Nekonečná propaganda aneb Bylo to někdy někde jinak?

„Naše materiály nazýváme informacemi, zatímco stejné materiály našich nepřátel propagandou.“ Jack N. Summe (2005) 

 

 

Je s podivem, jak halasně se hovoří o „ruské propagandě“, popř. se nám umně podsouvá, že je to záležitost pouze států mimo Západ a západní ideologie se tam jaksi nezapočítává. Možná jsme propagandu ještě ochotni připustit v Rusku, Číně či nějaké zemi Blízkého východu, či snad u jejich ideologií importovaných k nám na Západ.

Jako součást našeho evropského „systému hodnot“ určenou pro domácí či nezápadní publikum ji raději nepřipouštíme, což je bezesporu pohodlné, ale... Třeba diskusní pořady se obsazují lidmi s velmi podobnými názory, kde chybí oponent, každodenní nálepkování tu fašista, tu komunista (jednou pobaveně Jan Keller na přednášce předčítal všechny jemu přisuzované nálepky a musel by žít tak 250 let, aby je stihl všechna odžít) či obava nazývat věci pravými jmény (politická korektnost) - copak to nejsou příznaky přítomnosti masové sugesce?

Sociální sítě na Západě jsou pod palbou proizraelsky píšících studentů izraelských univerzit, upozorňuje např. izraelský historik Ilan Pappé, kteří čtenářům palestinsko-izraelský příběh jistě podávají objektivně. O oligarchii se také mluví spíše jen u východních zemí, ale zapomíná se, že jedno procento nejbohatších Američanů vlastní 40 procent národního bohatství, a že toto číslo neustále roste, takže sociální struktury USA se podobají spíše oligarchii či snad plutokracii, jak připomíná např. docentka Švihlíková. Americký ekonom Mark Weisbrot to popsal stručně: „Náš Kongres a exekutiva jsou tak zkorumpované naším systémem legalizovaného uplácení – přispíváním na politické kampaně – že nemůžou uzákonit ani nezpochybnitelné reformy.“

Když se před prezidentskými volbami v USA ptali lidí ve veřejném průzkumu na hospodářské plány Obamy a Romneye, tak dotazovaní odpovídali, že dávají přednost Romneyovu plánu. Když se jich ale ptali na jednotlivé body, s žádným nesouhlasili. To je výsledek skvěle provedené PR – masivní propagandy, před kterou by se musel poklonit i samotný Goebbels. Volby vyhrávají ti nejbohatší. V roce 2008, při prezidentských volbách v USA, vyhrál Obama. Utratil téměř 2x více, než jeho konkurent McCain. Nejlépe financovaní prezidentští kandidáti vyhráli 9 z 10 zápasů, takže spíše než o demokratických volbách bychom měli mluvit o koupených volbách za peníze „někoho“.

Jistě nepřekvapí, že v USA si po krizi v roce 2008 polepšily výhradně nejbohatší rodiny, ale ty s nejnižšími příjmy mají stále méně a méně. Lidem se musí umět dobře podat, aby dělali více za méně peněz, než dělali jejich předci. A když se odhodlají ke stávce, pohrozí se jejím propuštěním, protože jejich činnosti je možné již plně automatizovat, jako např. v rychlém občerstvení. Mimochodem, loni v Německu vůbec poprvé v Evropě vyjel kamion bez řidiče a jel za normálního provozu po dálnici.

Otázkou zůstává, zda nás třeba publikování českých a slovenských webů šířících ruské lži ochrání před propagandou ostatních velmocí či naší domácí. Copak neustále se opakující rétorické fráze typu „přijetí eura se ČR vyplatí“, „jinak to nešlo“, „udělejme tlustou čáru za minulostí“ a různé snahy o přepisování historie (husitství, osvobození republiky rudoarmějci…) nejsou snahou o cílenou manipulaci s veřejností a přijetí žádaného paradigma? Každý myslící člověk přeci ví, že k informacím je nutno přistupovat kriticky a je jedno, z jaké světové strany k nám doputují.

Nejsem si jist, zda nám boj s ruskou propagandou pomůže zamezit vysávání peněz z evropských fondů vlivnými byznysmeny (viz padesátimilionová dotace z fondů EU na Babišovu farmu Čapí hnízdo na Benešovsku), nebo šlendriánstvím v energetice, kde polostátní ČEZ kvůli nekvalitním rentgenovým snímkům musel odstavit tři bloky ze čtyř se škodou cirka 2,5 miliardy Kč, nebo zamezí používání kontroverzního herbicidu RoundUp, který Světová zdravotnická organizace (WHO) loni přidala na seznam látek, které pravděpodobně způsobují rakovinu a přitom ČR patří k těm zemím, které chtějí jeho další používání podpořit.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 10 Březen 2016 09:35 )  

Jiří Bátěk

 

P6104439Mám rád četbu (spiritualita, literatura faktu), pobyt v lese (bez motorek), sázení stromů, trhání plodů,

pěstování kaktusů, brnkání na kytaru a dá-li Múza, něco napíšu. A svého času radost z jízdy na kole.

Teď volný čas zaplňují převážně děti.

 

Motto: „Většinou si to, co každý pokládá za jisté, zaslouží přezkoumání“. Lichtenberg

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB