Jan Dočekal

Čtyřiačtyřicet surrealistů v magazínu Triplov – Matérika

Čtyřiačtyřicet surrealistů v magazínu Triplov – Matérika

Pátek, 09 Listopad 2018 08:49 Jan Dočekal

 

Společné on-line vydání uskutečnily portugalský magazín pro umění, náboženství a vědu Triplov a kostarický umělecký magazín Matérica. V portugalštině a španělštině je zaměřené na převážně soudobý literární a výtvarný surrealismus. (na obrázku vlevo: logo společného letošního vydání magazínu Triplov a Matérika.Foto: reprodukce z on-line vydání)

Cesty Petra Vlacha – industriální asambláž s příznakem zátiší

Cesty Petra Vlacha – industriální asambláž s příznakem zátiší

Pátek, 02 Listopad 2018 11:35 Jan Dočekal

Moravský malíř Petr Vlach (*1969, působí v Polné na Jihlavsku) vstoupil zaznamenatelně na výtvarnou scénu teprve zjara 2013. Jeho obraz byl vybrán na mezinárodní výstavu Human Rights v Roveretu (Itálie). Nato tam byl zastoupen i v následujících čtyřech ročnících téže akce. Doma měl za ten čas na rozličných místech osm autorských výstav. Je ovlivněn novým realismem a českým informelem. V rozměrných malbách originálně experimentuje s formou, v asamblážích s aplikacemi rozličných materiálů. (vlevo Petr Vlach - foto: archiv autora)

(z) Vysočiny umění od jihlavské oblastní galerie

(z) Vysočiny umění od jihlavské oblastní galerie

Pátek, 26 Říjen 2018 07:12 Jan Dočekal

 

Časopisů a sborníků věnovaných výtvarnému umění vychází u nás žalostně málo. I kdyby jich bylo dvakrát třikrát tolik, stále by nedostačovaly. Příjemným hmatatelným dílem k částečné nápravě věci veřejné přispěla v říjnu Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, vydala sborník s důvtipným názvem (z) Vysočiny umění. K novince na poli uměleckého tisku byl dopředu oznámen ročníkový charakter s většinou tematicky příbuznými statěmi. Vydávání podpořily Kraj Vysočina a Ministerstvo kultury.

Transformovaná inspirace malíře Vladimíra Houdka

Transformovaná inspirace malíře Vladimíra Houdka

Pátek, 19 Říjen 2018 13:07 Jan Dočekal

 

Před milovníkem výtvarného umění vstoupivším do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě otevře se v přizpůsobených někdejších zámeckých interiérech přebohatý svět tvůrčích činů, jejichž zrod se udál v dějinném vlnění od klasicismu až po nedávno odešlé měsíce. (vlevo Vladimír Houdek, foto: Jiří Thýn)

Otisky originality dr. Kaligrama

Pátek, 12 Říjen 2018 08:14 Jan Dočekal

Miroslav Koupil (* 1956, PaedDr.), v tvůrčím prostředí zvaný dr. Kaligram, povoláním středoškolský pedagog (angličtina, čeština, dějiny umění, kulturní a literární výchova, základy společenských věd), obohacuje už tři desítky let naši experimentální výtvarnou a literární scénu tvorbou kaligramů, nonsensů a morseogramů. (vlevo Miroslav Koupil: Portrét. Foto: Jan Dočekal)

První představení Studia BEKANEŠŠ

Pátek, 05 Říjen 2018 05:51 Jan Dočekal

 Už před polovinou devadesátých let jezdívali k výtvarníkovi Zdeňku Šplíchalovi na chalupu přátelé umělci. Tam, ve Stříteži na dohled od Třebíče, kuli nejlepší možné „pikle“ potěchy z projevů tvořivosti. (vlevo logo studia - autor Petr Benda)

Umělecká beseda slovenská na Vysočině

Pátek, 28 Září 2018 08:11 Jan Dočekal

 

Je to největší kulturní událost uskutečněná v našem městě k příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky. Tak označil starosta Třebíče Pavel Janata přítomnou výstavu výtvarných děl členů Umělecké besedy slovenské a hostů, uspořádanou Městským kulturním střediskem v Galerii Malovaný dům na Karlově náměstí v historickém městském centru.(vlevo logo Slovenské umělecké besedy)

Quinquaginta. Půl století se Sdružením Q

Pátek, 21 Září 2018 09:01 Jan Dočekal

Proč Q? Protože je to písmeno významově, tvarově i skupinově nepříliš opotřebované. Protože jím začínají částice qua, quam, qui, quae, quod, quis, quid, quo. Protože se Sdružení Q definitivně ustavilo v qětnu 1969 (Ludvík Kundera).

Barvy, tvary, linie. Umění jako zdroj potěšení

Pátek, 14 Září 2018 06:07 Jan Dočekal

V únoru 1991, v čase, kdy vše získávalo novou podobu sycenou vírou, že napříště už bude umělecké dění vyrůstat výhradně z individuálních zájmů tvůrců a jen z uměleckých hledisek, vznikl ve Žďáru nad Sázavou Klub výtvarných umělců Horácka (vlevo logo klubu). Je součástí Unie výtvarných umělců České republiky, sdružuje výtvarníky z bývalého Jihlavského kraje, od léta 2011 s názvem Kraj Vysočina

strana 1 z 26

Jan Dočekal

Jan Dočekal

historik umění, výtvarník, publicista

* 12. července 1943 v Třebíči

Vyučil se frézařem, studoval dějiny umění a estetiky, byl dělníkem, technologem, reklamním výtvarníkem, obchodním ředitelem v tiskárně, učitelem výtvarné výchovy.

Vydal: Grafika Maxe Švabinského (Muzeum a galerie Dačice, 2001), Všední věci / Za prahem umění (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2004), Recenze Texty Rozhovory (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2005), Rozhovory 2005 – 2013 (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2014), je editorem knihy vzpomínek a básní Vlastimil Toman - Životní cesta (Amaprint-Kerndl, Třebíč 2015).   

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB