Ještě kousek, domů…, příběh oceněné počítačové grafiky

 

Josef-Ruszelák výřez foto archiv Josefa RuszelákaDo soutěžní výstavy Grafika roku 2015 přihlásili naši současní tvůrci 244 prací. V pražském Clam-Gallasově paláci je aktuálně vystaveno 140 z nich.

 

 

V polovině února, při slavnostním otevření výstavy, převzali vítězové ceny. Nejvyššího ocenění, absolutního prvenství, se dostalo Daliboru Smutnému. V kategorii Velký formát převzal cenu Vojtěch Kovářík, v Malém formátu byl oceněn Lukáš Tůma. Nejlepší studentskou práci přihlásil Martin Böhm, Cenu kritiky získal Šimon Brejcha. Nejlepší litografie je z tvorby Mikoláše Axmana. A ocenění za počítačovou grafiku si odnesl Josef Ruszelák (na snímku nahoře).

Z textu Josefa Ruszeláka k oceněné grafice (zkráceno):             

Osamělá stařenka se šourá ulicí. Odkud jde? Z obchodu, nebo od popelnic? Co má v taškách? Kam jde? Čeká ji někdo?  Trvalo chvíli, než jsem vytáhl foťák a zmáčknul spoušť. Fotka se příliš nepovedla. Mnohokrát jsem ji pak vzal do ruky a přemýšlel, co s ní? Až jsem ji začal v počítači upravovat. Vzniklo deset variant, barevných i černobílých, zkoušel jsem různé struktury…, ale výsledek mne stále neuspokojoval. Asi po roce jsem se k motivu vrátil. Na obrazovce počítače jsem jej zbavil všeho, co připomínalo fotografii. Stařenku jsem nakreslil a ručně „vyrýpal“ do počítače. Teprve potom jsem byl spokojen. Vnímal jsem ticho stařenčiny samoty, slyšel jsem jen šourání jejích bot.  

 Když mě pozvali na dvaadvacátý ročník soutěže Grafika roku, měl jsem v počítači několik rozpracovaných námětů. Byly to spíše abstraktní hrátky. Vytiskl jsem si jejich náhledy. A přidal stařenku. A náhle se to zřetelně ukázalo. Buď pošlu ji, grafiku jsem pojmenoval Ještě kousek, domů, nebo nic. Ale o správnosti té volby jsem do poslední chvíle pochyboval. Vyřešení přinesla e-mailová zpráva od pořadatele: Stařenku přijali k výstavě. Dokonce ji ocenili.   

Grafika roku 2015, Clam-Gallasův palác, Husova 20, Praha 1, výstava je přístupná do 20. března 2016, otevřeno je v úterý až neděli od 10. do 20. hodiny.

 

Zdroj: http://martinfryc.eu/vystavy/vernisaz-vystavy-a-vyhlaseni-cen-grafika-roku-2015-21-cena-vladimira-boudnika/

 

Malíř, grafik, ilustrátor a grafický designer Josef Ruszelák se narodil 16. června 1938 v Nětčicích u Kroměříže. Od roku 1946 žije ve Zlíně. V roce 1957 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti (profesoři Vladimír Hroch, Karel Hofman, Jan Blažek a František Crhák. Je členem Sdružení Q v Brně, Sdružení českých grafiků „Fr. Kupka“ a Unie výtvarných umělců České republiky. V roce 1994 byl oceněn Stříbrnou medailí 2. evropského Trienále Praha Graphic ´94, v letech 2005 a 2007 získal Cenu poroty Bienále drobné grafiky GRAFIX Břeclav a v roce 2008 Cenu ředitele Městského divadla ve Zlíně. 

 

Ukázka z tvorby

Josef Ruszelák s oceněnou grafikouJosef Ruszelák Ještě kousek domů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popisky:

1/Josef Ruszelák s oceněnou počítačovou grafikou. Foto: archiv Josefa Ruszeláka

2/Josef Ruszelák: Ještě kousek, domů..., barevný digitální tisk, 500 x 700 mm. Foto: archiv Josefa Ruszeláka

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 11 Březen 2016 17:09 )  

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB