Subjektivita obrazotvorné licence

 

Rossí Božena portrétK osobnostem současného českého malířství náleží Božena Rossí (na snímku foto Galerie 12). Na 14. březen připadlo výročí jejího narození.

 

 

 

Vizuálně i myšlenkově vychází z předmětnosti, avšak bez zájmu jakkoli ji zrcadlit. Maluje obrazy, jež jsou původními obrazotvornými licencemi s význaky specifických tvarů v prostoru vyznačeném senzibilitou. Souhrnnou látkou maleb Boženy Rossí je existence lidské bytosti s jejími duchovními kontexty. Rozvíjením tohoto tematického intimního universa se nestále dotýká metafyzických otázek – co je lidská existence?, co je bytí a nebytí?, v čem je podstata jsoucna? Vždy je uvnitř oněch tázání, nehledá odpovědi (to je prací filozofů), ze svých východisek tvoří umělecké obrazy, jejichž téma má v definitivní podobě vždy estetický rozměr. Rossí malby technikou enkaustiky jsou z formálního hlediska kompozicemi grafických náznaků sdružených do symetrických plošných soustav vytříbené barevnosti. Platformou je emotivita lyrických vazeb, cíl (i výsledek) stvrzuje ono důležité: zaujaté vyjádření stojí výš než nestrannost.

Božena Rossí se narodila moravským rodičům 14. března 1957 v Podbrezové na Slovensku. Žije na Vysočině. V první půlce sedmdesátých let studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, pak na Akademii výtvarných umění v Praze. Je členkou Sdružení Q. Měla autorské výstavy na četných místech u nás, také ve Finsku, Rakousku, Francii, Německu a Itálii. 

 

Ukázka z tvorby

Božena-Rossí Rajské-zahradyBožena-Rossí z-výstavy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popisky:

1/ Božena Rossí: Rajské zahrady, enkaustikaFoto: Jan Dočekal

2/ Božena Rossí: Z výstavy v soukromé Galerii z ruky v roce 2015. Foto: Jan Dočekal

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 17 Březen 2017 11:09 )  

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB