Miroslava Koupila novoroční Pokojná žádost o pokoj

Email Tisk PDF

 

Miroslav-Koupil portrétBásník Miroslav Koupil náleží k těm, kteří dosud posílají své originální novoročenky. Zabývá se psaním kaligramů, morseogramů (kaligramy psané Morseovkou), nonsensovou a experimentální poezií.

 

 

Z kategorie nonsensu je jeho novoročenka pro načatý rok 2017. Je to sešitek formátu A6 obsahující na čtyřech tiskových stranách tři básně a dvě další jako bonus, tak jsou označeny, v úpravě přílepku na třetí straně obálky. Sešitek má název podle titulu první básně: POKOJNÁ ŽÁDOST O POKOJ. Její syžet, myšlenkový pohyb a slovní vyjádření jsou ryzím literárním činem (obdobnou originalitu vykazují i básně další). Zde je text titulní básně (Pokojovice jsou obcí na Vysočině):

 

 

POKOJNÁ ŽÁDOST O POKOJ

Pokojovice 1. dubna na apríla

Pokojně žádám, dejte mi pokoj

Nechci zrovna svatý pokoj

Stačí docela obyčejný pokoj

Pokoj třeba i jen tak naoko

Pokoj, kde odpočinu v pokoji

a budu mít od všech svatých pokoj

Férově píšu: nechám vás na pokoji

když mi dáte pokoj

Pokoj, kde se pokojně jí a kojí

Tam naleznu svůj svatý pokoj

Dejte mi pokoj, pokojně žádám

Pokoj s vámi

Pokoj i s vámi

Vaše pokojská  

Miroslav Koupil Pokojná žádost o pokoj Miroslav Koupil PF 2017

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 09 Leden 2017 11:30 )  

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 Akademie Literárních novin

vás zve na kurz

Problémy současné češtiny

Kurz je určen všem těm, kteří denně pracují s naším rodným jazykem, nebo těm, kteří o něm rádi přemýšlejí a uvědomují si, jak se mění. Budeme mluvit o tom, jak se dnes mluví a píše, a zaměříme se i na to, proč se nám v jazyce něco nelíbí. Na příkladech konkrétních jazykových provinění proti správné češtině si ukážeme dnešní nejčastější chyby ve vyjadřování psaném i mluveném v úřednických, reklamních i mediálních textech.

3. prosince od 10:00 do 16:00 hod.

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

Telefon: 234 221 131

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB