Role z role do roleMiroslav-Koupil portrét Výtvarník a básník Miroslav Koupil (vlevo na snímku Jana Dočekala), středoškolský pedagog (nar. 1956, absolvent Masarykovy univerzity v Brně, PaedDr.) tvoří kaligramy a píše nonsensovou poezii. Už jsem o něm psal. Rád. Jeho verše jsou nevšední, jedinečné. Vždycky moudré, důvtipné, mají krásný jazyk.

 

 

V poledních letech je Koupilovou doménou nonsens. Dle nejvyšších naučení je nonsens nesmyslem, primárně pochybným vyjádřením, v literatuře podobným grotesce. Koupil je vzdělaným lingvistou. V češtině se, řečeno jednoduše, vyzná nadobro. Může si proto dovolit i dvojzvratnou (otočnou) jazykovou ekvilibristiku (žonglování se slovy).

 

Mnoho řečeno minimalisticky

George Orwell píše ve své knize Uvnitř velryby a jiné eseje, že v mnoha jazycích se poezie nonsensu vyskytuje jen v dětských říkankách a útržcích lidové poezie. Uvádí příklad: Raz dva, Markéta/ postel hloupě prodala/ spát teď musí na slámě/ nemá postel po mámě. Je to jednoduché a milé. Avšak Koupilovy nonsensové verše nejsou pro děti. Píše je především pro sebe, ze dveří, do světa, je pouští až uzrají. Jdou za dospělými milovníky jazykových nevšedností, za milovníky hravosti, vtipu, moudrosti a umu říci minimalistickou formou, v několika verších, tolik, kolik lze mít o něčem za nejvíc, nebo za jemný dotek oné mety.

 

Pětadvacet sešitků do kapsy

Před čtyřicátými narozeninami vydal první sešitek kaligramů. Podobných sešitků, obsahujících kaligramy, morseogramy (místo písmen užil značky morseovy abecedy), nonsensy a experimentální básně, už vydal vlastním nákladem pětadvacet. Mají formát A6, tak akorát do kapsy. Být sdruženy do jednoho svazku, měl by sílu anglického coulu.

V předposledním sešitku, vydal jej letos v době velikonoční, zaměnil pozice substantiv v konvenčním jazykolamu. Vznikl originální titul úvodní básně Strč krk skrz prst. Koupil napsal do podtitulu: Aprílové třebíčské nonsensové péefko 2017 a do každého výtisku vložil ozřejmující informaci: K péefku mě přivedla myšlenka: proč se jen a pouze držet tradičního novoročního péefka? Uveďme do života nonsensové péefko v měsíci dubnu – v aprílovém měsíci. Datum prvního dubna – apríl – se k tomu ideálně nabízí. Vždyť mnozí toto datum bereme jako nonsens. A když ještě přihodíme dubnové velikonoční svátky… Proč nepopustit uzdu fantazie?

 

Role z role do role

Zatím poslední nonsensové básně, je jich osm, Koupil shromáždil v červenci pod titulem Role z role do role a s prozaickým podtitulem Letní třebíčské nonsensové péefko 2017 pro dovolenkáře a prázdnináře. Kdeco si zde s protějškem vyměnilo role. Je to vynalézavé a vtipné, ale vtip není jen vtipem. Nejnovější Koupilovy nonsensové verše jsou také společenskou kritikou a politickou satirou.

Říká se: Dobrého pomálu. Ale nemusí to platit univerzálně. Čeští nonsensoví fajnšmekři (nejsou jich kohorty, ale pár setnin jistě ano) mají Koupila stále pomálu. Ano, publikuje, ale jen připomenuté drobné tisky v malých neprodejných nákladech. Mínění fajnšmekři by si zasloužili víc. Knížku se všemi náležitými vlastnostmi. To by konečně bylo pravé koupilovské nonsensové pochutnáníčko. Kdy bude k ochutnání? Odpověď je dosud kdesi skryta. Hlídá ji zakopaný pes. A Miroslav Koupil se jen usmívá.     

 

Role z role do role

Miroslav-Koupil Role-z-role-do-role Jak-se-pere-ušpiněná-politikaMiroslav-Koupil Role-z-role-do-role Horkou-jehlouMiroslav-Koupil Role-z-role-do-role Jako-v-televizi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miroslav-Koupil Role-z-role-do-role Návod-jak-bít-hůlMiroslav-Koupil Role-z-role-do-role Vymetená-báseňMiroslav-Koupil Role-z-role-do-role Role-z-role-do-role

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miroslav-Koupil Role-z-role-do-role Zahradnictví-u-nebeMiroslav-Koupil Role-z-role-do-role Zabil-jsem-dvě-mouchyMiroslav-Koupil Strč-krk-skrz-prst titulní-báseň

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 11 Srpen 2017 08:50 )  

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB