Andre Vltchek: Impérium lže

Kniha Impérium lže obsahuje 14 kapitol, ve kterých autor Andre Vltchek rozebírá rozličná témata posbíraná z různých koutů světa.

 

 

 

 

 

Autor přišel do kontaktu s lidmi celého spektra společenského žebříčku a bavil se s nimi o svých zkušenostech z reálného života dané země a místních poměrech. V jedné kapitole se zabývá nutností přes elektronický věk zachovat tisk papírových knih, v jiné se zabývá souostrovím Tarawa, kterému hrozí díky klimatickým změnám prakticky neobyvatelnost a zánik, navštívil Golanské výšiny, území okupované izraelskou armádou, kde je všude podivný klid - až na bzučení všudypřítomných vysílaček a radarů. Asi nejsilnější stať je o slumu v Keni, kde nejsou výjimkou 12leté prostitutky a násilí se stalo běžnou normou, a zajímavá je i kapitola „Irácký Kurdistán – pátá kolona Západu na Středním východě“.

Impériem, které lže, je míněn Západ. Nebylo by správné podlehnout iluzi, že jiné impérium je na tom lépe. Každá velmoc hájí své sobecké zájmy a většinou to neodnášejí zkorumpované elity daných zemí a jejich podržtašky, ale obyčejní lidé. A o nich je tato kniha.

Místy by knize prospělo méně konstatování a opakování, ale více faktů. Možná, že autor trochu rezignoval, protože, jak v knize uvádí, fakta prý na Západě nikoho nezajímají. A asi má pravdu. Některé autorovy zkratky uvedené v knize však člověka zarazí. Třeba tato: „Na Rusko také zaútočily československé legie, které se snažily probít na frontu, aby mohly bojovat proti Rakousko-Uhersku. Během svého postupu Ruskem bezohledně znásilňovaly, vraždily a okrádaly místí obyvatelsko.“ Zredukovat celou problematiku a význam čs. legií do tohoto výkřiku je řekněme poněkud odvážné.

Co v knize zaznělo?

Zatímco proti všem zemím, které vytrvale odolávají západnímu kolonialismu – Číně, Rusku, Kubě, Venezuele – je namířena propagandistická mašinérie, o zločinech proti lidskosti páchaných Západem a jeho spojenci se nikdo nedozví. Opozice neokolonialistického režimu prohrává mediální válku, protože není schopna přinášet široké veřejnosti zpravodajství z míst, kde Impérium bez přestání páchá genocidy a zločiny proti lidskosti.

Pouze ty hrůzy, které slouží geopolitickým a ekonomickým zájmům Západu, lze považovat za skutečné, a tím pádem hodné publikování a analýzy v našich hromadných sdělovacích prostředcích.

Pokud dovolíme byznysu převzít vládu nad vším, tak už brzy nebudeme mít pro co žít. Zredukujeme se na předem naprogramované robotické spotřebitele zavřené v klimatizovaných a naprosto sterilních obchodních centrech, kteří sledují nekonečné telenovely a jedí a pijí předžvýkaná průmyslově vyráběná jídla ze zbytků.

Stejnou segregaci jako v Istanbulu jsem zaznamenal jenom v Jihoafrické republice před pádem apartheidu a v několika částech Izraele.

Jak Západ vyrábí opoziční hnutí: média placená Západem anebo přímo západní média zdiskreditují demokraticky zvolenou vládu. Na povrch vyplavou „skandály“, nově vzniklé „opoziční hnutí“ dostane přízvisko podle nějaké barvy, zformují se skupinky (placených) násilníků a nakonec se na místech protestů „zázračně“ objeví smrtící zbraně.

Poté, co mě moje práce zavedla do nějakých 150 zemí na všech kontinentech, dospěl jsem k závěru, že žádná část světa není tak zmanipulovaná, naprogramovaná a naočkovaná jako Evropa a Severní Amerika. Nikde jinde nenajdete lidi, kteří by byli tak mimo kontakt s globální realitou, tak naivní a ochotní následovat posvátné učení tržního fundamentalismu, tak plní samolibého přesvědčení, že jen oni a nikdo jiný jsou jediným strážcem demokracie, svobody a morálky na celé planetě. 

Podívejte se na předměstí Arbilu (hlavní město autonomní oblasti irácký Kurdistán). Staví se tam zbrusu nové luxusní apartmány pro zdejší elity a pro cizince. Jeden byt se prodává za cirka půl milionu dolarů. Kdo si může dovolit něco takového? Peníze, které se tu vydělají (v iráckém Kurdistánu), jsou odváděny pryč do kapes cizinců a místních zkorumpovaných politiků a podnikatelů.

Kurdové to hrají na obě strany. Jednu věc říkají Západu a jinou zase irácké vládě. Francie, Německo i USA jednoznačně počítají s nezávislým Kurdistánem. Západ si přeje rozpad Iráku jednou provždy. Už se jim podařilo vytvořit hlubokou propast mezi šíitskými a sunnitskými muslimy a půjdou ještě dál. Saúdská Arábie, Katar, Jordánsko, Egypt, Turecko – to jsou spojenci Západu a mají tu vlastní zájmy. Zkuste se tomu plánu postavit a zabijí vás.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 04 Říjen 2016 10:20 )  

Jiří Bátěk

 

P6104439Mám rád četbu (spiritualita, literatura faktu), pobyt v lese (bez motorek), sázení stromů, trhání plodů,

pěstování kaktusů, brnkání na kytaru a dá-li Múza, něco napíšu. A svého času radost z jízdy na kole.

Teď volný čas zaplňují převážně děti.

 

Motto: „Většinou si to, co každý pokládá za jisté, zaslouží přezkoumání“. Lichtenberg

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB