Kreslím, abych lépe byl

 

Dočekal Jan portrét duben 2017Napsal jsem do tohoto blogu řadu textů o výtvarných autorech a jejich tvorbě, teď se dopouštím velké opovážlivosti, píšu o sobě, vím, že bych neměl takto popouzet ty, jimž nejsem vhod, že bych s tím měl počkat do času, kdy začnu (?) sepisovat paměti, ale věc „spěchá“, téma je časové, má vymezené trvání, a k tomu, chci-li být poctivý, nemohu nepřipočítat jistý rozměr své ješitnosti, jež mne sice trápí, ale není naděje na nápravu.

 

 

Od půlky šedesátých let minulého století lepím koláže, od konce let devadesátých nejčastěji kreslím a maluji, novou výstavu kreseb mám v Galerie Chodba Katolického gymnázia v Třebíči, má název shodný s pojmenováním představeného cyklu třiceti čtyř listů – Vysočina je letící Ikaros, jsou to obrazotvorné parafráze mytologického Ikara, který v mém vyjádření neprchá z krétského Minóova paláce, neletí nad Egejským mořem a nepadá do jeho vln, nýbrž se vznáší nad Vysočinou, pověděno obrazně: Vysočina s ikarskými křídly „stoupá ke Slunci“.

Při vernisáži jsem před gymnazijními studenty hovořil o kresbě vůbec, svěřil jsem se, že kreslím, abych lépe byl, a připomenul jsem k tématu vztažené myšlenky a vyznání některých známých umělců a uměleckých historiků. Nejúplněji se hlásím k Maxu Jacobu Friedländerovi (1867–1958), k jeho třpytivému mínění, že kresba vzniká relativně rychle, spontánně, je projevem rozhodnutí, zkratky, duchovního záznamu, je nedocenitelná jako intimní vyjádření individuality.

Kdyby pleno titulo čtenář tohoto blogu měl cestu do Třebíče, potěšil by mne, kdyby na výstavu zašel. 

 

Ukázka kreseb:

Jan-Dočekal Vysočina-je-letící-Ikaros-IJan-Dočekal Vysočina-je-letící-Ikaros-II

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan-Dočekal Vysočina-je-letící-Ikaros-IIIJan-Dočekal Vysočina-je-letící-Ikaros-IV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popisky:

1/ Jan Dočekal: Vysočina je letící Ikaros I, kresba rákosem tuší na papíru, 21 x 29,7 cm, 2017. Foto: Miroslava Čermáková

2/ Jan Dočekal: Vysočina je letící Ikaros II, kresba rákosem tuší na papíru, 21 x 29,7 cm, 2017. Foto: Miroslava Čermáková

3/ Jan Dočekal: Vysočina je letící Ikaros III, kresba rákosem tuší na papíru, 21 x 29,7 cm, 2017. Foto: Miroslava Čermáková

4/ Jan Dočekal: Vysočina je letící Ikaros IV, kresba rákosem tuší na papíru, 21 x 29,7 cm, 2017. Foto: Miroslava Čermáková

 

 

Jan Dočekal, Vysočina je letící Ikaros, kresby. Galerie Chodba, Katolické gymnázium, Otmarova 30/22, Třebíč. Výstava potrvá do 23. června 2017, pro veřejnost je otevřena ve dnech školního vyučování od 8. do 15. hodiny.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 22 Květen 2017 08:39 )  

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB