Výtvarníci z Vysočiny v Uherském Brodě


 

výtvarníci vysočiny výřez plakátuDělení výtvarných umělců jen na člensky organizované a ty druhé má určitou platnost základní informace, kdo je a kdo není tzv. profesionálním výtvarníkem. Tím ovšem není řečeno téměř nic o tvůrčích schopnostech jedněch a druhých. Řečeno zobecněně jsou mezi profesionálními, tedy organizovanými umělci nositelé respektované (podmíněné) originality a rovněž autoři prostřední. Totéž platí pro autory neorganizované, uprostřed nichž jistě jsou i vyhranění odpůrci organizovanosti. (O diletantských autorech nepřemýšlím).  

 

  

Z unií, sdružení a spolků organizujících v přítomné době u nás výtvarné umělce je na Vysočině aktivní Unie výtvarných umělců České republiky (UVU ČR). Má v kraji dva spolky, Klub výtvarných umělců Horácka (KVUH) ve Žďáru nad Sázavou a Spolek výtvarných umělců Vysočiny (SVUV) v Jihlavě. SVUV má devětadvacet členů. Veřejnosti se představuje každým rokem na kolektivní výstavě v některém místě Vysočiny i v jiném kraji. V minulých letech SVUV připravil dvě výstavy pro cizinu, nizozemský Purmerend a slovenskou Nitru. Aktuálně vystavuje v Galerii Panský dům v Uherském Brodě. Kolekce děl od patnácti členů Spolku přináší díla převážně z posledních pěti let. Malby vystavují Vladimír Brauner, František Dörfl (1934 – 2017), Paul Ewert, Lubomír Kerndl, Jan Pevný a Petr Vlach. Od Pavla Bezděčky jsou počítačové grafiky. Ladislav Kukla je autorem obrazů s experimentálním užitím kombinací technik, Eva Milichovská vystavuje voskové pastely, Hugo Jonáš kovové sochy, Pavel Toman dřevěné sochy, od Arnošta Káby jsou objekty, fotografiemi se představují Jaroslav Hedbávný, Petr Klukan a Josef Prodělal.

 

Ukázka z výstavy:

Obraz-Františka-Dörfla-z-plakátuObrazy-Petra-VlachaObrazy-Paula-Ewerta-a-sochy-Pavla-TomanaObrazy-Jana-Pevného

 

 

 

 

 

 

 

Počítačové-grafiky-Pavla-BezděčkySocha-Huga-Jonáše-a-fotografie-Jaroslava-HedbávnéhoSocha-Huga-Jonáše-a-fotografie-Josefa-Prodělala

 

 

 

 

 

 

 

Popisky:

1/ Obraz Františka Dörfla z plakátu k výstavě SVUV Jihlava v Uherském Brodě. Foto: archiv SVVU

2/ Obrazy Petra Vlacha. Foto: archiv autora

3/ Obrazy Paula Ewerta a dřevěné sochy Pavla Tomana. Foto: Petr Vlach

4/ Obrazy Jana Pevného. Foto: Petr Vlach

5/Počítačové grafiky Pavla Bezděčky. Foto: Petr Vlach

6/ Kovová socha Huga Jonáše a fotografie Petra Klukana. Foto: Petr Vlach

7/ Kovová socha Huga Jonáše a fotografie Josefa Prodělala. Foto: Petr Vlach

 

 

Výtvarníci z Vysočiny, SVUV Jihlava, obrazy, sochy, počítačová grafika, fotografie, Dům Kultury, Galerie Panský dům, Uherský Brod, Kounicova 77. Výstava je přístupná do 8. dubna, otevřena v úterý od 13. do 17. hod., ve středu od 9. do 12. a od 13. do 17. hod., ve čtvrtek, pátek a v neděli od 13. do 17. hod, v pondělí a v sobotu je zavřeno.

 

Zdroje: http://www.uvucr.cz/unie/zakladni_informace_o_uvu_cr.html,

http://www.svuv.cz/

a Tisková zpráva předsedy SVUV Pavla Tomana k aktuální výstavě.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB