Na Izrael opět dopadly rakety. IDF nelítostně zasáhla v Gaze a umírali lidé. Ke kandidatuře na prezidentský úřad se hlásí stále noví kandidáti i kandidátky. Izrael schválil dalších 381 bytových jednotek pro osadníky na okupovaných územích a samozřejmě ještě další informace.  

 

Osvoboďte bublinky, Palestinci počkají

„Hrát anebo nehrát v Tel Avivu?“ může se ptát mnohý (obecně vzdělaný) zpěvák při zvažování koncertu či herec při plánování představení v Izraeli. A odpověď zní „ano“, proč by také nemohl? Když se ale jedná o Jeruzalém, a zvláště pak o jeho východní část, je situace mnohem složitější. Pokud půjdeme ještě dál za „zelenou hranici“, dostáváme se k rezolutnímu „NE“. Jelikož hrát a vyjadřovat podporu okupantům (v tomto případě izraelským osadníkům) je nemyslitelné snad v každé kultuře. Tedy, ve svobodné společnosti by to tak mělo být, mezi svobodomyslnými herci zřejmě ne. Vystavit svůj obličej jako tvář okupace, pardon značky firmy SodaStream, může asi opravdu jen hodně naivní, nevzdělaný, proosadnický či peněz chtivý člověk. Kým z nich je tedy americká herečka Scarlett Johanssonová?Scarlett se očividně nenechala motivovat kladnými, přestože občas komplikovanými hrdinkami svých filmových rolí (např. Natasha Romanoff ve filmech Avengers, Capitan America atd.) a dala se na „druhou“ stranu. Propůjčila tvář osadníkům, kteří svojí ideologií i každodenními činy pošlapávají základní práva lidských bytostí. První kritika přišla z řad členů BDS (Boycott, Divestment and Sanctions movement), a to po zveřejnění nové reklamy na produkty značky SodaStream, která se bude promítat během amerického Super Bowlu, což je jedna z největších sportovních i televizních událostí roku v USA. Kritika míří hlavně kvůli její (byť nepřímé) podpoře okupační správy nad Západním břehem. SodaStream své produkty vyrábí v průmyslové zóně Mishor Adumim uvnitř Ma’ale Adumim, což je třetí největší osada na okupovaných územích. Firma se tak aktivně podílí na okupací cizích území a profituje tak z nelegální činnosti, která je stále častěji odsuzována, a to nejenom arabskými či muslimskými představiteli. Kritika je stále častěji slyšet i ze zemí evropských a stále větší části společnosti Spojených států.

„Nadále zůstávám zastáncem hospodářské spolupráce a sociální interakce mezi demokratickým Izraelem a Palestinou. SodaStream je společnost, která se zavázala nejen k ochraně životního prostředí, ale staví i most k míru mezi Izraelem a Palestinou, podporuje sousedy pracující vedle sebe, dostávající stejný plat, stejné výhody i stejná práva,“ píše Scarlett ve svém vysvětlujícím textu pro Huffington Post. Bohužel, tato slova jen dokazují, jak málo toho o situaci v Palestině ví, a jak dobře se naučila PR svého chlebodárce.

O postavení Palestinců ve společnosti SodaStream vypovídal jeden z tamních zaměstnanců pro server Third Intifada: „Chovají se k nám jako k otrokům. Když je zaměstnanec nemocný a chce si vzít zdravotní volno, tak ho nadřízený hned druhý den vyhodí. Nedají mu ani žádné vyrovnání a ani ho nepošlou na osobní oddělení, prostě ho okamžitě vyhodí.“

„I když je izraelská společnost „zelená“, anebo se chová ke svým pracovníků lépe než jiné firmy, tak to nevynahradí to, že se nachází na pozemku, který je držen silou, jehož původní obyvatelstvo je ovládáno proti jejich vůli a přání na ukončení okupace,“ píše pro server +972 Mairav Zonszein a vlastně tím vystihuje celý problém. SodaStream vyrábí velice zajímavý produkt. Zřejmě je jeho sodovka chutná, lehce se dělá, produkce je ekologická, nádoba vkusná, a tak dále. Českou republiku před Vánocemi také zaplavily reklamy na SodaStream a mnoho Čechů ho má doma a je sním určitě velice spokojeno. To však nic nemění na faktu, kde je produkt vyráběn. Palestinci pracují v továrně, protože musejí, ono jim totiž nic moc jiného nezbývá, pokud chtějí jíst a nakrmit hladové krky doma. O nějaké rovnoprávnosti nemůže být zrovna řeč, když jedni mají plná práva občanů židovského státu a ti druzí jsou občany druhé kategorie, žijící pod okupační správou. Tedy prvotním hříchem firmy SodaStream je to, že vydělává peníze na nelegální okupaci, a to nezmění ani hezkým obrázkem na designově dobře povedené láhvi na sodovku a ani úsměvem Scarlett Johanssonové.    

Však také její jednání nezůstává bez následků a už se ozývají organizace, které se pomalu začínají od herečky odklánět. Jednou z nich je i mezinárodní organizace OXFAM, se kterou Scarlett už osm let spolupracuje a jež se zabývá potlačováním chudoby a nastolováním spravedlnosti v zemích, kde by chudoba mohla být vývozním artiklem a spravedlnost bohužel jen luxusním zbožím. „Oxfam respektuje nezávislost svých ambasadorů. Nicméně věří, že podniky, které působí v osadách, dále prohlubují chudobu a popírání práv palestinských komunit, které se podílejí na své podpoře. Oxfam je proti všem obchodům s izraelskými osadami, které jsou podle mezinárodního práva nezákonné," píše ve svém vyjádření organizace Oxfam.

Pokud milujete bublinky, osvoboďte je:Robert Mackey na svém blogu na stránkách New York Times popisuje okupační ekonomiku státu Izrael. Ten díky nízkým daním a levnému bydlení nalákal na okupovaná území velké množství lidí i podnikatelů, kteří zde nyní vytvářejí zisk. Podle Mackeye je na Západním břehu kolem 600 továren, které patří Izraelcům. Společně s dalšími aktivitami ve východním Jeruzalémě a na Golanských výšinách, které jsou též okupovány od roku 1967, jsou izraelští farmáři schopni každý rok vyprodukovat zboží v hodnotě 250 miliónů dolarů.  

V izraelsko-palestinském konfliktu nejsou dvě strany, černá a bílá, izraelská či palestinská, je zde řada lidí s různými názory, potřebami a touhami. Stejně jako mnozí herci, zpěváci a další umělci odsuzují násilí páchané Hamásem a dalšími teroristickými organizacemi, měli by stejně odsuzovat osadníky a okupaci palestinských území, která ničí životy mnoha lidem. Propůjčit, spíše tedy prodat, svoji tvář osadníkům, tak jako to udělala Scarlett Johanssonová, je jako plivnutí do obličeje všem těm, pro které lidská práva a svoboda nejsou jen prázdným pojmem.

 

Krátce ze Svaté země:

Osadníci Gedaliah and Elisheva Blum se postavili bojkotu tím, že si spustili vlastní webové stránky, kde propagují malé obchodníky z nelegálních osad; saláfistická skupina operující v Gaze a na Sinaji se přihlásila k odpovědnosti za dvě rakety Grad, které dopadly minulé pondělí poblíž izraelského města Ejlat; izraelská vláda schválila výstavbu dalších 381 bytových jednotek na okupovaných územích; izraelské letectvo při vojenském úderu zabilo dva Palestince v Gaze (Ahmed Zaanin 21 let a Mahmoud Zaanin 23 let), oba byli podezřelí z plánování a přípravy raketových útoků na Izrael; pravicoví „problémisté“ dorazili v doprovodu izraelských policejních složek před mešitu Al-Aksá, naštěstí nedošlo k žádné eskalaci násilí; dcera rabína Josefa Ovadii, který proslul mnoha kontroverzními výroky na téma negójů, Adina Bar-Shalom plánuje kandidovat na post prezidenta Izraele jako kandidátka otcovy ultrakonzervativní strany; minulou středu oznámila izraelská tajná služba Šin Bet zatčení tří Palestinců, kteří se nechali naverbovat k sebevražedným atentátům pro Al Kajdu, jedním z cílů měla být i ambasáda USA v Izraeli; středoškolský učitel Adam Verete byl pro své názory vyhozen ze školy, nejdříve podle udání a posléze i podle kárné komise byly příliš levicové, za pedagoga se postavilo několik stovek studentů; Izrael nedovolil studentu z Gazy zúčastnit se programu Newyorské univerzity, který měl (mimo jiné) přivést izraelské a palestinské studenty dohromady a nechat je svobodně diskutovat.

Svatá země očima fotografů z organizace Activestills, krásné fotky smutných událostí.

V centrální Gaze vybuchla bomba vedle projíždějícího vojenského džípu, chvíli poté byl postřelen 34letý Palestinec poblíž obce Deir al-Balah, jeho stav je kritický a spojení s výbuchem neznámé. V oblasti operuje zvýšený počet izraelských jednotek; podle libanonské televizní stanice al-Manar byl při výbuchu na severní hranici zraněn izraelský voják; minulý týden se na okupovaných územích opět hromadně zatýkalo, tak například v noci z neděle na pondělí bylo zatčeno patnáct Palestinců, a ti nebyli v posledních dnech rozhodně jediní; bývalá izraelská vojačka Anat Kammová, která médiím předala informace o nezákonných či nemorálních postupech izraelské armády, byla po dvaceti šesti měsících propuštěna z vězení; ultraortodoxní Židé poblíž dálnice číslo jedna ve východním Jeruzalémě napadli kameny palestinský automobil; izraelští osadníci zaútočili na palestinské farmáře i jejich rodiny ve Wadi Abu al-Reesh na okupovaných územích; měsíce poté, co izraelská armáda objevila teroristický tunel z Gazy, židovský stát opět povolil dodávky cementu do pásma; izraelský premiér Benjamin Netanjahu se nechal slyšet, že v případě vytvoření dvou států by měli izraelští osadníci zůstat žít v Palestině. Jak si toto řešení reálně představuje, bohužel neprozradil.

 

Sledujte autora na jeho Twitter účtu: @jiri_kalat

(Budu velice rád, drazí čtenáři, pokud se vyjádříte v komentářích, jestli vám text připadá proizraelský, propalestinský, neutrální či cokoliv mezitím.)

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 31 Leden 2014 16:55 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB