Azur, azur, azur! aneb Tři lhotákovské publikaceSýs Karel výřez přebalS rozpaky váhám nad nápadem reeditovat „válečnou“ knihu Karla Lhotáka (1912-1990) Na suchu a ve vzduchu (1940). Ne že by akt snížil cenu antikvárních výtisků, to si nemyslím, ale kouzlo se podle mě v hávu novoty trochu ztrácí. Možná se mýlím. Druhé vydání této slavné knížky si jistě pořídili mnozí.

 

 

 

„V samém oku uragánu Lhoták popsal i namaloval oázu, v níž platily jiné zákony – zákony poezie,“ dočítáme se v předmluvě z roku 2018. „Na všech frontách klid. Na obálce obtloustlá plynárna napouští mírumilovný, poněkud nemotorný balón, zatímco v koši se chladí šampaňské, jež vzduchoplavci slavnostně bouchnou po překonání výškového rekordu… A tak se v roce 1940 odehrál zázrak. Souši rozryté tlustými bertami malíř zacelil jizvy…“ Načež Karel Sýs pokračuje osobněji: „25. května 1976 jsem knihu objevil v antikvariátu a hned s ní spěchal k autorovi. Kamil byl jejím objevením potěšen, myslím, že ji ani sám neměl. A hned do ní vepsal věnování mým synům. Jednomu bylo šest roků a druhému teprve měsíc. Okolní svět byl na oko jiný, ale ve Stromovce při troše dobré vůle bylo lze navštívit Jubilejní výstavu, cyklistickou dráhu, americký bar, stánek s Edisonovým fonografem a obdivovat obří homoli cukru.“
Na suchu a ve vzduchu (2018) není ryzí reprint a nakladatel měnil některé parametry. V mocné míře svazek i pak zachoval styl Lhotákova vyprávění a veškeré ilustrace. Sestává z tří tematických okruhů Svět na kolech, Ohřátý vzduch stoupá, O letadlech a první okruh je tvořen kapitolami Jak začali lidé jezdit na kole, Od jednoho k více sedadlům, Cyklistické závody, Od Sýs přebalšlapání nohou k motoru, Motocyklové závody, Motocykl dneška a Historie automobilu.


Druhá část knihy představuje vedle úvodu kapitoly Balon v Čechách, Sportovní balon a Řiditelná vzducholoď, nu, a závěrečná sekvence Lhotákovy ódy na dopravní prostředky má opět pouze krátkou předmluvu, za kterou můžeme vplout do kapitol Historie aeroplánu, Stará slavná letadla a Od Blériota ke vzdušnému omnibusu. - Jakkoli tyto malířovy výklady v mnohém zastaraly, zůstávají dokumentem o jeho svébytném, věčně chlapeckém vnímání.

 


Kamil Lhoták: Na suchu a ve vzduchu. Úvod Karel Sýs. Jako 7. svazek edice Miraculum Octavum Mundi vydalo ve spolupráci se Spolkem přátel Kamila Lhotáka nakladatelství Globus International. Kutná Hora 2018. 64 stran. ISBN 978-80-904717-5-7

 


Připomněl-li jsem tu druhé, upravené vydání knížky psané a kreslené kultovním výtvarníkem, skočím na dalších pár řádcích s rozběhem trochu jinam, a to mezi strofy sbírky Karla Sýse Deník nalezený pod kapotou. Dílo nese v tiráži rovněž letošní dataci a taktéž se jedná již o druhé vydání (první však teprve vyšlo loni). Komentovány verši jsou například i (cenné) Lhotákovy práce Starý přístav v Marseille, V továrně na balóny či Gordon Bennet a na obálku umístil obraz okouzlujících barev o značné obsahové síle, který kdosi nazval Jednonohá holčička, ale jmenuje se Sen z roku 1891.


Následují básně k několika vizuálním zachycení zeber a k pracím Elektrická lokomotiva (Zatímco se pára válí nad hrncem / elektřina zvítězila nad sluncem), Santos Dumont, Mars, Meteorologická stanice po bouři, Stroje mávající křídly či Dívka s rozpuštěnými vlasy (Anička S.). Nechybí pozoruhodný Pohled na Stromovku z mého ateliéru, a koho jsme v Kamilu Lhotákovi měli, to zcela přesně chápe jen část jeho sběratelů, ale dětem bývá zřetelně čitelný rovnou. Prostý génius i naivista zachycující dokonale realitu, jak se jeví především či pouze těm psychicky a duševně nikterak nezmrzačeným. A hle, tady uhánějí Lokomotivy. Ejhle, dostává se na Zelené Irsko i na Zelené Irsko s červeným míčkem. Je tu taky Lhotákova parafráze na Snídani v trávě, Poštovní dostavník, Dav sledující morseovku (Sonáta teček a čárek / line se z Morseových stradivárek), Pirátská vlajka, Zkouška plátěného orla, Eiffelovka – západ slunce – prapor, Pták moa a vejce, Barel a balon a Celnice v Breisachu (Marně tlačíš z tuby krycí běl / Celník Rousseau zase nepřišel).


Karel Sýs: Deník nalezený pod kapotou. Nad obrazy Kamila Lhotáka. Ilustrováno šedesáti díly malíře a dvěma snímky zachycujícími jej s autorem veršů. Ve spolupráci se Spolkem přátel Kamila Lhotáka vydal vlastním nákladem Karel Sýs. Praha 2018. 64 stran. Bez ISBN

 


A jsme u třetí lhotákovské publikace. Tou výš připomenutou totiž Sýs po šesti letech navázal na sbírku Vzducholoď v parku. Vyšla u příležitosti malířových nedožitých stých narozenin a sám neopakovatelný Kamil úvodem promlouvá: „Začal jsem malovat kočárky, střechy, komíny – dílny, vrata, písčiny – jehlany, tropy, muzea – ponorky, skříně, letadla – asfalt, nádraží, pohovky – pneumatiky, paláce, semafory – plavatky, vzducholodě, balóny – automobily, Měsíc, topoly – jednoruké slečny, motocykly a kola. Zmizelé ohrady, kůlny, boudy a dílny na dvorech činžáků od Smíchova přes Vyšehrad a Nusle na Vinohrady a odtud přes Žižkov a Libeň do Holešovic.“


Publikace je nezřetelně přiznaným výborem z pětice starších Sýsových knih Nadechni se a leť (1978), Stroj času (1984), Atomový pléd (1986), Ztráty a nálezy (1989) a Ze Země na Měsíc a zpátky (1988). První část zahrnula mj. verše Ze života balónu, Orville Wrigt, V zemi nikoho, Snídaně v trávě, Tři nohy, Čtvrtý rozměr (Ze zápisníku pilota zmizelého v Bermudském trojúhelníku), Záhadný únos v Nuselském údolí a Báječný muž na Rogallově křídle.


Následující Stroj času propojuje desatero dalších básní a vedle jiných jsou to také Ohrada snů, Opeřený muž, Periférie (připsaná Františku Grossovi)a titulní verše celé nové knihy Vzducholoď v parku.


Atomový pléd je vedle (volným veršem psaného) úvodu částí složenou „jen“ z dvou básnických pásem, a to z Pocty Kamilu Lhotákovi (ta křepčí v čase mezi roky 1942, 1962, 1946, 1961, 1891, 1911, 1944, 1938, 1948 a 1959!) a z (osmi částmi disponující) Pocty Františku Grossovi.


Ztráty a nálezy jsou dnes tvořeny jen básní Mrtvá sezóna a finální díl jen básní Hrabě Cagliostro v protichemickém plášti vzor 87 vzpomíná na mladá léta.


Karel Sýs: Vzducholoď v parku. Ilustrovali Kamil Lhoták a František Gross. Dvě předmluvy napsali Karel Sýs a Kamil Lhoták. Doslov napsal Jaromír Pelc. U příležitosti stého výročí narození Kamila Lhotáka vydalo nakladatelství BMSS-START. Praha 2012. ISBN 978-80-86140-76-6

 


Ukázka:


Sonet o hvězdárně na Skalnatém plese
Ludvíku Součkovi


Když vystoupíš až tam kde končí svět
Kam nevedou už ani horké linky
Kde na srázech se suší hvězdné plínky
Do nichž močí jiný – vášnivější svět

 

tu smíš se dívat pánubohu do oken
bez dovolení rozrazit okenice
Vidíš jak pláče pověrečná svíce?
Andělé prchají slyšíš jejich sten?

 

To vybuchují supernovy
Pukají ledy tečou kovy
Hoří i co máš na duši

 

Pradávné křivdy staré stesky
mění se zvolna v třesky plesky
a do vesmíru vysrší

 

 

Z Pocty Kamilu Lhotákovi
1959

Šlapu do pedálů
a silnice se páře jako břich
cyklistický císařský řez
Napojen na přírodu
napůl rostlina
bratr zvířat
bratranec nerostů
Do chřípí mi stoupá vůně třeného oleje
Vytržen z přítomna
jsem pochodeň budoucnosti
            rozfoukaná protivětrem<
jedu si pro medaili z kočičího zlata
nad asfaltem tetelí se stupně vítězů
            s tekutými obrysy
jsem pánem převodů a šlach
bowdenů a stehen
která míhají se jako pálky při kriketu
jsem od hlavy až po galusku stroj
se třemi napumpovanými dušemi
a cítím každý hrášek pod pláštěm
když se deru – silně chromovaný – povětřím
Azur mlčí

 

Azur od ucha k uchu
Azur polykající duhu
Azur dávící kouř
Azur košík atomových hřibů
Azur rozpáraný stíhačkou
Azur vyleštěná polnice posledního soudu
Azur podšívka božího saka
Azur pelíšek mraků
Azur kvočna intuice
Azur dobré i zlé vůle
Azur nade všemi a všech
Azur zvětšovací sklo prozřetelnosti
Azur jedinečný úlomek galaxie
Azur nad černými lesy
Azur nad Kněžnou a nad Orlicí
Azur smetiště svaté Trojice
Azur trdliště letadel a ptáků
Azur stoupa výkřiků
Azur digestoř nářků
Azur močál berlínské modři
Azur rozlitá a pomatená rtuť
Azur žehlicí prkno stesku
Azur hláska posledního náletu
Azur ohlašovna ztraceného rozumu
Azur jímka pozemského potu
Azur studna elektronického Josefa
Azur zornička malířova oka
Azur přestupní komora do zrušeného světa

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB