Mladí Ladí Jazz

mladi ladi jazz plakatTřicátého března startuje již 5. ročník festivalu pro mladé a jazzově orientované hudebníky. Jedná se o festival Mladí Ladí Jazz. Tento festival se snaží přiblížit jazzovou hudbu studentům a rozbourat klasické stereotypní představy, že jazz je příliš složitá muzika.

Letošní roční zahájí Robert Glasper Experimental (USA) + Pitch Bender feat. JeN Hovorka.
Můžeme se též těšit na britské uskupení Portico Quartet. Jejich vzájemné propojování minimalisticky popové a jazzové hudby mě velmi zaujalo. Koncert tohoto kvarteta se odehraje 4. dubna v pražské Akropoli.
Jedním z vrcholů letošního festivalu je bezpochyby japonská klavíristka Hiromi Uehara. Její emotivní a energické vystupování by měl vidět každý, koho moderní jazz alespoň trochu oslovil. Tato držitelka Grammy odehraje svůj koncert (jako jediný z festivalu) na Pražské Křižovatce, 7. dubna.
Následuje polské uskupení Jazzpospolita, které se představí také s třemi finalisty soutěže Jazz Fruit (o soutěži se dočtete dále). Tato kapela, spolu s mladými talenty vystoupí 11. dubna ve václavském klubu Jazz Time.
Prahu navštíví také vynikající klavírista švédský Martin Tingvall se svým německým projektem Tingvall Trio. Toto uskupení dostalo ocenění jako nejlepší německá kapela roku 2010 a 2012. Klavírista se svým projektem navštíví Prahu 17. dubna. Vystoupí též s vítězem ceny Jazz Fruit.
Druhý koncert bude patřit české kapele Sixtin. Sama sebe prezentuje kapela jako: „ R&B projekt s lehce exotickým nádechem a světovým zvukem, svobodně proplouvající mezi styly jako je soul, reggaeton nebo hip hop." (Ze serveru bandzone.cz). Můžete se na tuto kapelu přijít podívat do klubu Jazz Time, 25. dubna.
Vrcholem letošního festivalu je americký fenomenální baskytarista Victor Wooten. Držitel 5 Grammy se svou kapelou ukončí festival 2. května v Paláci Akropolis.
Festival Mladí Ladí Jazz pořádá též soutěž Jazz Fruit. Mladé jazzové kapely mohou vyhrát příspěvek 35 000 Kč pro rozjezd své hudební kariéry. A naskytne se jim možnost nahrát své debutové album. Uzávěrka soutěže je 29. března 2014 a výsledky se vyhlásí na začátku dubna.
Letošní ročník je opravdu vydařený a plný zajímavých jmen. Snad bude festival pokračovat i nadále, nepřestane podporovat mladé jazzové kapely a pořád se bude snažit sbližovat mladé lidi s jazzem.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB