Jiří Bátěk

„Někdo“ nás nespasí aneb pohoda a pasivita nemusí vždy vyjít

„Někdo“ nás nespasí aneb pohoda a pasivita nemusí vždy vyjít

Pátek, 17 Únor 2017 10:33 Jiří Bátěk

Pod palbou veledůležitých zpráv, jako např. to, že Prahu navštívil muslimský imám, homosexuál a feminista v jedné osobě, nám unikají možná na první pohled zprávy a okolnosti méně důležité, zato však trvanlivějšího rázu, které jen při troše přemýšlení důležité jsou.

 

Mlha nepravdy aneb Kam kráčíš, člověče?

Mlha nepravdy aneb Kam kráčíš, člověče?

Čtvrtek, 19 Leden 2017 09:48 Jiří Bátěk

Jules Cambon před podpisem versailleské smlouvy

 

Zpověď lovce ekonomik aneb Pravá tvář impéria

Zpověď lovce ekonomik aneb Pravá tvář impéria

Středa, 04 Leden 2017 10:24 Jiří Bátěk

Američan John Perkins byl asi 10 let součástí systému, který podporoval dravé americké obchodní zájmy ve světě. Poté z něj vystoupil – svědomí se již nedalo více obelhávat.

Zázrak jménem člověk aneb od Japonska po pražské vily

Zázrak jménem člověk aneb od Japonska po pražské vily

Pondělí, 02 Leden 2017 12:56 Jiří Bátěk

„Dle studie Svazu německého průmyslu přinese digitální transformace průmyslové výroby v Německu do roku 2025 dodatečný nárůst přidané hodnoty ve výrobě ve výši 425 miliard eur a firmy by mohly zvýšit svou produktivitu až o 30 %. Musí se ale přijmout politická a ekonomická opatření, jinak hrozí ztráta až 600 miliard eur“ (Energetika 4/2016, Tomáš Ehler). Takže si vyberte – buď příležitost (pro někoho), nebo průser (pro všechny), a to nemusíme zmiňovat ani skutečnost, že se díky robotizaci sociální nerovnost bude ještě zvětšovat. Jak se bude robotizace kamarádit s německou vítací politikou, to je jedna velká záhada – faktem je, že pracovních míst bude ubývat i pro samotné Němce, hovoří se o zániku 2,5 milionu míst do roku 2020. Budou za pár let lidé vůbec potřeba? Problém „co s lidmi“ by částečně mohl řešit nepodmíněný základní příjem. Od něho zas varují psychologové, neb prý povede k hrozivému kolapsu a zahálce.

 

 

Drahý doktore Goebbelsi – Vaši britští přátelé se krmí dobře!

Pátek, 02 Prosinec 2016 12:56 Jiří Bátěk

Leden se blíží a s ním i speciální tým ministerstva vnitra, všemi očekávaný „odbor proti dezinformacím“. Prý pár desítek lidí bude dohlížet nad propagandou a fenoménem tzv. hybridních hrozeb. Nastane zlomová doba – odděleno bude zrno od plev, což se za tisíce let lidské civilizace nepodařilo. Přichází doba pravdy -- vše pěkně rozškatulkováno, aby lidé měli přehled a nemuseli se příliš namáhat.

Vznešená bída demokracie

Úterý, 22 Listopad 2016 16:29 Jiří Bátěk

Matthias Dusini

 

Dle korupce poznáš hned, že jsi stále v Praze 5

Pondělí, 21 Listopad 2016 13:56 Jiří Bátěk

Zdá se, že Praha 5 je opravdu zakletá. Sotva se otřepala z betonových obřích květináčů, které v rámci „zlepšování životního prostředí“ putovaly od roku 2012 nejen smíchovskými ulicemi, z nichž vytlačovaly chodce (a pár jich zaparkovalo dokonce na opuštěném bývalém škvárovém hřišti v blízkých Jinonicích), a jsou nyní za 35 tisíc na prodej (pospěšte si, jen 66 kusů!), už je na stole další jobovka.

Ptám se, tedy jsem. V tomto případě místo revoluce raději klid

Pátek, 04 Listopad 2016 09:44 Jiří Bátěk

Odpovědi jsou náhrobním kamenem našich otázek. Tedy ty jednoznačné. Správně se tázat je velké umění a ještě větší je udržet si rozumnou míru zvídavosti a kritického odstupu od servírovaných odpovědí. Například skutečný historik neříká dopředu, kdo byl šmejd, ale přidává i historický kontext a osobní, lidskou rovinu aktéra. To neznamená, že nemusí mít názor. Naopak. Ale nediktuje lidem, co si mají myslet a je si vědom, že jen jedna verze historie neexistuje.

Opravdu podivné pořady aneb Blahodárnost fakt jen pro někoho

Pondělí, 10 Říjen 2016 12:26 Jiří Bátěk

George Orwell

 

strana 1 z 6