Česko je hezké od Jana Sterna


 

Stern výřez přebalV titulku jsem záměrně udělal chybu. Proč? Aby byl srozumitelnější. Jan Stern totiž nepojmenoval svou knihu Česko je hezké, nýbrž si nonsensově zarýmoval. Dal jí titul Česko je hezko.

 

 

Zrovna jubilující autor (*10. září 1977) je inteligentní, vtipný publicista a jak absolvent žurnalistiky, tak i sociálních věd (UK). Do světa přitom vyslal již docela slušnou řádku takřka deseti knih. Nikoli namátkou nejprve jmenuji Anální vesmíry (Malvern 2008), Psychoanalytický výklad Bible (Malvern 2011) a Černé libido (Malvern 2012). Asi na pěti stránkách mě zde totiž Stern (což se nezdravě chlubím) cituje, a to by nejspíš dělalo radost každému.

 

Jen kdyby to nebylo zrovna v kapitole Autismus, jako právě v jednom z případů mých...

 

Dalšími a často objemnými Sternovými tituly jsou Média, psychoanalýza a jiné perverze (2006), Totem, incest a odkouzlení buržoazie (2007), Mystika Západu (2009) či Psychoanalýza všednosti (2010).Stern přebal Stojí za to si je přečíst, i když sám spisovatel se od nich kdesi distancoval; i toto distancování se byla totiž v jádru provokativní mystifikace, ne-li též poměrně sofistikovaná propagace:-).

 

Aniž by si dal nato Jan Stern větší pausu, transformoval svůj program a dočasně také zájmy, čehož výsledkem se stalo, že dal dohromady sedmdesátku fejetonů Česko je hezko.

 

Tu rozdělil v tři části: Českosti (obsahují i „titulní“ text Hezko), Všednosti. a Nevšednosti.

 

Nejen mě, nýbrž i mnohé další tu zaujmou často značně příběhové úvahy („janečkovská“) Děti ráje, Čekspíč, („marquesovská“) Tisíc roků samoty, („poláčkovská“) Nebylo nás pět, („čapkovská“) S mloky?, („mathesonovská“) Já, legenda, Psanci této země, Ičelý, („nerudovská“) Kam s ní?, Divočina se sousedkou, („havlovská“) Moc bezmocných, Postzátopkové, („doylovská“) Baker Street 902 10, Kurz psavého psaní, Teologie osvobození z Malešic, PP Art, Hoštice 4.0 či „haškovská“ Personal Švejk. Jsou lapidární, čtivé, obvykle trefné a někdy i trochu výstřední, lze-li ještě dnes výstředním na papíře být. A skoro bych už napsal, že jsou skvělé. Ale...

 

Přesto, že jsou, se nemohu zbavit pocitu, že lépe jsem si kdysi početl například ve Sternově pokusu definovat tzv. clousseauismus, a totiž styl a způsob vystupování figury francouzského policisty Clouseaua v nezapomenutelném podání Petera Sellerse. A tady, pěkně prosím, nemůžete namítat, že jde o modus chování stravitelný pouze a jenom v „těch nablblých filmech“ (jak mi kdosi řekl) a že by reálný Clouseau nezůstal příliš dlouho naživu. Kdepak. Ano, zemřel by rychle, nicméně kapitola knihy Totem, incest a odkouzlení buržoazie nazvaná Velký náčelník šéfinspektor Jacques Clouseau, začínající na straně 198, je strhující a domnívám se, že pravdivou realitu jednoho postoje k životu i cele zachycující.

 

Avšak vraťme se od esejů až sem na zem, do písku jistěže úderných a často naštěstí opět provokativních fejetonů.

 

Proč stoper Jozef Chovanec nevzrušoval dorostenky?

 

Sedí potenciálnímu občanovi Marsu střevíček na podpatku?

 

Rozvrzá prostý langoš z matějské pouti (tedy ještě před jejím stěhováním jinam) lidský vztah k pánu Bohu?

 

A co vám konšelé tají o podzemní dráze pod českou metropolí?

 

Nu, a lze podat za něco trestní oznámení na moderátora Leoše Mareše?

 

Taktéž na ty otázky dostanete odpověď v této sbírce, jíž, pravda, předcházela ještě jedna obdobná a elektronicky do „českého prostoru“ zaslaná publikace Se Zemanem v posteli aneb Démonologie všedního života (2016, https://www.kosmas.cz/knihy/218999/se-zemanem-v-posteli-aneb-demonologie-vsedniho-dne/).

 

 

Jan Stern: Česko je hezko

Ilustroval Vojtěch Velický

Vydal Nový Prostor. Praha 2017

Náklad čtyři tisíce výtisků

Cena 200 Kč („polovina pro prodejce“)

160 stran

ISBN 978-80-903990-3-7

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 06 Září 2018 11:32 )  

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB