I letos surrealistický čert mává ocasem

 

logo galerieSpisovatel Ladislav Fuks mně napsal v roce 1986 na pohlednici s vyobrazením Pražského hradu: Jsme bohatí svými sny. Vyznání, jež jistě rád přijme zasvé každý surrealista.

 

 

 

Galerie Čertův ocas (*) v třípodlažní budově bývalého Mohelského mlýna (s možností turistického ubytování) na dolním toku řeky Jihlavy, v úseku mezi levobřežním Mohelnem a pravobřežními Dukovany, je zřejmě jediná soukromá surrealistická galerie u nás. Spravuje ji polygraf, vydavatel, surrealistický výtvarník a básník Lubomír Kerndl pro výstavy skupiny Stir up, které je členem, a pro hosty.

(*) Jakkoli název galerie Čertův ocas zní originálně, přímo surrealisticky, je převzatý. Čertův ocas je historické pojmenování meandru řeky Jihlavy pod Hadcovou stepí, necelý kilometr proti proudu nad mlýnskou galerií. Magie pojmu Čertův ocas svádí k obrazotvorným snovým vizím, např. k té, ve které surrealistický čert mává ocasem).

Nyní jsou v Galerii Čertův ocas tři výstavy: Vzpomínková výstava na tři v posledních letech zesnulé umělce, členy Stir up, Zdeňka Cibulku (1960–2013),plakát Josefa Kremláčka (1937–2015) a Jana Wolfa (1941–2016), autorská výstava Lubomíra Kerndla a volná výstava členů skupiny Sir up a několika hostů od nás a z ciziny. Pro příznivce surrealismu je pravděpodobně nejpřitažlivější koláž od Aube Elléouët Bretonové, dcery André Bretona.

Zdeněk Cibulka, jehož život skončil tragicky, byl autodidaktem, výtečným kreslířem, v malbě upřednostňoval akrylové barvy, tvořil koláže a asambláže. Josef Kremláček je autorem surrealistických olejomaleb, koláží a volných grafických listů v technice litografie. Realizoval monumentální díla pro začlenění do architektury. Významně působil v oblasti knižní grafiky, v orientaci na ilustrační tvorbu pro děti. Především v tomto oboru získal renomé doma i v zahraničí. Jan Wolf měl rozepjatá křídla představ, pocitů a myšlenek. Ukotvoval je ve snovém pohybu v neurčitých pozemských krajinách sytých magií, jejichž východiskem je blízkost věcnosti, a rovněž v enigmatických strukturách kosmu odkazujících spíše k automatickému kreslířsko-malířskému postupu. Výstava Lubomíra Kerndla (občas vystupuje pod jménem Lukern) má titul Malý průvodce krajinou snů. Je rozšířenou reprízou stejnojmenné výstavy, kterou měl letos v lednu Galerie Chodba Katolického gymnázia v Třebíči. Kerndlovy surrealistické kolorované kresby jsou z vrstvy emotivního umění, jež se nalézá na pomezí zobrazujícího a nezobrazujícího. Jsou to kladné odpovědi na více jak stoletou otázku, zda je krása mimo realismus. Krása vetknutá Kerndlem do nadreálných vizí lidí, fragmentů krajiny, zvířeny a architektury (v samostatnosti, nebo v prolínajících se kompozicích) je zdrojem zážitku, jenž stojí vysoko nad prchavou krásou nestranného umění.

 

Vzpomínka na Zdeňka Cibulku, Josefa Kremláčka a Jana Volfa; Lubomír Kerndl – Malý průvodce krajinou snů; Skupina Stir up a hosté. Galerie Čertův ocas, Mohelský mlýn na řece Jihlavě. Výstavy trvají do neděle 31. července, otevřeny jsou od pondělí do pátku od 9. do 11.30. hodiny, v sobotu a neděli od 14. do 16. hodiny, v jiném čase po dohodě na tel. 568 642 330.

 

Viz též:

http://www.literarky.cz/blogy/jan-docekal/20337-ma-i-ty-lidske-srdce-temna-noci

http://www.literarky.cz/blogy/jan-docekal/23308-osiela-dila-jana-wolfa

http://www.literarky.cz/blogy/jan-docekal/23570-maly-prvodce-krajinou-sn

 

 

Ukázka:

Galerie-Čertův-ocas Zdeněk-Cibulka Oddělení-duše-od-tělaGalerie-Čertův-ocas Lubomír-Kerndl Dračí-ženaGalerie-Čertův-ocas Josef-Bubeník Sexuální-náhradník

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerie-Čertův-ocas Aube-Elléouët-Breton Bez-názvu-kolážGalerie-Čertův-ocas Jan-Wolf Západ-MarsuGalerie-Čertův-ocas Amirah-Gazelová Jaque-Mate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerie-Čertův-ocas Lubomír-Kerndl Brouk-v-hlavěGalerie-Čertův-ocas Josef-Kremláček Přírodní-motivGalerie-Čertův-ocas Linda-Filipová Šašek-a-král

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popisky:

1/ Zdeněk Cibulka: Oddělení duše od těla, kresba. Foto: Jan Dočekal

2/Lubomír Kerndl: Dračí žena, kresba a akvarel, 2016. Foto: Jan Dočekal

3/ Josef Bubeník: Sexuální náhradník, olej. Foto: Jan Dočekal

4/ Aube Elléouët (Francie): Bez názvu, koláž. Autorčin dar Galerii Čertův ocas. Autorka (*1935) je dcerou André Bretona (1896-1966). Foto: Jan Dočekal

5/ Jan Wolf: Západ Marsu, olej na plátně. Foto: Jan Dočekal

6/ Amirah Gazelová (Kostarika): Jaque Mate, koláž a asambláž. Foto: Jan Dočekal

7/ Lubomír Kerndl: Brouk v hlavě, kresba a akvarel, 2016. Foto: Jan Dočekal

8/ Josef Kremláček: Přírodní motiv, podmalba na skle. Foto: Jan Dočekal

9/ Linda Filipová: Šašek a král, kresba a kombinovaná technika. Foto: Jan Dočekal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 28 Červen 2017 14:04 )  

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB