Poslední verše a ilustrace Vlastimila Tomana


 

Toman Vlastimil výřez foto Jan DočekalAkademický malíř a grafik Vlastimil Toman (19. 2.1930 v Třebíči – 11.12.2015 tamtéž) byl uznávaným výtvarníkem. V jeho tvorbě se zrcadlí umělcův láskyplný vztah k domovu. Byl rovněž básníkem, básníkem často publikujícím básně, jejichž obsah je vlastně týž, jaký mají obrazy a grafické listy, pouze vyjadřovací prostředek je jiný.  (vlevo a dole Vlastimil Toman v ateliéru, 7. února 2015. Foto: Jan Dočekal )

 

Obé, tvorba výtvarná i literární, učinily z Vlastimila Tomana pro minulé půlstoletí jednoho z nejznámějších umělců působících na Vysočině. V toku času zesiloval esprit, jehož se dostává nejvýznamnějším. Byl znám a specifickým způsobem ctěn milovníky umění a patrioty. Ovšem i mnozí z těch, kteří nepatří k jedněm ani druhým, věděli o jeho nanejvýše platné existenci. 

Vlastimil-Toman portrétZařadili si ho mezi současné mimořádné osobnosti.

Loni od konce jara byl Vlastimil Toman hospitalizován. Dvakrát směl nakrátko opustit lůžko, když byla 29. června v třebíčském Demlově knihkupectví slavnostně křtěna jeho autobiografická kniha Životní cesta (vydal Amaprint-Kerndl, Třebíč) a 26. srpna, to byl přítomen vernisáži své výstavy v třebíčské Galerii Malovaný dům, uspořádané k jeho 85. narozeninám Městským kulturním střediskem. Ale domů, do svého tuskula se již nevrátil.


V letních měsících v nemocnici vytvořil několik kreseb a básní. Staly se jeho poslední tvorbou. Přes rok byly diskrétně uložené. Teď, kdy patrně již nastal čas k úplnějšímu věcnému zhodnocení Tomanovy uzavřené tvorby, je snad vhodné je zveřejnit. Bez komentáře. Pouze s touto faktickou informací: Pět básní se třemi ilustracemi autor spojil pod titulem Kolik nám ještě zbývá?. Dva oboustranně využité kreslící papíry formátu A4 jsou vytisknuty kopírkou (počet výtisků je pravděpodobně neznámý), složené na třetiny a vložené do sebe.

 

 Ukázka z tvorby:

Vlastimil-Toman Kolik-nám-ještě-zbývá titulní-stranaVlastimil-Toman Kolik-nám-ještě-zbývá 1.-stranaVlastimil-Toman Kolik-nám-ještě-zbývá 2.-a-3.-strana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vlastimil-Toman Kolik-nám-ještě-zbývá 4.-stranaVlastimil-Toman Kolik-nám-ještě-zbývá 6.-stranaVlastimil-Toman Kolik-nám-ještě-zbývá 7.-stranaVlastimil-Toman Kolik-nám-ještě-zbývá závěrečná-strana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Texty:

str.1/ Kolik nám ještě zbývá?

do naplnění života
po okraj

 

 str.2/ Chtít víc než míň

by bylo pošetilé
Čekat na
rozhodnutí osudu
bude moudré
Navíc nemáme

 

str. 4/ Jak obhájit svůj život

Svou prací
výkazem činnosti
za uplynutá
plodná léta

 

str.6/ Ale ani vzdávat se

bez boje
a zbytečně
neustupovat
by mohlo být řešení
dokud to půjde

 

str.7/ Pořád ještě v pozadí

třeba i zahnaného
do koutu života
Zbývá naděje

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB