Dle korupce poznáš hned, že jsi stále v Praze 5

Zdá se, že Praha 5 je opravdu zakletá. Sotva se otřepala z betonových obřích květináčů, které v rámci „zlepšování životního prostředí“ putovaly od roku 2012 nejen smíchovskými ulicemi, z nichž vytlačovaly chodce (a pár jich zaparkovalo dokonce na opuštěném bývalém škvárovém hřišti v blízkých Jinonicích), a jsou nyní za 35 tisíc na prodej (pospěšte si, jen 66 kusů!), už je na stole další jobovka.Vyhlídkové kolo, občas nazývané ruské, má přilákat turisty na náplavku Prahy 5. Tentokrát v tom ale opravdu Putin prsty nemá, jen nadšeně hýkající chtivé hlavy radní.

TI k projektu poznamenal: „Působí značně nedůvěryhodně, aby byla realizace projektu za více než 200 miliónů svěřena společnosti, jejíž základní kapitál by pokrýval náklady leda tak na horské kolo. Navíc stojí v pozadí investice osoby, které se již v minulosti dostaly do hledáčku veřejnosti pro nekalé praktiky při nakládání s veřejnými prostředky“.

Lidé, co podepsali petici, také neoplývají nadšením: „Jsem proti této šaškárně, je to opět klasický tunel - společnost založená před 3 měsíci, bez tradice, bez historie, projektu nepředcházela diskuze s občany, rada projekt schválila tajně mimo řádné zasedání rady, nízké nájemné, jediný uchazeč, tato akce nese všechny znaky korupce“.

A do třetice necháme promluvit senátora Václava Lásku, který se k projetku vcelku jednoznačně vyjádřil: „Smlouvou jsem velmi nepříjemně překvapen a znovu zopakuji jednoduchou matematiku, která v tom je. Je to nenápadná, nevypověditelná smlouva s neznámým subjektem, který je nově založen, se základním kapitálem 12 tisíc Kč, nulovým majetkem, která v optimálním případě může městské části přinést 13 mil. Kč za 20 let, a proti tomu možná sankce řádově ve stamilionech korun za stejnou dobu“.

Takže radost z toho má opravdu jen pár radních a na ně nalepených osob plus firma a zbytek obyvatelstva, na jejichž názor se samozřejmě kašle, jen vytřeštěně hledí, jaká pitomost zas spatří světlo světa.

Historie ukázala, že volby do zastupitelstev jsou opravdu velká komedie. V jádru žádné rozdíly mezi kandidujícími subjekty povětšinou nejsou. Předchozí koalice Prahy 5 se rozpadla a nastoupilo naprosto bizarní 5členné seskupení TOP 09, ODS, ANO,  Demokraté Jana Kasla a KDU-ČSL. Pokud se výše provizí ze zakázek odvíjí od počtu koaličních partnerů, tak pánbůh s námi.

Co ale čekat, když jsou na kandidátkách v podstatě pořád stejní lidé s dovedností chameleona. V minulosti zastupitelé bez ohledu na své voliče přecházeli z jednoho klubu do druhého a přeskupovali se tak, jak se jim to zrovna zdálo výhodné. Řada z nich stihla změnit dres svého politického klubu dokonce 2- 3x. Když se projekt zvaný VV rozpadl, přešli prostě jinam.

Možná s novou „koaliční krví“ souvisí i myšlenka výstavby nízkonákladové hokejové haly, kterou by platil soukromý investor. Argumentů pro je přeci celá řada – třeba povadající konkurenceschopnost českého hokeje. Pro pomoc k očkování myslí obyvatelstva si přizvali dokonce bývalého reprezentanta Hniličku, který v PR rozhovoru v místním plátku fňuká, že je málo hokejových hal. Škoda, že nezmiňuje nešvar nejen českého mládežnického či juniorského hokeje, který ničí systém „dej prachy a budeš hrát“. Otec - sponzor hokejového klubu - dá peníze, ale chce vidět dítko na ledě. A jiný talentovaný hráč, který nemá bohatého mecenáše, sedí na střídačce. Tento princip nové haly nezmění.

Orwell v eseji Vzpomínky na knihkupectví napsal, že po ulicích, jako je Londýn, chodí spousty bláznů ne zcela zralých pro ústav. Nevím, proč se mi jeho slova vždy vybaví, když si vzpomenu na radnici Prahy 5.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 21 Listopad 2016 14:01 )  

Jiří Bátěk

 

P6104439Mám rád četbu (spiritualita, literatura faktu), pobyt v lese (bez motorek), sázení stromů, trhání plodů,

pěstování kaktusů, brnkání na kytaru a dá-li Múza, něco napíšu. A svého času radost z jízdy na kole.

Teď volný čas zaplňují převážně děti.

 

Motto: „Většinou si to, co každý pokládá za jisté, zaslouží přezkoumání“. Lichtenberg

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB