Boj korálových květů v obrazech Rika Liny


 

Rik Lina portrétVýznamnou osobností současného evropského potažmo světového surrealismu je nizozemský malíř a básník Rik Lina (narodil se 27. října 1942 ve Valkenburgu-Houthemu). Jeho obrazy byly vystaveny v mnoha zemích. K jaru 2006 se datuje počátek jeho výstavní aktivity v České republice, v surrealistické galerii Čertův ocas v bývalém Mohelském mlýně na řece Jihlavě v kraji Vysočina. Tam byl od té doby vícekrát uveden moravskou surrealistickou skupinou Stir up společně s jejími dalšími zahraničními hosty.  (vlevo Rik Lina ) 

 

 V roce 1969 se zúčastnil mezinárodní výstavy surrealismu Parte zon blokem in opstand (Vzpoura černé sluneční květiny) v haagském Scheveningenu. V roce 1972 měl v Galerii 845 v Amsterodamu první autorskou výstavu. V té době se spojil s mezinárodním hnutím Phases založeném Edouardem Jaguerem. Důležitým okamžikem Linova života se stalo v roce 1975 vypsání nizozemského vládního grantu na desetiletý výzkum korálových útesů v Karibiku. Aktivně se jej zúčastnil. V tom čase uskutečnil výstavy svých děl na ostrovech Nizozemských Antil. V době tamějšího pobytu vydal knihu básní Cobalt a Průvodce potápěním na ostrově Bonaire v jižní části Karibského moře.

             

Od roku 1988 pobýval pravidelně na karibském ostrově Saba. Tam našel nový motiv své tvůrčí práce – deštný prales. V roce 1989 vychází v Huizenu monografie Rik Lina – Paintings 1982 – 1989. Z dlouhého seznamu Linových účastí na skupinových výstavách připomeňme dvě významné mezinárodní akce z posledních let, mezinárodní přehlídku současného surrealismu Llaves del deseo v kostarickém bývalém hlavním městě Cartago (2016) a výstavu Componiendo la ilusión v chilské metropoli Santiago de Chile (2017).

 

Dosud posledním Linovým autorským vystoupením byla v minulých dnech výstava s titulem Coral bouquets (Korálové kytice) v Het Tuinhuis v Amsterodamu. Na adresy svých mnohočetných surrealistických přátel v Evropě, Střední Americe a Jižní Americe k výstavě napsal:

Všechny obrazy mají týž předmět – pohyb korálových výrůstků. Na korálovém útesu probíhá velmi pomalá trvalá teritoriální bitva. Zuří mezi různými druhy korálů, produkuje úžasné barvy. Je to svět korálových květů v neustálém vzájemném rozkolu. Vítězí pohyb a především barevné proměny. Situace v takovýchto bitvách, mezi "květinami – zvířata", obrací moji mysl k válečné poezii Aztéků, v níž se hovoří o guerra floridas, válce květin. Tam nebylo důležité zabíjení, ale získávání zajatců, kteří se pak stali rituálními oběťmi.  

 

Už po mém prvním potápění, uskutečnil jsem je v roce 1975, se barvy korálů vplížily do mých obrazů. V džungli tropických korálových útesů jsem objevil zázračný svět. Měl podobu příbuznou se světem města, s jeho hlukem, obchodem, dopravou, pohybem turistů, s hospodářskou soutěží a spoluprací, se slavnostmi i hádkami mezi lidmi, viděl jsem tam život i smrt. Život na útesu má pro mne od té doby mnoho společného s velkoměstem.

 

Obrazy jsou přibližně stejného formátu, malované jsou akrylem a pigmenty na dřevotřískových deskách. Někdy ještě používám pigmenty smíšené s průhledným akrylovým médiem a s pískem z několika pobřeží Severního moře, portugalského pobřeží Atlantického oceánu nebo z Karibských ostrovů.

 

Ukázka prací:

Rik-Lina Válka-korálových-květin 1Rik-Lina Válka-korálových-květin 2Rik-Lina Korálové-květiny 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rik-Lina Korálové-městoRik-Lina Ohnivá-korálová-válka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popisky:

1/ Rik Lina: Válka korálových květin, akryl a pigmenty, na dřevěné desce, 60 x 50 cm, 2016. Foto: Rik Lina

 2/ Rik Lina: Válka korálových květin, akryl, pigmenty a písek na dřevěné desce, 60 x 50 cm, 2016. Foto: Rik Lina

3/ Rik Lina: Korálové květiny, akryl a pigmenty na dřevěné desce, 60 x 50cm, 2014 Foto: Rik Lina

4/ Rik Lina: Korálové město, akryl, pigmenty a písek na dřevěné desce, 60 x 50 cm, 2016. Foto: Rik Lina

5/ Rik Lina: Ohnivá korálová válka, akryl, 60 x 50 cm, 2014. Foto: Rik Lina

 

 

Zdroje:

www.riklina-art.nl.

http://www.matta-art.com/lina/lina.htm

Korespondence s Rikem Linou

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 06 Duben 2018 09:33 )  

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB