Nechme náhodu náhodě. A věřme!

 

Šárka-Radová PortrétVelmi pracovitá umělkyně, naše přední sochařka – keramička Šárka Radová (na snímku Vojtěcha Marka), vystavuje v Galerii Zbraslav.

 

 

 

 

V té souvislosti odpověděla na otázku: 

Vaše aktuální výstava nese název Proměny. Myslím, že vím, co ve vaší tvorbě je stálé, co je její osobitě vyjádřenou indicií. Je to vaše hluboké porozumění emocím a motivům člověka. Co však je titulní, co tedy se ve vašich dílech proměňuje?

 

Socha, je-li dokončena, bývá většinou z takového materiálu, který podléhá proměnám jen zvolna a zpravidla to ani není žádoucí. Pouze tvůrce by možná někdy rád něco dodatečně změnil, kdyby mohl. Ale o tom teď není řeč.

V mém díle je zachycena proměna mnohokrát. Je to velmi široká kategorie s mnoha významy, které ve své tvorbě pojímám. Proměny tvarů, významů, funkcí. Změny osobnosti v různých situacích jednání, vnikání, stárnutí. Většinou jen jedním pohledem na zajímavý výsledek procesu.

Na této zbraslavské výstavě představuji právě dokončené dílo, kterým jsem si dala za úkol ztvárnit proměnu programově. Záměrně jsem zvolila čtyři fáze abstrahování sousoší – společenství šesti spolusedících postav. Změna probíhá směrem od složitosti k jednoduchosti. Až dojde do fáze, kdy se tvar již nedokáže rozpomenout na prvotní živoucí formy a přechází v plastiku abstraktního vyjádření. Může být důležitý svým tvarem, ale především vypovídá o schopnosti transformace a změně, která je přítomna tady a teď, která je v nás a lze jen těžko určit subjektivním zřením, ve které fázi se právě nacházíme.

Není ale zcela vyloučeno, že proměna se děje opačným směrem. Ze slepé neurčité hmoty se zvolna vykrystalizuje něco nadějně nového a krásného, zralého a účinného. Ale nechme náhodu náhodě. A věřme!

 

Šárka Radová, Proměny, sochy, keramika, Galerie Zbraslav, Městský dům, U Malé řeky 3, Praha 5–Zbraslav. Výstava potrvá do 30. března, otevřena je v pondělí od 8 do 12 hod. a od 13 do 18 hod., v úterý od 12 do 16 hod., ve středu od 8 do 12 hod. a od 13 do 18 hod., ve čtvrtek od 13 do 18 hod., v pátek, sobotu a neděli zavřeno.

 

Ukázka z tvorby:

Šárka-Radová z-výstavy-v-Galerii-Zbraslav-01Šárka-Radová z-výstavy-v-Galerii-Zbraslav-03Šárka-Radová z-výstavy-v-Galerii-Zbraslav-02

 

 

 

 

 

 

Šárka-Radová z-výstavy-v-Galerii-Zbraslav-04Šárka-Radová TkaninaŠárka-Radová Rozhovor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popisky:

1/ Šárka Radová: Z výstavy v Galerii Zbraslav. Foto: Archiv autorky.

2/ Šárka Radová: Z výstavy v Galerii Zbraslav. Foto: Archiv autorky.

3/ Šárka Radová: Z výstavy v Galerii Zbraslav. Foto: Archiv autorky.

4/ Šárka Radová: Z výstavy v Galerii Zbraslav. Foto: Archiv autorky.

5/ Šárka Radová: Tkanina, porcelán, 2015, 10 x 40 x 40 cm. Foto: Vojtěch Marek

6/ Šárka Radová: Rozhovor, kamenina, dvě části, 2013, výška 60 cm. Foto Vojtěch Marek 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 10 Březen 2017 12:07 )  

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB