Od voleb k volbám aneb Však to nějak prošvejkujeme


„Když se na světě objeví skutečný génius, poznáte ho podle neklamného znamení – že se všichni hlupáci spojí proti němu“. Toto napsal Jonathan Swift, anglický spisovatel a satirik, před více než 270 lety a člověku se chce dodat, kde jsou ty zlaté časy. Dnes už by se tak nestalo, protože slova génia by dnešní dezorientovaný člověk jen stěží zaregistroval.

 

 

 

Sice se z různorodých pohledů na historii i současného světového dění vybírají ty „správné a pravdivé informace“, ale ti, co někdy četli něco třeba od Orwella, vědí, že z pestré mozaiky se vždy, co je člověk člověkem, vybíralo jen to, co zrovna vyhovovalo vládnoucímu establishmentu a ideologii. Výrok, že pravda se stává nepravdou, jakmile ji vysloví nepřítel (Orwell) je více než oblíbeným trikem dnešních propagandistů a uctívačů toho jediného správného názoru i směru (politického, ekonomického…).

Jak se blíží volby, politické strany se opět začínají všímat lidí a najednou znovuobjevených velkých témat (daně, nízké platy v republice). Člověk by očekával, možná naivně, věcné argumenty, analýzy, odborné debaty. Místo toho výkřiky Klause ml. (nižší daně a zrušit EET!), ekonoma Kohouta (jedna daň pro všechny!) či jakéhosi podnikatele za Realisty (pozor, úspěšného!), který lobbuje za zrušení daně z dividend i EET. Člověka mimoděk napadne proč asi ta EET tak hrozně vadí a z jakého důvodu takový povyk. Třeba by stačilo počkat 2-3 roky a „realisticky“ vyhodnotit přínosy, a pokud se ukáže, že to bylo vše k ničemu, zrušit. Jiní, jako herec Jiří Lábus, vidí problém ve 40 letech komunismu, což je argument omílaný již 27 let a vydrží některým zřejmě ještě hodně dlouho. Po 27 letech již víme, že kdo má moc a/nebo peníze, nemusí mít zároveň pravdu. Proč bychom jim tedy měli věřit, když jedním dechem přiznávají, že české podnikatelské prostředí je vstřícné alespoň k velkým korporacím (ekonom Kohout)?

Poukazuje se na důsledky (nízké mzdy – pro lidi žijící v této zemi jistě objevná zpráva), rozbor příčit se však pracně hledá u levicových ekonomů. Konečně jsme si ale začali všímat a pojmenovávat nemoci protektorátu, mezi které jmenujme třeba roční odliv 300 miliard korun zisku a skutečnost, že v ČR je asi 97% bankovních aktiv pod zahraniční kontrolou. Jako u narkomanů či alkoholiků, první nutnou podmínkou, nikoli postačující, je uvědomit si skutečný stav věcí a rozebrat příčiny.

Výkup strategických podniků?

Pokud chceme jako národ přežít, měli bychom mít ve vlastnictví zemědělskou půdu, lesy, nerostné bohatství a vodu. Může to být skvělé téma do voleb. Proč ne? Je třeba vrátit vodu zpět do rukou měst a obcí, ale za odpovídající ceny. V Plzni je to stálo 700,5 milionů korun, což např. Radek Novotný nejen u plzeňského případu označuje za de-privatizační veletoče a říká, že voda do rukou státu nebo obcí samozřejmě patří, ale ne za cenu dalšího tunelu.

V Jablonci zas v roce 2014 teplárnu, která za tři roky přišla o třetinu odběratelů, město koupilo za 203 milionů korun.

Staví nové silnice, domy, obchody, obří sklady. Zastavěnou plochou se voda nemá kudy do půdy vsáknout a odtéká pryč. Podzemní vody v České republice už řadu let ubývá, zásoby i hladina klesají. Nebudeme doslova za pár let pociťovat vážný nedostatek pitné a užitkové vody? Trápí to někoho? Řeší se to?

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 03 Březen 2017 11:33 )  

Jiří Bátěk

 

P6104439Mám rád četbu (spiritualita, literatura faktu), pobyt v lese (bez motorek), sázení stromů, trhání plodů,

pěstování kaktusů, brnkání na kytaru a dá-li Múza, něco napíšu. A svého času radost z jízdy na kole.

Teď volný čas zaplňují převážně děti.

 

Motto: „Většinou si to, co každý pokládá za jisté, zaslouží přezkoumání“. Lichtenberg

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB