Nejstarší verneovka jako komiks Josefa Blažka a Karla ZemanaJosef BlažekNakladatel Josef Vybíral přešel od luxusního vydávání verneovek s původními, barevnými rytinami ke zpracování některých Vernových románů do komiksu.
Kvůli tomu dokonce založil edici Jules Verne a jeho fantastické světy a jako druhý svazek připravuje adaptaci Ledové sfingy. Předchází ji Blažkovo (na snímku vlevo Jos. Blažek) a Zemanovo Pět neděl v baloně.

 

 


Jak víte či nevíte, právě tuto knihu adaptoval v tomto miléniu také Ondřej Neff a jednalo se o adaptaci s velice, ale velice podstatnými úpravami. Ty se mně osobně zamlouvají, i byl jsem zvědav, co upraví, vystřihnou či zkrátí tvůrci komiksu. A ptal jsem se sám sebe u krbu: Nezbodají to úplně?


Nezbodali. Kdo si hraje, nezlobí; a kdo si raději chce přečíst knihu složenou z písmenek, nechť pro ni rovnou letí. Ale ten, kdo má ta pravá komiksová čidla a chápe tedy lepé půvaby komiksovosti, zhltne nynější Vybíralovu verzi na posezení.


Zjistí přitom, jak neuvěřitelně je obsažná, jak malebně předvádí klíčové momenty románu a jak znale zachází v rámci dvojstránek třeba i s barvami. Textu v bublinách nikdy není příliš, a přece tento komiks postihuje podstatu románu takřka bez korekcí. O nic podstatného nepřijdeme a ve finále nechybí ani podrobná mapa onoho přeletu Afriky.


Už by se dnes takto nedal uskutečnit. Scenárista i výtvarník by to leda možná zvládli. Napsali raději k publikaci zasvěcený úvod a čteme také:


„Jako první jsme symbolicky zvolili titul, ve kterém Verne objevil svůj styl a který mu zažehl kariéru – jeho prvotinu a zároveň jeden z jeho nejlepších románů.“


Zda opravdu náleží už Pět neděl v baloně k nejlepším verneovkám, je samozřejmě na diskusi, nicméně děti i dospělí a snad taktéž Aston – Ondřej Neff uznají, že adaptace pánů Blažka/Zemana se zařadila ke zdařilým.

 


Na motivy románu Julese Verna napsal Josef Blažek.
Nakreslil Karel Zeman
Nakladatelství Josef Vybíral. Žalkovice 2018. ISBN 978-80-88098-31-7

 

Ukázka ilustrací:

ObálkaVe smrštiŠíp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 12 Září 2018 15:17 )  

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB