Jiří Bátěk

Cesta malého prince nejen k obrazům nepřítele

Cesta malého prince nejen k obrazům nepřítele

Úterý, 12 Prosinec 2017 09:53 Jiří Batěk

 „Žurnalistika znamená otištění toho, co si někdo jiný nepřeje vidět otištěné. Všechno ostatní je public relations.“ George Orwell

Prezidentský kandidát Jiří Hynek: Beneš jako zbabělec

Prezidentský kandidát Jiří Hynek: Beneš jako zbabělec

Pátek, 08 Září 2017 12:43 Jiří Bátěk

„Historie je lež, na níž jsme se shodli.“Voltaire

 

Iluze demokracie aneb bez sundání klapek z očí to dál nepůjde

Iluze demokracie aneb bez sundání klapek z očí to dál nepůjde

Středa, 17 Květen 2017 15:10 Jiří Bátěk

Jak už bývá (nejen) v naší kotlině zvykem, povyk střídá povyk. V určitém směru můžeme říci, že 28 let od revoluce ztraceno. Místo kýžených otevřených debat bez klapek na očích jen hysterické výkřiky ne nepodobné těm komunistickým, jen s jinými kulisami. Např. při návštěvě čínského prezidenta v ČR se mnozí mohli zbláznit a umávat (mnozí političtí ztroskotanci i zviditelnit), tibetská vlajka střídala vlajku a čínské investice se staly pro mnohé noční můrou. Mluvilo se mj. o nedodržování lidských práv v Tibetu (ale proč ne i jinde ve světě?).

Vzděláním utvořit člověka nebo děláním se člověk stává?

Vzděláním utvořit člověka nebo děláním se člověk stává?

Pátek, 24 Březen 2017 08:26 Jiří Bátěk

Dnešní svět je světem příběhů. Vždyť už každá potravina má svůj příběh, který začíná v malé pekárně, mlékárně, na poli, statku či v drobné manufaktuře. Zkuste si koupit zelí na trhu bez příběhu. Skoro nemožné!

 

Od voleb k volbám aneb Však to nějak prošvejkujeme

Pátek, 03 Březen 2017 11:31 Jiří Bátěk

„Když se na světě objeví skutečný génius, poznáte ho podle neklamného znamení – že se všichni hlupáci spojí proti němu“. Toto napsal Jonathan Swift, anglický spisovatel a satirik, před více než 270 lety a člověku se chce dodat, kde jsou ty zlaté časy. Dnes už by se tak nestalo, protože slova génia by dnešní dezorientovaný člověk jen stěží zaregistroval.

 

„Někdo“ nás nespasí aneb pohoda a pasivita nemusí vždy vyjít

Pátek, 17 Únor 2017 10:33 Jiří Bátěk

Pod palbou veledůležitých zpráv, jako např. to, že Prahu navštívil muslimský imám, homosexuál a feminista v jedné osobě, nám unikají možná na první pohled zprávy a okolnosti méně důležité, zato však trvanlivějšího rázu, které jen při troše přemýšlení důležité jsou.

 

Mlha nepravdy aneb Kam kráčíš, člověče?

Čtvrtek, 19 Leden 2017 09:48 Jiří Bátěk

Jules Cambon před podpisem versailleské smlouvy

 

Zpověď lovce ekonomik aneb Pravá tvář impéria

Středa, 04 Leden 2017 10:24 Jiří Bátěk

Američan John Perkins byl asi 10 let součástí systému, který podporoval dravé americké obchodní zájmy ve světě. Poté z něj vystoupil – svědomí se již nedalo více obelhávat.

Zázrak jménem člověk aneb od Japonska po pražské vily

Pondělí, 02 Leden 2017 12:56 Jiří Bátěk

„Dle studie Svazu německého průmyslu přinese digitální transformace průmyslové výroby v Německu do roku 2025 dodatečný nárůst přidané hodnoty ve výrobě ve výši 425 miliard eur a firmy by mohly zvýšit svou produktivitu až o 30 %. Musí se ale přijmout politická a ekonomická opatření, jinak hrozí ztráta až 600 miliard eur“ (Energetika 4/2016, Tomáš Ehler). Takže si vyberte – buď příležitost (pro někoho), nebo průser (pro všechny), a to nemusíme zmiňovat ani skutečnost, že se díky robotizaci sociální nerovnost bude ještě zvětšovat. Jak se bude robotizace kamarádit s německou vítací politikou, to je jedna velká záhada – faktem je, že pracovních míst bude ubývat i pro samotné Němce, hovoří se o zániku 2,5 milionu míst do roku 2020. Budou za pár let lidé vůbec potřeba? Problém „co s lidmi“ by částečně mohl řešit nepodmíněný základní příjem. Od něho zas varují psychologové, neb prý povede k hrozivému kolapsu a zahálce.

 

 

strana 1 z 6

Jiří Bátěk

 

P6104439Mám rád četbu (spiritualita, literatura faktu), pobyt v lese (bez motorek), sázení stromů, trhání plodů,

pěstování kaktusů, brnkání na kytaru a dá-li Múza, něco napíšu. A svého času radost z jízdy na kole.

Teď volný čas zaplňují převážně děti.

 

Motto: „Většinou si to, co každý pokládá za jisté, zaslouží přezkoumání“. Lichtenberg