Sto soch Zdeňka Macháčka v Galerii z ruky

Zdeněk-Macháček Vysočina-Květ zmenšenoVýstava k umělcovým nadcházejícím 90. narozeninám...

 

 

 

 Křížovice, část Doubravníka, mají dvaadvacet obyvatel. Když byla 6. června ve zdejší známé rustikální Galerii z ruky vernisáž výstavy soch Zdeňka Macháčka, byl v Křížovicích počet dočasně přítomných desetinásobný. 

 

 Zdeněk Macháček je jedním z našich nejstarších umělců. Brzy oslaví 90. narozeniny (*16. 8. 1925). V Křížovicích je doma. Má zde vnitřní i venkovní ateliér. V malém přírodním divadle před galerií je řada jeho dřevěných soch. Galerii z ruky, vlastněnou jeho manželkou Stanislavou, pomáhal v roce 1991 tvořit, s dosavadními šesti autorskými výstavami je jejím nejčastěji uváděným autorem a už deset let zde má stálou expozici soch v širokém výběru reprezentující tvorbu za více jak padesát let.

    

Sto soch

Výstavy v Galerii z ruky jsou vždy spíše komorní odpovídající galerijnímu prostoru, který je částí bývalé stodoly. Zbývající část zabírá od roku 2005 Macháčkova expozice. Teď, u příležitosti životního jubilea, se představuje v obou částech naráz. Výstava obsahuje přes sto číslovaných děl, rozměrných soch i drobných modelů.

 

Materiálem většiny je dřevo, zbývající jsou bronzové plastiky. Témata jsou dvě – člověk a krajina. S oběma jde Macháček desítky let. Stejnou měrou vyjevují jeho zaujatost ba lásku. Protože vztah k lidské bytosti má nutně jinou náplň než milování krás krajiny, obrací se umělec k jednomu a k druhému odlišnou formou.

 

Člověk

 Člověk je pro Macháčka nositelem touhy odpoutat se od přitažlivosti Země, vzlétnout. Ale vzdálit se nikoliv nadmíru. Smysl tkví, řečeno literárně, v obousměrnosti, ve vzletu i v návratu. Nezřídka to vyjevuje i s osobitou jemnou groteskností, jež má pramen ve filantropii. U umělců, jejichž vnímání světa je syté empatií, je hojná, ale filantropie Macháčkova vložená do sochařských děl má výjimečnou sílu. Grotesknost s příměsí černého humoru umělec dokáže v nadhledu namířit i proti sobě. Při vernisáži pověděl přítomným, že výstava měla být posmrtná, ale galeristka mu uchystala překvapení, vše stihla ještě za jeho života…

         

Krajina

Krajinné náměty, interpretované v četných variantách vertikálních reliéfů, nesou v symbolické zkratce výrazné tvarové zjednodušení. Ale tím není zeslaben akcent sochařovy mluvy. Jsou to díla vroucnosti, ve zformované myšlence vyzařují krásu. To nemluvím o sochách z autorovy mladosti, výstava obsahuje řadu exponátů s letošním vročením. Vznikly z ruky seniora překvapujícího na prahu devadesátky rozměry tvořivé vitality.

 

 K nyní premiérově představeným dílům patří též cyklus Duch stromu. Ze segmentových fragmentů kmenů vystupují bizarní polopostavy duchů. Příznačnou groteskností podání se přiřazují k Macháčkovým starším skulpturám téhož žánru. 

 

Uznání (beztoho nedostatečné)

 V českém výtvarném umění přítomnosti bychom marně hledali druhého tvůrce, jemuž byly dopřány, přes rozličné peripetie, tak šťastné životní i pracovní podmínky jako Zdeňku Macháčkovi. Šedesát let stojí v jasu sympatií výtvarné kritiky a v obdivu uměnímilovné veřejnosti, dočkal se oficiálních poct. Osud mu dopřává čas i další nutné podmínky k trvající tvůrčí práci. Všeho využívá s příkladnou důsledností. Znamenité dílo, jež dosud zanechal, pokračuje. Za dlouhověkost se uznání nevyslovuje. Za práci ano. Jakkoli velké uznání bude vysloveno Zdeňku Macháčkovi, bude stejně nedostatečné.

 

Zdeněk Macháček se narodil 16. srpna 1925 v Brně. Ve druhé polovině 40. a v první polovině 50. let studoval v Brně na Masarykově univerzitě a Vyšší školu uměleckého průmyslu. Od roku 1971 působí v Křížovicích – Doubravníku v okrese Brno venkov. Je členem Klubu výtvarných umělců Horácka ve Žďáru nad Sázavou. V roce 1992 spoluzaložil (se sochařem Rostislavem Magnim) ve Žďáru nad Sázavou mezinárodní sochařské sympozium Dřevěná plastika, autorsky se zúčastnil jeho prvních čtyř ročníků. Měl čtyři desítky autorských výstav u nás a devět v cizině. Je autorem četných děl pro interiéry a exteriéry v Brně, Poděbradech, Boskovicích, Velkém Meziříčí, Žďáru nad Sázavou, Kroměříži, Olomouci, Třebíči, Hodoníně, Hörle (Švédsko), Bystřici nad Pernštejnem a jinde. Získal Cenu města Brna, Cenu zakladatele Antropologického ústavu v Brně Vojtěcha Suka a další ocenění.

Zdeněk Macháček. Sochy. Galerie z ruky, Křížovice – Doubravník. Výstava je přístupná do neděle 5. července. Otevřeno je ve čtvrtek a v pátek od 13. do 18. hodiny, v sobotu a v neděli od 10. do 12. a od 13. do 18. hodiny, v jiných dnech po domluvě na telefonním čísle 566 566 494, www.galeriezruky.cz

 

Ukázka tvorby

 

Zdeněk-Macháček Zelená-krajinaZdeněk-Macháček Duše-stromů-IVZdeněk-Macháček Duše-stromů-II

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdeněk-Macháček Vysočina-KvětZdeněk-Macháček Červené-torzo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdeněk-Macháček Dům-v-krajině

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popisky:

1/Zdeněk Macháček: Zelená krajina, dřevo, polychromie,výška 200 cm, 2009. Foto: Jan Dočekal

2/ Zdeněk Macháček: Duše stromů IV, mořené dřevo, 87 x 47 x 23 cm, 2013. Foto: Jan Dočekal

 3/ Zdeněk Macháček: Duše stromů II, mořené dřevo, 176 x 66 x 32 cm, 2013. Foto: Jan Dočekal

4/ Zdeněk Macháček: Vysočina – Květ, dřevo, kámen, výška 39 cm, 1995. Foto: Jan Dočekal

 5/ Zdeněk Macháček: Červené torzo, mořené dřevo, výška 58 cm, 1983. Foto: Jan Dočekal

6/ Zdeněk Macháček: Dům v krajině, dřevo, kámen, výška 20 cm, 1996. Foto: Jan Dočekal

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 23 Červen 2015 10:02 )  

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB