Malíř a sochař František Mertl, řečený Franta

Franta portrét-z-výstavy-v-Třebíči-2017Malíř a sochař František Mertl se narodil 16. března 1930 v Třebíči. Osmiletý se s rodiči přestěhoval do Prahy, později se rodina vrátila na Vysočinu, do Brtnice u Jihlavy. V roce 1958 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. V témže roce emigroval do Francie. Působí v Provence, v městě umění Vence. (vlevo Franta, portrét z výstavy v Třebíči. Foto: archiv Muzea Vysočiny v Třebíči)

 

 

      

Francois Mertl dit Franta

Pod pofrancouzštěným jménem Francois Mertl dit Franta je už půlstoletí světově uznávaným tvůrcem. Svá díla podepisuje zkráceně Franta. Už za čtyři roky po příchodu do Francie byl vybrán mezi reprezentanty soudobého francouzského umění pro výstavu v cizině. Měl sto dvacet autorských výstav, je zastoupen ve významných sbírkách moderního umění v Evropě a ve Spojených státech.

V jednom z rozhovorů pro český tisk řekl, že ve Francii v době, kdy tam přesídlil, vládla abstrakce, ale jeho zajímala především figura: To, že nedaleko Picasso pokračoval ve svém boji, v zobrazování člověka, tak jeho přístup mně moc pomohl. U figury jsem zůstal, i když to bylo komplikované, a dodneška jsem jí věrný.

 

Doma měl první výstavu až v pětašedesáti letech

Franta, u nás do té doby prakticky neznámý, měl zde první autorskou výstavu až zjara 1995. V Křížové chodbě pražského Karolina představil kolekci čtyřiatřiceti děl, převážně maleb, za pořadatelství Českého muzea výtvarných umění a Francouzského institutu v Praze (autorem textu v katalogu je Jan Kříž). O dva roky později se poprvé představil v rodné Třebíči. Výstavu čtyřiadvaceti obrazů a tří bronzových soch uchystalo Městské kulturní středisko v Galerii Malovaný dům spolu s autorem a komisaři Janem Křížem (je autorem textu v katalogu) a Lubomírem Kressou. Pak, od konce 90. let, následovaly výstavy na více místech Moravy a Čech.

 

Galerie Franta

V roce 2014 Franta věnoval Třebíči třicet čtyři svých děl z různých tvůrčích období. Pro jejich stálou výstavu město zřídilo v rekonstruované části Národního domu na Karlově náměstí Galerii Franta. Součástí expozice je promítání filmu Návrat Franty na Vysočinu. Bronzová figurální plastika v nadživotní velikosti pojmenovaná Osmý den byla původně autorem do expozice pouze zapůjčena. Město ji později zakoupilo.

 

Usmíření s člověkem

Franta podnikl několik cest do Afriky – do Senegalu, Gambie, Keni a Mali. Člověk, který tam je v takovém tom jednoduchém balení, mně říká víc, než člověk, který tady v civilizaci je vyumělkovaný a vyzbrojený všelijakou technikou a pomůckami. Já jsem se tam na tom kontinentě usmířil s člověkem.

Lidské postavy na Frantových obrazech jsou zpodobeny ve vypjatých situacích, se zřetelným umělcovým humánním postojem. Arnošt Pacola se Franty zeptal, zda cítí, že angažovaná malba může ovlivňovat chování lidského jedince, celých společností. Odpověděl: Myslím si, že malíř společnost nevyléčí. Malba tyto věci nezmění, ale je pravda, že například UNESCO mě požádalo o jedno velké plátno, které má rozměry osm metrů na dva a které bylo reakcí na situaci, kdy začal v Jugoslávii zběsilý boj. A současně také v Čečensku a ve Rwandě, tam byly miliony mrtvých. A najednou třeba Rusové a Jugoslávci, kteří bojovali proti fašismu, jsou schopni dělat to samé, co dělali nacisti. Hromadné hroby. A já jsem tedy začal pracovat na velkém plátně a kladl si otázku, jestli někdy ta až šílená agresivita je opravdu součástí člověka. Jestli se jí opravdu nikdy nemůže člověk zbavit.

 

Franta ve sbírkách českých soukromých sběratelů

Nyní, až do 11. června, lze vidět Frantovy obrazy a několik bronzových plastik na dvou místech jeho rodné Třebíče. Vedle Galerie Franta v městském centru, se stálou expozicí, je přístupná výstava v Muzeu Vysočiny. Má název Franta ve sbírkách českých soukromých sběratelů. V bývalé konírně někdejšího valdštejnského zámku, která je halovou dispozicí a technickými možnostmi prvním z třebíčských výstavních interiérů, uvádí z dobré vůle majitelů exponátů obsahem i formou různou kolekci s velkou výpovědní hodnotou. Z východiska znamenité kresby Franta rozkrývá v expresivně vypjatých dílech krajinářských, figurálních a civilizačních, hovořících o temné, kruté a bezvýchodné situaci moderního světa (Jan Kříž v katalogu k pražské výstavě, 1995), svůj apel na současného člověka zodpovědného za stav hodnot života.

Petr Spielmann napsal o Frantových obrazech v roce 1989 mj.: Frantovo pojetí obrazu a kresby, jeho rukopis, pojednání barvy, uchopení prostoru mají v sobě něco barokního. Blízko pojetí barokního malíře je ilusionismus prostoru, pohyb malířských hmot, divoké střety protikladů, volný rukopis štětce.

 

Ukázka z tvorby:

 Franta SázeníFranta OdpočinekFranta Supi

 

 

 

 

 

 

 

 

Franta Sedící-žena-maláFranta KrajinaFranta Rozhodnutí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popisky:

1/ Franta: Sázení, akryl na plátně, 2001. Foto: Jan Dočekal

2/ Franta: Odpočinek, olej na plátně, 2006. Foto: Jan Dočekal

3/ Franta: Supi, akryl na plátně, 2014. Foto: Jan Dočekal

4/ Franta: Sedící žena (malá), bronz, 1988. Foto: Jan Dočekal

5/ Franta: Krajina, akryl na plátně, 2001. Foto: Jan Dočekal

6/ Franta: Rozhodnutí, akryl na plátně, 2005. Foto: Jan Dočekal

 

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Mertl, rozhovory Arnošta Pacoly s Františkem Mertlem, Frantou (Region T., 13. června 1995 a Horácké noviny, 23. září 2013) a tisková zpráva Muzea Vysočiny Třebíč.

Franta ve sbírkách českých soukromých sběratelů, Muzeum Vysočiny Třebíč, Zámek Třebíč, konírna. Výstava je přístupná do 11. června 2017, otevřena je v úterý až neděli od 9. do 12. a od 13. do 17. hodiny, www.muzeumtr.cz

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 21 Duben 2017 15:53 )  

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB