Hodonínské „Zastavení…“ Klubu výtvarných umělců Horácka 

01 logo-KVUHNa začátku 90. let, v čase všeobecných velkých změn života u nás, byla Jihlava staronovým centrem, k němuž profesně se vztahovala v novém Sdružení výtvarných umělců Vysočiny většina organizovaných umělců z regionu. Ti z nich, kteří působili na Žďársku a Velkomeziříčsku, však v roce 1991 podlehli pobídkám „kolektivní domovské mysli“. Z Jihlavy odešli a ve Žďáru nad Sázavou založili svůj Klub výtvarných umělců Horácka. Prvním jeho předsedou se stal na tři roky sochař a grafický designer Rostislav Magni.

 

 

26 let s výtvarným uměním

Klubem výtvarných umělců Horácka (KVUH) prošlo na pět desítek autorů. Čtvrtina z nich již nežije. Dnes Klub čítá patnáct členů. Nejmladší je keramička Jana Mikysková (48), nejstarší je sochař Zdeněk Macháček (92). Letos v létě napsal pod titulkem … 26 let s výtvarným uměním malé ohlédnutí za uplynulými klubovými roky. Zde je jeho většinová část:

 

Je to už neuvěřitelně dlouhých 26 let, co se ve Žďáru nad Sázavou zformovala skupina výtvarníků a založila „Klub výtvarných umělců Horácka“. Po náhlém uvolnění od normalizačních pout, kdy nikdo nikomu nic nezakazoval, nenařizoval, co se smí a nesmí, se všichni dali s nadšením do práce. Jednou z prvních výstav byla výstava v Rytířském sále žďárského zámku. Důstojnější prostředí si snad nelze ani přát. Město uspořádalo fantastický banket… Vernisáž tohoto formátu se už nikdy neopakovala, leč účelu bylo dosaženo a plno návštěvníků chytilo tzv. slinu a stalo se stálými návštěvníky klubových výstav. Ta těch 26 let se jich v samotném Žďáru a v dalších větších či menších městech odehrála víc než stovka. Třešničkou na výstavním dortu je bezesporu prestižní galerie v Hodoníně na samém jihu Moravy, která hostila mnoho významných našich i zahraničních výtvarníků. Nezbývá, než doufat, že členové „Klubu výtvarných umělců Horácka“ obstojí se ctí.  

 

 

Zastavení…

Přípisek doyena vysočinských umělců je úvodníkem katalogu k výše uvedené výstavě. Uspořádala ji Galerie výtvarného umění v Hodoníně a Klub výtvarných umělců Horácka ve Žďáru nad Sázavou pod titulem Zastavení… Potrvá do 5. listopadu t. r. Kurátorkou je Stanislava Macháčková. Vystavujícími jsou: grafik Petr Benda, fotograf Ivo Holán, kreslíř Antonín Kanta, sochař Zdeněk Macháček, keramička Jana Mikysková, malíř Milan Nestrojil, malíř Bořivoj Pejchal, sklářský výtvarník Jaroslav Svoboda, malíř Zdeněk Šplíchal, šperkař Miroslav Štěpánek, sklářská výtvarnice Monika Vosyková, malíř Jaroslav Vyskočil a předsedkyně KVUH, kreslířka Jana Zabloudilová. Výstava dále obsahuje ukázky z tvorby sedmi zakládajících, již nežijících členů KVUH: sochaře Rostislava Magni (1927–1994), malířky Růženy Magni (1929–2008), fotografa Miroslava Matouška (1926–2005), malíře Miroslava Roštínského (1927–2005), sklářského výtvarníka Františka Víznera (1936–2011), malířsky Libuše Vojtkové (1939–1994) a malíře Jindřicha Zezuly (1935–2015). Všech sedm jsme připomenuli u příležitosti loňské výstavy Proti času ve Žďáru nad Sázavou.

 

 

Specifika výstavních tiskovin   

K výstavě Zastavení… vydal KVUH pozvánku na vernisáž a úhledný katalog (formát 4, 32 stran). K nežijícím autorům náleží katalog z předešlé výstavy Proti času. Obě první tiskoviny (texty a grafická úprava Petr Benda) mají svá nepřehlédnutelná specifika. Pozvánka na vernisáž obsahuje všech dvacet autorských jmen. U žijících je třeba si vystačit pouze s příjmeními, u nežijících jsou uvedena i jména křestní. V katalogu jsou autoři originálně řazeni dle stáří, což znesnadňuje orientaci. A na čtvrté straně obálky je velkým písmem vytisknuto toto heslo: 15 členů KVUH na cestě k osobitému výtvarnému projevu (je rovněž na pozvánce na vernisáž, jen členů je o dva méně). Je jistě pravda, že některý umělec může jít cestou k osobitému výrazu třeba celý život a ničeho se nedobere. To však není, dle mého mínění, problémem členů KVUH. Každý z nich ve výtvarném projevu vykazuje osobitost, k níž už dříve došel a od té doby se ji snaží tak či onak prohlubovat.      

 

Zastavení…, Klub výtvarných umělců Horácka ve Žďáru nad Sázavou. Galerie výtvarného umění v Hodoníně, Úprkova 601/2 Hodonín. Výstava je přístupná do neděle 5. listopadu 2017, otevřena je v úterý až pátek od 9. do 17. hodiny, v sobotu a v neděli od 13. do 17. hodiny, v pondělí je zavřeno, první neděli v měsíci je vstup volný.

 

Viz též:

http://www.literarky.cz/blogy/jan-docekal/22662-proti-asu-ve-aru-nad-sazavou

 

 

Ukázka:

Antonín-Kanta Čárový-kód-IIBořivoj-Pejchal Šifra-v-šifře-IIIvo-Holán Krajina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaroslav-Svoboda KříšťálJana-Zabloudilová Křížem-krážemJaroslav-Vyskočil Balinské-stráně

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milan-Nestrojil Růžová-krajinaPetr-Benda Neúprosný-časZdeněk-Macháček Pamět-stromu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jana-Mikysková KeramikaMonika-Vosyková Forma-životaZdeněk Šplíchal Barevný pohled

 

 

 

 

 

 

 

Popisky:

 

1/ Antonín Kanta: Čárový kód II, koláž a kresba tuší na papíru, 2016. Foto: archiv Antonína Kanty

2/ Bořivoj Pejchal: Šifra v šifře II, olej a kombinované techniky na plátně, 2014. Foto: Jan Dočekal

3/  Ivo Holán: Krajina, barevná fotografie, 2016. Foto: Ivo Holán

4/ Jaroslav Svoboda: Křišťál, křišťálové sklo, 2014. Foto: Miroslav Vojtěchovský

5/ Jana Zabloudilová: Křížem krážem, kresba perem tuší na papíru, 2017. Foto: archiv Jany Zabloudilové

6/ Jaroslav Vyskočil: Balinské stráně, akryl na ručním papíru, 2016. Foto: archiv Jaroslava Vyskočila

7/ Milan Nestrojil: Růžová krajina II, kombinovaná technika na papíru, 2016. Foto: Jan Dočekal

8/ Petr Benda: Neúprosný čas, z cyklu Těžké nebe, kombinované grafické techniky, 2015. Foto: Jan Dočekal

9/ Zdeněk Macháček: Paměť stromu, dřevo, 2014.Foto: archiv Zdeňka Macháčka

10/ Jana Mikysková: Keramika, kombinovaná technika (keramika, dřevo, kov), 2016. Foto: archiv Jany Mikyskové

11/ Monika Vosyková: Forma života, lehané sklo, sádra, 2013. Foto: Jan Dočekal

12/ Zdeněk Šplíchal: Barevný pohled (Ozvěna baroka), akryl na plátně, 2017.  Foto: Jan Dočekal

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 13 Říjen 2017 12:50 )  

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB