Jiří Bátěk

Zpověď lovce ekonomik aneb Pravá tvář impéria

Zpověď lovce ekonomik aneb Pravá tvář impéria

Středa, 04 Leden 2017 10:24 Jiří Bátěk

Američan John Perkins byl asi 10 let součástí systému, který podporoval dravé americké obchodní zájmy ve světě. Poté z něj vystoupil – svědomí se již nedalo více obelhávat.

Zázrak jménem člověk aneb od Japonska po pražské vily

Zázrak jménem člověk aneb od Japonska po pražské vily

Pondělí, 02 Leden 2017 12:56 Jiří Bátěk

„Dle studie Svazu německého průmyslu přinese digitální transformace průmyslové výroby v Německu do roku 2025 dodatečný nárůst přidané hodnoty ve výrobě ve výši 425 miliard eur a firmy by mohly zvýšit svou produktivitu až o 30 %. Musí se ale přijmout politická a ekonomická opatření, jinak hrozí ztráta až 600 miliard eur“ (Energetika 4/2016, Tomáš Ehler). Takže si vyberte – buď příležitost (pro někoho), nebo průser (pro všechny), a to nemusíme zmiňovat ani skutečnost, že se díky robotizaci sociální nerovnost bude ještě zvětšovat. Jak se bude robotizace kamarádit s německou vítací politikou, to je jedna velká záhada – faktem je, že pracovních míst bude ubývat i pro samotné Němce, hovoří se o zániku 2,5 milionu míst do roku 2020. Budou za pár let lidé vůbec potřeba? Problém „co s lidmi“ by částečně mohl řešit nepodmíněný základní příjem. Od něho zas varují psychologové, neb prý povede k hrozivému kolapsu a zahálce.

 

 

Drahý doktore Goebbelsi – Vaši britští přátelé se krmí dobře!

Drahý doktore Goebbelsi – Vaši britští přátelé se krmí dobře!

Pátek, 02 Prosinec 2016 12:56 Jiří Bátěk

Leden se blíží a s ním i speciální tým ministerstva vnitra, všemi očekávaný „odbor proti dezinformacím“. Prý pár desítek lidí bude dohlížet nad propagandou a fenoménem tzv. hybridních hrozeb. Nastane zlomová doba – odděleno bude zrno od plev, což se za tisíce let lidské civilizace nepodařilo. Přichází doba pravdy -- vše pěkně rozškatulkováno, aby lidé měli přehled a nemuseli se příliš namáhat.

Vznešená bída demokracie

Vznešená bída demokracie

Úterý, 22 Listopad 2016 16:29 Jiří Bátěk

Matthias Dusini

 

Dle korupce poznáš hned, že jsi stále v Praze 5

Pondělí, 21 Listopad 2016 13:56 Jiří Bátěk

Zdá se, že Praha 5 je opravdu zakletá. Sotva se otřepala z betonových obřích květináčů, které v rámci „zlepšování životního prostředí“ putovaly od roku 2012 nejen smíchovskými ulicemi, z nichž vytlačovaly chodce (a pár jich zaparkovalo dokonce na opuštěném bývalém škvárovém hřišti v blízkých Jinonicích), a jsou nyní za 35 tisíc na prodej (pospěšte si, jen 66 kusů!), už je na stole další jobovka.

Ptám se, tedy jsem. V tomto případě místo revoluce raději klid

Pátek, 04 Listopad 2016 09:44 Jiří Bátěk

Odpovědi jsou náhrobním kamenem našich otázek. Tedy ty jednoznačné. Správně se tázat je velké umění a ještě větší je udržet si rozumnou míru zvídavosti a kritického odstupu od servírovaných odpovědí. Například skutečný historik neříká dopředu, kdo byl šmejd, ale přidává i historický kontext a osobní, lidskou rovinu aktéra. To neznamená, že nemusí mít názor. Naopak. Ale nediktuje lidem, co si mají myslet a je si vědom, že jen jedna verze historie neexistuje.

Opravdu podivné pořady aneb Blahodárnost fakt jen pro někoho

Pondělí, 10 Říjen 2016 12:26 Jiří Bátěk

George Orwell

 

Andre Vltchek: Impérium lže

Pondělí, 03 Říjen 2016 13:32 Jiří Bátěk

Kniha Impérium lže obsahuje 14 kapitol, ve kterých autor Andre Vltchek rozebírá rozličná témata posbíraná z různých koutů světa.

 

Intervence, destabilizace… terorismus

Úterý, 20 Září 2016 15:28 Jiří Bátěk

„Když pochodujete proti nepříteli, dávejte pozor, aby nepřítel nepochodoval ve vašem čele.“     Brecht

 

strana 1 z 5